Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowe procedury odrolnienia gruntów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 11:57, 16 Sty 2008    Temat postu: Nowe procedury odrolnienia gruntów

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Nowe procedury odrolnienia gruntów

PAP
16.01.2008 07:55
Czytaj komentarze(0)

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury zakłada, że wszystkie grunty znajdujące się w granicach obszarów przeznaczonych pod urbanizację zastana odrolnione - pisze "Gazeta Prawna".
- Wystarczy, że gmina przyjmie studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego, w którym określi zasięg obszaru zurbanizowanego. Grunty wchodzące w jego skład zostaną odrolnione automatycznie. Nie będą konieczne żadne dodatkowe procedury ani opłaty - wyjaśnia Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury.

Propozycje ministerstwa pozytywnie oceniają inwestorzy. Ich zdaniem obecne procedury są zbyt przewlekłe i często blokują lub wręcz uniemożliwiają inwestycje. Zadowoleni są też samorządowcy.

- Bez długotrwałej i skomplikowanej procedury powstaną grunty, na których będzie można inwestować, a to sprzyja rozwojowi - mówi Jerzy Tokajuk z Urzędu Miasta w Białymstoku.

Ministerstwo chce, by odpowiednia ustawa została przyjęta do końca tego roku. (PAP)


Co to oznacza dla archeologii?

1. Z jednej strony wzrost inwestycji a tym samym ilości ratowniczych badań archeologicznych (o ile ktoś zmieni ustawę o finansowaniu badań archeologicznych).

2. problemy dla WKZ, chodzi głównie o uzgadnianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli stanowisko nie zostanie wpisane do planu, to po nim. Piszą bowiem "Nie będą konieczne żadne dodatkowe procedury ani opłaty - wyjaśnia Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury", co zatem z archeologią ? Olać? To budzi grozę i niepokój.

Gazeta preawna: 16 stycznia 2008

Cytat:
Szybkie odrolnienie gruntów będzie zależało od samorządów terytorialnych

ZMIANA PRAWA - Wszystkie grunty w granicach obszarów przeznaczonych pod urbanizację zostaną automatycznie odrolnione. Przyspieszy to procedury prowadzenia inwestycji i da gminom dodatkowe dochody.

Ministerstwo Infrastruktury chce zwiększyć liczbę gruntów, na których będzie możliwe prowadzenie inwestycji. Dziś bowiem takich gruntów jest mało, co sprawia, że ceny ziemi są wysokie, a przez to zwiększają się także ceny mieszkań. Spowodowane jest to między innymi tym, że bardzo duża część gruntów, nawet tych w największych miastach jak Warszawa czy Kraków, to grunty rolne, na których budowa jest niemożliwa. Resort infrastruktury chce zatem odrolnić tego typu tereny.

Zadecydują gminy

- W studium kierunków i uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego gmina będzie określała przewidywany zasięg granic urbanizacji. Będzie on musiał spełniać wymogi tzw. dyrektywy ściekowej, czyli odpowiadać zasięgowi planowanej struktury kanalizacyjnej. Wszystkie tereny znajdujące się w obszarze planowanej urbanizacji zostaną odrolnione - mówi Olgierd Dziekoński, wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budownictwo.

Dodaje, że odrolnienie to powinno następować automatycznie po podjęciu uchwały gminy o wyznaczeniu zorganizowanego obszaru zurbanizowanego.

Propozycję ministerstwa pozytywnie oceniają inwestorzy. Ich zdaniem, obecne procedury są zbyt przewlekłe i często blokują, a nawet uniemożliwiają potrzebną inwestycję.

- Dziś, jeżeli inwestor otrzyma pozwolenie na budowę i posiada grunt rolny, to musi wystąpić o jego odrolnienie. Cała procedura trwa kilka miesięcy i jest niepotrzebna, gdyż decyzja o tym, że dany grunt ma zostać zabudowany zapadła już w pozwoleniu na budowę - mówi Jacek Bielecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Przypomina on, że odrolnienie gruntu, to inaczej wyłączenie go z produkcji rolnej.

- Należy skończyć z fikcją, że w miastach prowadzona jest produkcja rolna i odrolnić wszystkie grunty położone w granicach administracyjnych miast. To przyczyni się do ich szybszego rozwoju - dodaje Jacek Bielecki.

Dodatkowe dochody gmin

Również samorządowcy wskazują, że taki sposób odrolnienia gruntów będzie korzystny nie tylko dla inwestorów, ale także dla gmin.

- Bez długotrwałej i często skomplikowanej procedury w gminie pojawią się grunty, na których będzie można inwestować. Najważniejsze jest, że to gmina będzie określała, gdzie dopuszczalne jest prowadzenie inwestycji - mówi Jerzy Tokajuk, naczelnik Wydziału Planowania i Zagospodarowania Przestrzennego w Białymstoku.

Przy odrolnieniu gruntów nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Dziś bowiem odrolnienie wymaga dużych nakładów finansowych i niejednokrotnie odstrasza inwestorów.

Opracowaliśmy plan zagospodarowania przestrzennego dla 50 hektarów gruntu, który ma doskonałe położenie i jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Niestety, za odrolnienie działek położonych na tym obszarze trzeba zapłacić aż 15 mln zł. Kwota ta odstrasza inwestorów i hamuje rozwój gminy - mówi Janusz Nowicki, naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Nieruchomościami w Wodzisławiu Śląskim.

Odrolnienie gruntów z mocy ustawy da gminom dodatkowe dochody. Gminy będą bowiem miały prawo do pobierania od gruntów przekształconych podatków od gruntów budowlanych, a nie rolnych, jak jest to obecnie.

- Podatek od gruntów budowlanych jest wyższy i w związku z tym dzięki odrolnieniu zwiększą się także dochody gmin - wyjaśnia Jerzy Tokajuk.

Zdaniem Olgierda Dziekońskiego takie rozwiązanie będzie sprzyjało przyspieszeniu procesu inwestycyjnego.

- Właściciel nieruchomości będzie musiał płacić wyższy podatek, a to powinno skłonić go do szybszej inwestycji lub sprzedaży gruntu - wyjaśnia wiceminister infrastruktury.

Ministerstwo chce, by odpowiednia ustawa została przyjęta jeszcze do końca tego roku.

ARKADIUSZ JARASZEK

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 16:50, 17 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 16:40, 17 Sty 2008    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]


Cytat:
Zmiany szły również w kierunku uproszczenia i przyspieszenia w tworzeniu planów miejscowych oraz odrolnienia gruntów. Aby przyspieszyć procedury ministerstwo przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw dotyczących procesu inwestycyjnego w budownictwie mieszkaniowym. Głównym celem ustawy odnoszącej się do procesu inwestycyjnego jest uproszczenie i usprawnienie procesu rozpoczynania inwestycji budowlanych - szczególnie mieszkaniowych. Projekt ustawy znosi dotychczasowy obowiązek ubiegania się o pozwolenie na budowę mniejszych budynków, których powierzchnia nie przekracza 5 tys. mkw., a wysokość 12 metrów, zastępując je zwykłym zgłoszeniem. W przypadku większych budynków na inwestorze nadal będzie ciążył obowiązek uzyskania pozwolenia na budowę, który organ administracji będzie zobowiązany wydać w ciągu 60 dni. W razie braku odpowiedzi, po upływie tego terminu będzie można przystąpić do prac.

Przewidywane jest też usprawnienie procedury uchwalania miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, poprzez zmniejszenie liczby organów, z którymi obowiązkowe jest ich konsultowanie, oraz skrócenie terminów konsultacji społecznych. Zniesieniu ulegnie ochrona gruntów rolnych. Odrolnione mają być wszystkie grunty położone w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców oraz grunty gorsze niż 3 klasy, położone poza dużymi miastami. Po wejściu w życie rozwiązań przewidzianych w projekcie ustawy długość procedur administracyjnych związanych z procesem inwestycyjnym mogłaby skrócić się nawet o połowę. Z powodu skrócenia kadencji Sejmu projekt ten zostanie ponownie zgłoszony pod obrady nowego Parlamentu.


Zmniejszenie liczby organów, z którymi obowiązkowe jest ich konsultowanie, czy także z konsultowanie planów zagospodarowania przestrzennego z WKZ?

Jeszcze cytat z gazety Prawnej
Cytat:
Odrolnienie gruntów z mocy ustawy da gminom dodatkowe dochody. Gminy będą bowiem miały prawo do pobierania od gruntów przekształconych podatków od gruntów budowlanych, a nie rolnych, jak jest to obecnie.

- Podatek od gruntów budowlanych jest wyższy i w związku z tym dzięki odrolnieniu zwiększą się także dochody gmin - wyjaśnia Jerzy Tokajuk.


Oznacza to, tyle, że gminy jak tylko uchwalona zostanie ustawa (ma to nastąpić jeszcze do końca 2008) zaczną odrolniać, co tylko się da odrolnić.

Jak znajdę chwilę wolnego postaram się dotrzeć do projektu ustawy, aby sprawdzić, co z WKZ, jednak mam złe przeczucia, jeśli chodzi o uzgadnianie tego odrolniania z WKZ. I to uproszczenie zasad udzielania zezwolenia na budowę, także może być negatywne dla uwzględniania badań archeologicznych w realizacji inwestycji.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 16:56, 17 Sty 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alina




Dołączył: 12 Lut 2007
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Czw 21:52, 17 Sty 2008    Temat postu:

Chyba nie będzie tak źle. Polecam lekturę projektu zmiany Ustawy o ochronie zabytków...http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/projustkom6?OpenAgent&KSP.
Oczywiście nie uwzględniający wyroku TK. To projekt przygotowany jeszcze przez PiS, a dotyczący reformy WKZ i paru innych spraw.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Alina




Dołączył: 12 Lut 2007
Posty: 77
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Zielona Góra

PostWysłany: Czw 7:00, 31 Sty 2008    Temat postu:

Po jego analizie stwierdzam jednak, że chyba lepiej będzie, jak trafi do kosza.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin