Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Bliźniaki chimery?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 8:17, 28 Mar 2007    Temat postu: Bliźniaki chimery?

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Bliźniaki,
Wojciech Moskal, [link widoczny dla zalogowanych]-03-28, ostatnia aktualizacja 2007-03-27 18:18
Odkryliśmy bliźnięta "prawie identyczne". Mają wspólne geny po matce, ale tylko połowę po ojcu. To pierwszy taki przypadek w historii medycyny - poinformowali naukowcy z USA.



Jakiś czas temu do jednej z klinik w Phoenix w USA trafiła dwójka noworodków (dziś już raczkujących berbeciów). Jedno z bliźniąt miało narządy płciowe, co do których były wątpliwości, czy są bardziej męskie, czy żeńskie. Badanie potwierdziło, że jest ono rzeczywiście hermafrodytą - znaleziono u niego zarówno jądra, jak i jajniki. Drugie dziecko było chłopcem.

Niespodzianka miała jednak dopiero nadejść. Kiedy badająca dzieci lekarz Vivienne Souter bliżej przyjrzała się rodzeństwu, okazało się, że nie są to, jak wyglądało na pierwszy rzut oka, bliźniaki jednojajowe. Nie były to jednak również bliźniaki dwujajowe. Testy genetyczne dowiodły, że bliźnięta są całkiem identyczne ze strony matki, ale tylko w połowie ze strony ojca.

Tę niezwykłą historię opisuje najnowsze wydanie czasopisma "Human Genetics".Podejrzewaliśmy, że takie sytuacje mogą się zdarzać, ale to pierwszy oficjalnie opisany w historii nauki przypadek - twierdzi Vivienne Souter. Jak do tego mogło dojść?

O dwóch takich, co umknęli klasyfikacji

Komórka jajowa plus plemnik równa się zarodek. W wyniku tego standardowego równania ludzkiej biologii na świat przyszła większość z nas. Czasami jednak zarodek na bardzo wczesnym etapie dzieli się na dwie połowy. Wtedy właśnie rodzą się będące genetycznymi kopiami bliźniaki jednojajowe.

Może się też zdarzyć, że podczas owulacji kobieta uwalnia dwie komórki jajowe. Wówczas równanie poczęcia ulega modyfikacji: dwa różne jajeczka plus dwa różne plemniki dają w wyniku dwa zarodki - bliźniaki dwujajowe.

Istnieje jeszcze inny, bardzo rzadki scenariusz (realizowany w blisko jednej setnej wszystkich zapłodnień), gdy do komórki jajowej wnika nie jeden, lecz dwa plemniki. Większość takich zarodków szybko obumiera, jednak czasami rodzi się człowiek chimera, którego komórki i tkanki mają różny materiał genetyczny. Część z nich odziedziczyła geny po jednym plemniku, a część po drugim.

W przypadku rodzeństwa opisanego w "Human Genetics" doszło do wręcz nieprawdopodobnego zbiegu okoliczności. Za jednym razem (choć tuż po sobie) zostały zrealizowane dwa z powyższych scenariuszy.

Na początku zapowiadało się, że na świat przyjdzie chimera - jajeczko zostało zapłodnione przez dwa plemniki. Wkrótce potem zarodek się jednak podzielił i w rezultacie na świat przyszły "chimeryczne" bliźniaki (dane rodzeństwa utrzymywane są w tajemnicy). - Okazało się, że obecna klasyfikacja bliźniaków jest stanowczo zbyt uproszczona. Ten przypadek trzeba by umieścić gdzieś pomiędzy bliźniętami jedno- i dwujajowymi - mówi Vivienne Souter.

Badania pokazały, że każde z bliźniąt posiada zarówno "żeńskie" komórki z dwoma chromosomami X, jak i "męskie" z chromosomami X i Y. Świadczy to o tym, że jeden z plemników niósł chromosom X, a drugi chromosom Y.

Chimery są wśród nas

Jakie jest prawdopodobieństwo takich narodzin? Do tej pory w literaturze medycznej opisano zaledwie kilkadziesiąt przypadków "klasycznych" chimer i aż do teraz - ani jednej pary takich bliźniąt. Ale wśród nas może żyć ich więcej.

To, że ktoś jest chimerą, można wykryć tylko za pomocą bardzo szczegółowego badania DNA. Do takiego testu trzeba mieć jednak jakieś przesłanki. Tymczasem bycie chimerą w żaden sposób nie odbija się na wyglądzie czy stanie zdrowia. - W tym przypadku mieliśmy do czynienia ze zbiegiem trzech absolutnie nieprawdopodobnych i niezwykle rzadkich sytuacji. Po pierwsze, komórka jajowa zapłodniona przez dwa plemniki rozwinęła się w zdrowy zarodek. Po drugie, podzielił się on na dwie części, dzięki czemu na świat przyszły bliźniaki. A po trzecie, dzieci przebadali naukowcy - mówi Souter.

Jej słowa potwierdza Charles Boklage, ekspert od bliźniąt z Eastern Carolina University z Greenville w Północnej Karolinie (USA). - Być może już nigdy więcej nie zetkniemy się z podobnym przypadkiem - mówi uczony.

- Najważniejsze, że to niezwykłe rodzeństwo rozwija się zdrowo - dodaje Vivienne Souter.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 8:22, 28 Mar 2007    Temat postu:

Może głupie pytanie zadam, ale wiadomo jak dziedziczone jest DNA chimery?
Co byłoby, gdyby kobieta uprawiała seks z dwoma facetami, i jajeczko zostałoby zapłodnione przez dwa bardziej różne plemniki?

Czy dziecko posiadałoby dwóch biologicznych ojców?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin