Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

zastrzeżony wizerunek muzeum

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 10:43, 22 Lis 2006    Temat postu: zastrzeżony wizerunek muzeum

Zastrzeżenie wizerunku Muzeum

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Informujemy, iż znaki towarowe “Biskupin” i “Muzeum Archeologiczne w Biskupinie”, jest znakiem zgłoszonym do ochrony prawnej w Urzędzie Patentowym R.P.- zgłoszenie nr: (210) 303453 z dnia 12.12.2005 r. oraz nr: (210) 303158 z dnia 05.12.2005 r. Obejmuje on nazwę oraz wizerunek obiektów m.in. budynek bramy czyli “wieżę biskupińską”

oraz: nagrania dźwiękowe i audiowizualne, kasety, płyty, fotografie, reprodukcje, wydawnictwa związane z wystawami, eksponatami, książki, czasopisma, periodyki, broszury, prospekty, plakaty, kalendarze, katalogi, albumy, mapy, widokówki, przewodniki, foldery reklamowe, fotografie pamiątkowe , wyroby pamiątkarskie z drewna, korka, trzciny, wikliny, rogu, kości, muszli, tworzyw sztucznych, gipsu ,turystyka, organizowanie i obsługa wycieczek, usługi parkingowe, usługi muzealne, organizowanie wystaw i imprez kulturalnych, festynów archeologicznych oraz historycznych, ekspozycji, spektakli i koncertów, organizowanie i prowadzenie prelekcji i seminariów, konkursów, konferencji, zielonej szkoły, lekcje muzealne, usługi hotelowe, gastronomiczne, bary, restauracje, kawiarnie i organizacji imprez .

Szczegółowe informacje w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Patentowego RP. Znaki zgłoszone do ochrony prawnej w Urzędzie Patentowym R.P. – zgłoszenia nr : (210) 303453, (210) 303158.

Rejestracja znaku towarowego w myśl art. 153 ust.1 ustawy Prawo Własności Przemysłowej - daje uprawnionemu prawo do wyłączności na używanie zarejestrowanego znaku w sposób zawodowy i zarobkowy na terenie R.P. , czyli monopol w zakresie oznaczania towarów bądź świadczenia usług pod zastrzeżoną nazwą – znakiem towarowym.

Jednocześnie informujemy, iż działania polegające na nieprawnym posługiwaniu się chronioną nazwą, łamią szereg przepisów prawa w tym :
ustawy z dnia 16.04.1993r. – O zwalczaniu nieuczciwej konkurencji – art.3, 5, 10, Dz.U. nr 47, poz. 211, z późń. zm.,
oraz ustawy Prawo własności przemysłowej z dnia: 30.06.2000r., Dz.U. z 2003r., nr 119, poz 1117 oraz z 2004, Dz.U. nr 33, poz. 286.

Przepisy, powyższych ustaw w przypadku naruszeń przewidują szereg sankcji
cywilnoprawnych atr. 296 u.p.w.p. : zaniechanie niedozwolonych działań, usunięcie skutków tych działań, naprawienie wyrządzonej krzywdy oraz wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści.
oraz zgodnie z art. 305, 306 u.p.w.p. sankcje karne: kara grzywny, kara ograniczenia wolności, kara pozbawienia wolności oraz przepadek towarów, materiałów, narzędzi i środków technicznych, które były przeznaczone do popełnienia przestępstwa.

Znak towarowy w obrocie gospodarczym służy do odróżnienia towarów i usług pochodzących od jednego przedsiębiorstwa od towarów i usług innego przedsiębiorstwa. Dlatego też sytuacja, w której na rynku funkcjonują równocześnie podobne - w stopniu powodującym możliwość pomyłki, lub identyczne znaki towarowe, przeznaczone do oznaczania takich samych lub zbliżonych towarów/usług, jest zarówno z punktu widzenia ustawy o znakach towarowych jak i praktyki gospodarczej – niedopuszczalna.
Działając w oparciu o ustawę “ Ustawa o muzeach” z dnia 21 listopada 1996 r. ( Dz. U. Z dnia 20 stycznia 1997 r.) zarządzeniem Dyrekcji MAB z dnia 03.10.2005 r. Nr: 21/2005/MAB utworzono Pracownię Fotograficzną przy Dziale Naukowo Badawczym Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, która reguluje sprawy związane z fotografowaniem i udostępnianiem zdjęć z zasobów własnych oraz udzielania zgody na publikację materiałów fotograficznych dotyczących rezerwatu w Biskupinie. Muzeum zabrania wykonywania zdjęć oraz realizacji filmów na terenie rezerwatu do celów publikacji naukowych, komercyjnych, reklamowych bądź internetowych bez zgody Dyrekcji Muzeum lub osoby upoważnionej.
Fotografowanie na terenie rezerwatu bez prawa publikacji (w celach prywatnych) nie wymaga zgłoszenia.

Zastrzegamy prawo odmowy udzielenia zgody na wykorzystanie w/w materiałów.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 15:19, 15 Lut 2007, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 11:03, 22 Lis 2006    Temat postu:

wyroby pamiątkarskie z drewna, korka, trzciny, wikliny, rogu, kości, muszli, tworzyw sztucznych, gipsu

Co to niby oznacza?

Ustawa z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach.

Art. 25. 1
Muzeum może pobierać opłaty za przygotowanie i udostępnienie zbiorów w celu kopiowania muzealiów albo sporządzania reprodukcji lub fotografii, a także za wypożyczanie do ekspozycji muzealiów znajdujących się w jego posiadaniu.


Muzeum ma, zatem prawo, do pobierania opłat za wykonywanie replik posiadanych zabytków. Osobiście zawsze do tego zachęcam. To ważne źródło dodatkowego przychodu.

Ale czy ma prawo oczekiwać takich opłat w przypadku wykonywana przez osoby prywatne naczyń o stylistyce kultury łużyckiej (zapomnieli o ceramice Smile )- będących wyrobami pamiątkarskimi, sprzedawanymi przy okazji festynu w Biskupinie, lub na innych festynach archeologicznych?

Takie wyroby nie stanowią, bezpośrednich replik zabytków znajdujących się w zbiorach muzeum w Biskupinie, ewentualnie stanowić mogą kopie innych zabytków kultury łużyckiej, nie będących w zbiorach muzeum w Biskupinie. Zabytków podobnych, typologicznie identycznych.

Czyżby zaczęła się walka z "nieuczciwą konkurencją" innych festynów archeologicznych?

Do Biskupina zjeżdża bardzo duża ilość hobbystów ruchów rycerskich, którzy tam handlują i wymieniają się swoją produkcją. Czy to próba wyciśnięcia z nich formy podatku? Czy chodzi tylko o straganiarzy przy parkingu, którzy sprzedają pocztówki?

Czy muzeum nie zastrzegło sobie zbyt wiele? Czy egzekucja tych praw nie odbije się dla muzeum przysłowiową czkawką? Na ile prawa autorskie i pokrewne prawa własności, powinny ingerować i wpływać na promocję dziedzictwa kulturowego, oraz swobodę twórczości artystycznej?

Idąc tym tropem okaże się, że gmina Zakopane zastrzec może podhalańskie wzory etnograficzne. Czy ma do tego prawo? Jak na to zaraguje muzeum etnograficzne w Warszawie?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 15:19, 15 Lut 2007    Temat postu:

Dyrekcja Muzeum w Biskupinie koniecznie powinna zapozanac się z tym dokumentem.

[link widoczny dla zalogowanych]

Zwłaszcza z punktami 10 i 11.

Cytat:
10.

Jedynie część zasobów znajdujących się w bibliotekach, archiwach i muzeach można zaliczyć do dóbr publicznych w związku z faktem, iż nie podlegają (już) one ochronie praw własności intelektualnej, podczas gdy pozostałe zasoby są chronione tymi prawami. Ponieważ prawa własności intelektualnej są ważnym instrumentem wspierania kreatywności, europejskie dziedzictwo kulturowe powinno być zdigitalizowane, udostępnione i chronione przy pełnym poszanowaniu praw autorskich i pokrewnych.

Szczególnie istotne w tym zakresie są art. 5 ust. 2 lit. c), art.
5 ust. 3 lit. n) i art. 5 ust. 5, a także motyw (40) dyrektywy 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich i pokrewnych w społeczeństwie informacyjnym.14 Procedury wydawania zezwoleń w obszarach takich jak dzieła osierocone – w przypadku których określenie, kto jest posiadaczem praw autorskich, jest niemożliwe lub bardzo trudne – a także dzieła, których nakład został wyczerpany, lub które nie są
już rozprowadzane (w przypadku materiałów audiowizualnych), mogą ułatwić wyjaśnienie kwestii prawnych, a tym samym uprościć digitalizację i późniejsze udostępnienie w Internecie. Dlatego też w ścisłej współpracy z właścicielami praw należy wspierać wprowadzenie takich procedur.

11.

Przepisy prawa krajowego mogą stanowić przeszkodę w korzystaniu z dzieł stanowiących własność publiczną, na przykład poprzez wymóg uzyskania zezwolenia w każdym przypadku powielania dzieła. Takie przeszkody należy zidentyfikować i podjąć działania w celu ich usunięcia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin