Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ptolemais

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 14:06, 18 Cze 2007    Temat postu: Ptolemais

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Polscy archeolodzy badają starożytne Prolemais/chyba Ptolemais/
Polscy archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Ewy Wipszyckiej- Bravo rozpoznają chrześcijańskie skarby starożytnego Ptolemais. Marzy im się odkrycie kościoła, w którym działał biskup Synezjusz z Cyreny - pisze "Nasz Dziennik".

Wyposażeni w najnowocześniejszy sprzęt polscy archeolodzy zdołali już wykryć sześć, a może nawet siedem kamiennych wczesnochrześcijańskich kościołów w Ptolemais, antycznym mieście leżącym na terenie dzisiejszej Libii. Badane od kilku lat stanowisko archeologiczne wciąż kryje w sobie niespodzianki.
Zdaniem uczonych, decyduje o tym jego olbrzymia powierzchnia oraz fakt, że jak mało które ze starożytnych miast zachowało się ono w dość dobrym stanie do naszych czasów. Wiosną przyszłego roku uczestnicy projektu "Chrześcijańskie Ptolemais" chcą rozkopać jeden z rozpoznanych kościołów - wyjątkową bazylikę z umieszczonym na zewnątrz baptysterium.

Dotychczasowe badania polskiej misji archeologicznej z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego na terenie Ptolemais dotyczyły przede wszystkim budynków o charakterze cywilnym. Do najbardziej spektakularnych odkryć należało m.in. odkopanie luksusowej "Willi z widokiem" z III w. przed n.Chr., którą zdobiły piękne mozaiki i freski o motywach mitologicznych.

Obecnie archeolodzy skupiają się na wczesnochrześcijańskiej przeszłości miasta. Zdjęcia wykonywane z wysokości pół tysiąca metrów umożliwiły wykrycie zarysów sześciu lub siedmiu kamiennych kościołów znajdujących się pod powierzchnią gruntu. Do ich obserwacji Polacy używają specjalistycznego sprzętu, wykorzystującego do badań fale magnetyczne - jest to możliwe dzięki pomocy Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz poparciu władz uczelni. YY

PAP - Nauka w Polsce

bsz




oraz na GW
[link widoczny dla zalogowanych]

Wypadałoby pamiętać, że tę nowoczesność uczeni z UW zawdzięczają Prof. Tomaszowi Mikockiemu,


o którym warto było coś słowem wspomnieć dziennikarzom z PAP.

http://www.archeologiczne.fora.pl/odszedl-wybitny-archeolog-t317.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
chasechemui




Dołączył: 16 Gru 2006
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Pon 15:02, 18 Cze 2007    Temat postu:

No cóż nie będę się odnosił co do Pana prof. Mikockiego. Choć nazwisko jest mi znane, to nie znam jego działalności w samym IAUW. Natomiast co do samej "nowoczesności" tych badań artykuł nie wiele o nich mówi. W dobie Google Earth zdjęcia satelitarne nie robią już takiego wrażenia. Oczywiście są są zdjęcia i zdjęcia, ale w artykule nie ma mowy o żadnych technicznych danych. Co do badań magnetycznych to też wypadało by jakieś dookreslenie, są różne techniki. Zreszą badania geofizyczne może są nowością w Polsce, ale na świecie ta dziedzina ma już pare lat. W Polsce zajmuje się tym zakresem badań zaledwie parę osób (T. Herbich, K. Misiewicz). Bynajmniej nie powatpiewam w zastosowanie nowych technologii na tym stanowisku, a jedynie twierdze, ze artykuł nie jest do końca przekonujący. Niestety w doniesieniach PAP-owskich dziennikarzy coraz częściej zdarzają się różne dziwne wpadki w dziale archeologia. Ostatnio np. przeczytałem o odkryciu drewnianych figurek w Tell el-Farcha w Egipcie. Szkoda tylko, że odkrywcy tego nie wiedzą.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin