Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konkurs na miejskiego konserwatora zabytków w Lublinie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 2:01, 12 Kwi 2007    Temat postu: Konkurs na miejskiego konserwatora zabytków w Lublinie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Lublin będzie miał konserwatora zabytków
Sebastian Luciński2007-04-06,

Ratusz ogłosi konkurs na miejskiego konserwatora zabytków - na terenie Lublina przejmie on większość zadań konserwatora wojewódzkiego. Najlepszy kandydat to architekt lub historyk sztuki.
Stanisław Fic, zastępca prezydenta Lublina, zapowiada, że konkurs chce ogłosić jeszcze w kwietniu. Jego przygotowaniem zajmuje się Krzysztof Łątka, sekretarz miasta. - W strukturze urzędu jest już zarezerwowana nowa komórka pod nazwą biuro miejskiego konserwatora zabytków, jego zespół będzie liczyć około pięciu osób. Mamy już pieniądze na ich zatrudnienie - wyjaśnia Łątka.

Przychylna planom ratusza jest Halina Landecka, wojewódzki konserwator zabytków. - Powołanie miejskiego konserwatora zabytków pozwoli usprawnić wiele procedur. Teraz nasz urząd działa podobnie jak wydział architektury urzędu miasta, np. ustalamy warunki zabudowy - mówi. Powołanie miejskiego konserwatora pozwoli skrócić czas załatwiania spraw w obu instytucjach. - Zajmujemy się całym województwem, a miejska komórka będzie mogła lepiej zająć się terenem Lublina - tłumaczy Landecka.

Według niej najlepszy kandydat na pokierowanie zespołem to doświadczony architekt lub historyk sztuki. - Pożądany byłby też staż w administracji. Na pewno nie powinna to być osoba z klucza politycznego - podkreśla.

Jednak zanim miasto ogłosi konkurs, musi jeszcze spisać umowę z wojewódzkim konserwatorem i wojewodą lubelskim, która rozdzieli kompetencje obu urzędów - tak, by nie powielały one swoich zadań. Prezydent Fic przedstawił już Halinie Landeckiej swój projekt współpracy.

Landecka ma do niego jednak zastrzeżenia - wolałaby, żeby przyjęta została jej koncepcja. Projekty opierają się na rozwiązaniach przyjętych przez inne miasta w Polsce, które mają już miejskiego konserwatora zabytków. Różnią się jednak zakresem kompetencji - ratusz oparł swoją koncepcję na Wrocławiu, gdzie miejski konserwator przejął większość zadań, jakie wcześniej miał wojewódzki konserwator, a Halina Landecka wolałaby zachować część z nich, np. w zakresie prowadzenia badań archeologicznych.

Obie instytucje będą jednak ze sobą ściśle współpracować. - Wynika to chociażby z istnienia naszego archiwum, zawiera ono mnóstwo informacji o obiektach w Lublinie. Miejski konserwator będzie z tego korzystał - mówi Landecka. - Poza tym cześć projektów, które chciałoby realizować miasto, będzie wymagało naszego udziału, dotyczy to np. kwestii pozyskiwania dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - dodaje.

Jednak żeby miejski konserwator zabytków miał prawo do podejmowania jakichkolwiek decyzji, konieczna jest jeszcze zgoda wojewody. Tylko on może przekazać miastu część kompetencji wynikających z ustawy o ochronie zabytków. Małgorzata Trąbka, rzecznik wojewody, powiedziała "Gazecie", że jest już zgoda na podpisanie umowy.

Czym będzie się zajmował miejski konserwator?

Podobnie jak wojewódzki konserwator zabytków będzie m.in. opiniował projekty architektoniczne i konserwatorskie, wydawał zezwolenia na wykonywanie prac i robót przy zabytkach, prowadził nadzór nad zabytkami oraz nad ich użytkowaniem.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin