Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Moda na rekonstrukcje "Biskupińskie"

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 0:26, 18 Mar 2007    Temat postu: Moda na rekonstrukcje "Biskupińskie"

Sporo się tego zaczyna zbierać, dlatego wydzieliłem te informacje w osobny wątek.

Z jednej strony korzyść dla gmin, rozwój turystyki oraz promocja archeologii z drugiej strony zagrożenie dla stanowisk archeologicznych - działania realizowane w pośpiechu, badania archeologiczne o charakterze przedinwestycyjnym (ich celem jest przygotowanie terenu pod rekonstrukcję a nie nowoczesny program badań interdyscyplinarnych). Bardzo często mówi się o funduszach na lata 2007-2013. Oznacza to, że nawet jeśli fundusze zostaną przyznane, to należy je wydać do 2013 r. Badania wykopaliskowe to nie maraton. Czy zatem realizowanie tego rodzaju rekonstrukcji kosztem niszczenia najcenniejszych stanowisk archeologicznych jest uzasadnione?

To może zrobię listę Smile

Realizowane:
1. "Karpacka Troja" w Trzcinicy
2. Rekonstrukcja faktorii handlowej z okresu rzymskiego w Pruszczu Gdańskim
3. Rekonstrukcja grodziska w Lądzie w Wielkopolsce
4. Rekonstrukcja grodziska na Wolinie
5. Nna górze Birów w Podzamczu (woj. śląskie)
6. rekonstrukcja grodu na Zawodziu w Kaliszu.
7. Rezerwat archeologiczny na ostrowiu Tumskim

Planowane:

1. Rekonstrukcjęa grodziska santockiego nad Wartą koło Gorzowa.
2. Stare Szamotuły.
3. skansen archeologiczny na Górze św. Wawrzyńca w Kałdusie
4. rekonstrukcja prastarej osady w Mokrej
5. Szczecin
6. Ryczyn pod Oławą
7. Kazimierz Dolny.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Nie 0:44, 18 Mar 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 0:28, 18 Mar 2007    Temat postu: Gród santocki będzie jak nowy

Cytat:
Gród santocki będzie jak nowy
db2006-07-20,

Jest szansa, że w grodzie santockim zostaną wznowione wykopaliska. Po ich zakończeniu Santok i całe województwo zyskałby niesamowitą atrakcję turystyczną. Planuje się bowiem rekonstrukcję grodziska santockiego, i stworzenie skansenu archeologicznego na wzór tego w Biskupinie.
- Planujemy działać w Santoku wspólnie z gminą w dwóch kierunkach. Przede wszystkim dążyć do wznowienia badań archeologicznych i wkrótce w tej sprawie będziemy rozmawiać z archeologami z Poznania, bo muzeum samo nie jest w stanie poprowadzić tych badań. Dlatego głównym uczestnikiem wykopalisk powinien być np. Instytut Archeologii PAN. A po drugie myślimy o częściowej rekonstrukcji fragmentu grodu, choć pewnie w innym miejscu do celów turystycznych i edukacyjnych - mówi Gabriela Balcerzak, dyr. Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta.

- Rada Muzeum jednoznacznie poparła tę ideę. W czerwcu 2008 r. przypadają dwa jubileusze. To 30-lecie Muzeum Grodu Santok i oraz 50-lecie polskich wykopalisk archeologicznych. Wprawdzie w latach 70. były również prowadzone wykopaliska, ale na mniejsza skalę i nie wniosły szczególnie nowych treści do tych pierwszych badań. - mówi Henryk Maciej Woźniak, przewodniczacy Rady Muzeum Lubuskiego.

Badania na grodzisku santockim byłyby o tyle ciekawe, że w warstwach archeologicznych z X wieku są ślady budowli, którą identyfikuje się jako kościół św. Andrzeja. Nowe wykopaliska mogłyby potwierdzić tę hipotezę. - Gra jest tego warta, bo byłby to jeden z pierwszych kościołów na ziemiach polskich z okresu chrztu państwa Polan - wyjaśnia Henryk Maciej Woźniak. Wznowienie wykopalisk w Santoku będzie szczególnie ważne ze względu na ożywienie tradycji grodu santockiego i jego miejsca w historii Polski. Najlepiej, gdyby prace archeologiczne prowadził Instytut Archeologii PAN wspólnie z muzeum dzięki grantom z funduszy centralnych. A potwierdzenie i udokumentowanie istnienia kościoła św. Andrzeja byłoby ważnym wydarzeniem naukowym.

- Natomiast jeśli chodzi o rekonstrukcję grodu, wiele kwestii jest jeszcze zupełnie otwartych. Można sobie wyobrazić rekonstrukcję na grodzisku. Wtedy trzeba dużej rozwagi, porozumienia z archeologami. Jeśli rekonstrukcja miałaby być na tym miejscu, to oczywiście dopiero po zakończeniu badań.

Tej koncepcji nie można odrzucić, bo przecież grodzisko w Biskupinie zostało zrekonstruowane właśnie na historycznym miejscu - uważa Henryk Maciej Woźniak.

Innym pomysłem jest lokalizacja grodziska na zachodnim brzegu Warty. To byłoby wygodniejsze ze względów komunikacyjnych, odpadałaby bowiem przeprawa przez Wartę. Z drugiej jednak strony właśnie przeprawa promem do grodziska niewątpliwie jest dodatkową atrakcją turystyczną.

Zarówno badania archeologiczne, jak i rekonstrukcja grodu mogłyby być finansowane z funduszy unijnych na lata 2007-2013, być może również z programu Interreg III . - W Brandenburgii podejmowano próbę rekonstrukcji grodziska w Brandenburgu. Chcemy nawiązać kontakt y z tamtym środowiskiem, wymienić doświadczenia i być może wspólnie przygotować projekt, który częściowo finansowanie znalazłby właśnie w Interregu - mówi przewodniczący Rady Muzeum. Jego zdaniem w tych przedsięwzięciach jest miejsce dla wielu podmiotów. Rekonstrukcji mogłoby się podjąć gmina przy merytorycznym wsparciu Muzeum Lubuskiego. - Pomysł rekonstrukcji jest przedni. Gminie bardzo by zależało na takim obiekcie, bo byłby niezwykłą atrakcją turystyczną. Trzeba oczywiście przygotować najpierw projekt i postarać się o pieniądze, ale na pewno jako gmina wejdziemy w to - deklaruje wójt Santoka Stanisław Chudzik. Sama rekonstrukcja grodu jednak nie wystarczy, trzeba jeszcze opracować dla niej odpowiedni program funkcjonalny. - Można sobie wyobrazić szereg programów edukacyjnych pokazujących jak kiedyś na tych ziemiach żyli Prapolacy, zaprezentować wszelkie formy życia społecznego czy gospodarczego. Tak właśnie uczy się dziś w Europie historii, prezentując ją w sposób namacalny i atrakcyjny. Oczywiście trzeba uczyć z książek, ale tam gdzie można uczyć trzeba z natury, taka historia jest dla młodzieży dużo ciekawsza - uważa Henryk Maciej Woźniak. Wiceprzewodniczący sejmiku województwa Lubuskiego wierzy, że realizacja tych zamierzeń, po koniecznych przygotowaniach mogłaby zacząć się już w przyszłym roku. Czy jednak wszystko nie rozbije się o pieniądze? - Jest przecież wielki program operacyjny dla województwa na lata 2007-2013. Zmienia się całkowicie rzeczywistość. Na sam program wojewódzki będzie miliard euro! To są niewyobrażalne pieniądze. Gdyby je podzielić na lata, to w każdym roku będzie więcej niż wynosi dziś roczny budżet województwa. Dziś w stosunku do budżetu mamy takich funduszy zaledwie 10-20 proc. w części inwestycyjnej. Poza tym będą też programy ze szczebla centralnego, np. na edukację patriotyczną - wylicza. - Trzeba jednak determinacji, aby to zrealizować. A byłaby to rzecz bez precedensu, zrekonstruować grodzisko, które jest jednym z najważniejszych grodów państwa piastowskiego. Ale najpierw trzeba wznowić badania archeologiczne - zastrzega Henryk Maciej Woźniak.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Metodyka i metodologia badań Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin