Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Inwestycje infrastrukturalne "znienacka"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Ochrona stanowisk archeologicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 10:42, 19 Lut 2008    Temat postu: Inwestycje infrastrukturalne "znienacka"

[link widoczny dla zalogowanych]


Polecam od 1 minuta do 1.30

Przykład gminy Niepołoce jest wymowny, ta inwestycja zrealizowana będzie w czasie 1 roku kalendarzowego, takich gmin będzie więcej. Inwestycje liniowe realizowane lokalnie na duża skalę.

Do tego ma nastąpić przekwalifikowanie gruntów z rolnych na budowlane na terenach objętych tzw. dyrektywą ściekową, oraz odrolnione mają być wszystkie grunty położone w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz grunty gorsze niż 3 klasy, położone poza dużymi miastami.

http://www.archeologiczne.fora.pl/prawo-archeologiczne,19/nowe-procedury-odrolnienia-gruntow,510.html

Czy zatem wobec takich inwestycji jak w Niepołomicach oraz szykowanymi zmianami w zasadach przekwalifikowywania gruntów, nie powinno się skoncentrować prowadzenia akcji AZP na tych właśnie obszarach?

Czyli podlegających po dyrektywę ściekową, położonych w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz na gruntach gorszych niż 3 klasa ziemi?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filimer




Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Wto 14:33, 19 Lut 2008    Temat postu:

W okolicy Krakowa jest realizowana akcja weryfikacji wyników AZP, do tego w gminie tej były realizowane badania powierzchniowe związane z Budowa autostrady A4 - W Niepołomicach jest zarejestrowana co najmniej jedna firma archeologiczna, do tego na Zamku miała być zorganizowana składnica zabytków archeologicznych - ale nie wiem, co z tego wyszło obecnie. Nie wiem, czy w przypadku takich inwestycji są podpisywane umowy na nadzór archeologiczny nad całością projektu, ale jest to wielce prawdopodobne - sam miałem uczestniczyć w zeszłym roku w podobnym nadzorze - Poza tym automatycznym przekwalifikowaniem objęte będą tereny, dla których są sporządzone miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego - a nie z kolei nanoszone są stanowiska archeologiczne. Efekt jest taki, że budując dom na stanowisku można zapłacić kilka tysięcy za nadzór archeologiczny lub kilkadziesiąt tysięcy za brak nadzoru - kalkulacja jest chyba prosta Wink
Poza tym wątpię, aby tych gmin było tak dużo - Niepołomice to gmina, gdzie swoje siedziby na kilka dużych firm (fabryka ciężarówek MAN, Coca-Cola etc.), a bliskość Krakowa sprawia, ze jest to atrakcyjne miejsce do osiedlenia się.
Podaję link do strategii rozwoju gminy:
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 2:50, 20 Lut 2008    Temat postu:

Niepolomice to był raczej przykład tego, co ma i będzie miało coraz częściej miejsce na terenie całego kraju. Gmina składając projekt o dotację na sieć kanalizacji i wodociągów, albo np. sieć teleinformatyczną nie pyta się o zdanie WKZ. Gdy dostanie środki „z kopyta” rusza z pracami, bo terminy finansowania i realizacji są krótkie (np. ten sam rok kalendarzowy), a wówczas WKZ może jedynie zamknąć oczy, bo np. nie ma zrobionego AZP i nie ma na to czasu. Pozostaje nadzór archeologiczny, z którym to różnie bywa - sami wiemy.

Co by jednak nie mówić o priorytecie 4, znaczna część środków idzie właśnie na AZP. Tyle, czy badane są właściwe tereny? Czy nie należałoby właśnie skoncentrować badania AZP w pasie „przydrożnym” czyli terenach podlegających po dyrektywę ściekową, to jednocześnie potencjalne tereny, które mogą zostać przekwalifikowane na działki budowlane, wszak już uzbrojone.

Ja nie wiem, jak jest obecnie realizowane AZP. Czy to jest wypełnianie białych plam, czy może działanie wg jakiejś strategii zagrożeń inwestycjami? Może wypełnianie białych plam należałoby odłożyć na przyszłość?

Nie wspominając, że znowu wychodzi brak instytucji konserwatora powiatowego, który w porę mógłby takie inwestycje rozpoznać z uwagi na koniecznosć podjęcia odpowiednich działań ochrony konserwatorskiej.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Śro 2:52, 20 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filimer




Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 5:34, 21 Lut 2008    Temat postu:

Myślę, że nie jest aż tak źle - jeżeli inwestycja biegnie chociaż przez jedno stanowisko archeologiczne, to nadzór raczej jest wymagany - poza tym na terenie Wielkopolski AZP zostało wykonane w komplecie. Kujawy i Mazowsze też mają raczej dobry poziom rejestracji stanowisk (np. wioski poniżej 200 mieszkańców mają częściowo przebadane stanowiska), podobnie jest w Małopolsce i na Dolnym Śląsku oraz Wyżynie Głubczyckiej - w pozostałych rejonach jest różnie - tragedia jest np. w rejonie Bielsko-Białej, gdzie zarówno pierwsze powierzchniówki jak i ich weryfikacja zostały wykonane na żenującym poziomie - takie rejony są zresztą w całej Polsce - wieść gminna niesie, że najgorszą sławę w badaniach AZP zdobyły sobie łódzkie PKZ-y.

Generalnie rzecz biorąc wątpię, aby inne gminy, które nie rozwijają sie w takim tempie jak Niepołomice(co najmniej jeden duży zakład przemysłowy na 3 lata) prowadziły tak duże projekty - oprócz pieniędzy z Unii trzeba wyłożyć własne, a z tym już różnie bywa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 9:24, 22 Lut 2008    Temat postu:

Daję link, aby uzmysłowić skalę tych prac infrastrukturalnych:

[link widoczny dla zalogowanych]

Jakby tak podliczyć te km to wyjdzie ładnych kilkaset.

Dlatego też badania AZP właśnie na takich terenach, przez które idzie taka instalacja powinno być priorytetowe, nie wspominając, że działka z kanalizacją, wodociągiem jest gotowa pod ewentualną zabudowę, i jak już wspominałem automatycznie zostanie przekwalifikowana na działkę budowlaną.

Biorąc tez pomysły ograniczenia roli wszelkich instytucji w procesie wydawania zgody na budowę, uproszczenia tych zasad jedynie do zgłoszenia faktu przez inwestora, kluczowe dla ochrony stanowisk archeologicznych będą zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jednym słowem AZP dla obszaru objętego dyrektywą ściekową.

podliczyłem
Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku na rok 2008 przewidział budowę instalacji na dł. ok. 800 km.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pią 10:00, 22 Lut 2008, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Ochrona stanowisk archeologicznych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin