Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Monopolizowanie badań archeologicznych.
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Patologie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 22:30, 11 Paź 2007    Temat postu:

KOBiDZ jest instytucją podległą Ministerstwu Kultury, która ma zapisana w statucie działania na rzecz tworzenia prawa w zakresie ochrony zabytków. Prawa nie stanowi, ale ma istotny wpływ na jego kształt – ustawy oraz rozporządzenia Ministerstwa Kultury.

Zaraz znajdę odpowiedni fragment i odnośnik.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
§ 3.

1. Celem Ośrodka jest realizacja polityki Państwa w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego oraz opieki na tym dziedzictwem.

2. W celu realizacji swoich zadań, Ośrodek w szczególności:
1)wypracowuje podstawy doktryny konserwatorskiej w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i zabytków;
2)opracowuje i wdraża jednolity system ochrony i dokumentacji dziedzictwa kulturowego;
3)wprowadza i upowszechnia nowe standardy metodologiczne w zakresie badań, dokumentacji i konserwacji zabytków;


Cytat:
W związku z koniecznością podjęcia działań zmierzających do zapewnienia spójnej polityki Państwa w zakresie ochrony i zarządzania dziedzictwem kulturowym oraz opieki nad tym dziedzictwem Krajowemu Ośrodkowi Badań i Dokumentacji Zabytków nadaje się statut.
Przepisy niniejszego statutu mają na celu stworzenie ram współpracy pomiędzy Ośrodkiem i służbami konserwatorskimi. Pozwolą one na wypracowanie spójnej
i odpowiadającej współczesnym wyzwaniom doktryny konserwatorskiej. Zapewnią skuteczniejszą kontrole nad procesami zachodzącymi w środowisku kulturowym. Staną się podstawą do opracowania i wdrażania jednolitego systemu dokumentowania badań i ochrony dziedzictwa kulturowego.


Reasumując : Wypracowuje, Opracowuje , Wprowadza
Wow...

Jak to było ? "lub czasopisma". Prawo stanowi Sejm i Rząd, ale powstaje w gabinetach.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 10:46, 19 Paź 2007    Temat postu:

Tak na marginesie aresztowania „konserwtora” z Lublina http://www.archeologiczne.fora.pl/na-zlecenie-umcs-zajmowal-sie-konserwacja-t419.html – Widać, że problem jest głębszy, niż wielu archeologom by się wydawało. Może dotyczyć nie tylko środowiska poszukiwaczy. Na jednym forum studenckim przeczytałem, że dużą część osób rabujących stanowiska archeologiczne stanowią sfrustrowani studenci i absolwenci archeologii, którzy tylko w ten sposób mogą realizować swoją „archeologiczną” pasję (w pewnym sensie znowu dotykamy kwestii uprawnień zawodowych). Osoby rabujące stanowiska archeologiczne, nie przestaną tego czynić tylko dlatego, że pojadą na akcję pogotowia OODA.

Mam tylko takie przeczucie, że działania KOBiDZ związane z „pogotowiem archeologicznym”, jak niektórzy je nazywają „pogotowiem poszukiwawczo-archeologicznym”, wymknęły się już z pod kontroli.

Nie rozumiem, jaki cel przyświecał w angażowaniu w te poszukiwaniu tak dużej liczby poszukiwaczy? Co OODA chciała tym sposobem osiągnąć?

To działanie czysto popularyzatorskie. Jak można popularyzować hobbystyczne poszukiwania w sytuacji, gdy są one prawnie nielegalne? A może OODA postanowiła resocjalizować wandali i rabusi stanowisk archeologicznych? Zdawało mi się, ze powołana została na potrzeby ochrony dziedzictwa kulturowego, a nie resocjalizacji.

Stanowiska objęte akcją pogotowia są obecnie niewątpliwie zagrożone rabowaniem - przez co zapewne wymagają bezzwłocznego przebadania (zniszczenia w procesie badań archeologicznych) - gdzie tu ochrona stanowisk archeologicznych?


Nie pojmuję tego, co czyni OODA zamiast zająć się uzgodnieniami ze środowiskiem konserwatorsko – archeologicznym, w jaki sposób przeciwdziałać niszczeniu stanowisk archeologicznych, oraz w jaki sposób szukać sposobów na legalizację i rejestrację poszukiwaczy, jak upowszechniać model potrzebnych konserwatorów powiatowych – choćby przez dofinansowanie ich działalności
http://www.archeologiczne.fora.pl/nasilajacy-sie-procederu-rabunku-stanowisk-archeologicznych-t329.html , który stanowić mógłby klucz do kompromisu w sprawie legalizacji poszukiwań.

Prowadzi jakieś niezrozumiałe, przynajmniej dla mnie, działania oparte na tworzeniu faktów dokonanych. Poszukiwawczego eldorado.

Oby OODA nie doprowadziła do stanu, jaki obecnie istnieje w Bułgarii.
http://www.archeologiczne.fora.pl/za-kilka-lat-nie-bedzie-juz-czego-szukac-i-nam-to-grozi-t307.html

????????? Jaki cel przyświeca OODA ???????
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Patologie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin