Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Szympansy w Senegalu polują z włóczniami

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 1:45, 03 Mar 2007    Temat postu: Szympansy w Senegalu polują z włóczniami

Zastanawiałem się, gdzie to zamieścić.

Potraktować jako archeozoologię czy może jako temat antropologiczny.
Ale to chyba jednak antropologii jest bliższe, choć przedrostek antropo przed logią nie do końca jest tu chyba na miejscu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Szympansy w Senegalu polują z włóczniami
tom, bbc, newscientis.com2007-02-23, ostatnia aktualizacja 2007-02-26 10:56
W Senegalu stado szympansów używa do polowań drewnianych włóczni. Pierwszy raz byliśmy świadkami czegoś takiego - mówią naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii.
Opisują w "Current Biology" 22 zaobserwowane sytuacje, w których szympansy żyjące na sawannie w południowo-wschodnim Senegalu polowały na mniejsze od siebie naczelne - małpiatki galago senegalskie. Zrywały z drzewa gałęzie ponadpółmetrowej długości, oczyszczały je z mniejszych gałązek i liści, a potem ostrzyły jeden koniec zębami. Tak przygotowaną bronią dźgały małpiatki ukrywające się w drzewnych dziuplach. Naukowcy podkreślają, że szympansy uderzały bardzo mocno i wielokrotnie, aż do skutku.

- Trudno mówić o przypadku. Tym bardziej że włócznią posługiwało się wiele małp z tego samego stada - podkreśla dr Jill Pruetz, antropolog z Uniwersytetu Stanowego w Iowa w USA. Co ciekawe, prym podczas polowania wiodły nie dojrzałe samce, lecz samice i młode szympansy. - Zupełnie jak u nas, gdzie nowinki, szczególnie te związane z narzędziami, są najchętniej podchwytywane przez młode pokolenie. A może mieliśmy do czynienia z lekcją, jakiej matki udzielały swoim dzieciom? - zastanawia się dr Pruetz.

Uczona podejrzewa, że szympansy z senegalskiej sawanny polują na niewielkie małpiatki, bo w ich środowisku brakuje większych małp z rodziny makakowatych, które są ulubioną zwierzyną łowną szympansów w innych rejonach Afryki. To kolejne ważne odkrycie na temat szympansów. Półtora tygodnia temu amerykański tygodnik "Proceedings of the National Academy of Sciences" napisał o znalezieniu w Wybrzeżu Kości Słoniowej kamiennych narzędzi wykonanych przez szympansy ponad 4 tys. lat temu.


uzupełnieniem tego jest.

[link widoczny dla zalogowanych]
Jakie to ludzkie Smile

za [link widoczny dla zalogowanych]



[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Inny znany przypadek spontanicznego wynalezienia narzędzi to młody szympans karłowaty (bonobo) Kanzi z ośrodka prymatologicznego w Atlancie, który zaczął wykonywać kamienne odłupki do przecinania sznurów opasujących pudło z pożywieniem - niektóre z jego tworów przypominały najstarsze ludzkie narzędzia (kultury olduwajskiej) sprzed 2,5 mln lat. Być może Kanzi przekaże swoje umiejętności następcom, choć bardziej prawdopodobne, że przepadną one jak większość tego typu wynalazków.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin