Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czeka nas wyprzedawanie muzealiów

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 19:30, 11 Lis 2009    Temat postu: Czeka nas wyprzedawanie muzealiów

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
"Muzea nie dla zysku"

Ministerstwo proponuje, aby nazwa "muzeum" zastrzeżona była dla instytucji nienastawionych na zysk, których celem jest ochrona i upowszechnianie dóbr kultury. To odpowiedź na pojawiające się jak grzyby po deszczu przedsięwzięcia komercyjne, takie jak Muzeum Kiczu otwarte niedawno w Miedzeszynie pod Warszawą, gdzie prezentowane są krasnale, pajace, kiczowaty zamek strachu i tandetna panorama bitwy pod Grunwaldem czy Muzeum Hansa Klossa w Katowicach, gdzie można zobaczyć m.in. figury woskowe Klossa i Brunnera i nabyć pamiątki związane ze "Stawką większą niż życie".

Nowe przepisy ułatwiają także sprzedaż eksponatów z kolekcji muzealnych. Chodzi o duplikaty czy przedmioty niezwiązane z kolekcją. Obecnie, aby je sprzedać, muzeum potrzebuje zgody aż pięciu instytucji, teraz wystarczyłaby zgoda ministra po zasięgnięciu opinii rady muzeum i ministerialnej Rady do spraw Muzeów.

Źródło: Gazeta Wyborcza


Żegnaj "wirtualne muzeum" Sad

Niepokojące są te zmiany, zwłaszcza w połączeniu ich z nowelizacją ustawy o ochronie i opiece nad zabytkami, która przewiduje wywóz zabytków poza granice kraju. Wyprzedawanie może dotknąć zwłaszcza zabytki archeologiczne.

http://www.archeologiczne.fora.pl/prawo-archeologiczne,19/spowoduje-uszczerbek-dziedzictwa-kulturowego,835.html#4777


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Śro 19:31, 11 Lis 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bpa




Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 34
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Bydgoszcz

PostWysłany: Czw 2:48, 12 Lis 2009    Temat postu: Re: Czeka nas wyprzedawanie muzealiów

Cytat:

Ministerstwo proponuje, aby nazwa "muzeum" zastrzeżona była dla instytucji nienastawionych na zysk


czy to znaczy że muzea nie będą mogły prowadzić badań archeologicznych nastawionych na zysk, jeśli tak to np. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku będzie musiało zmienić nazwę

Fachowe usługi archeologiczne MAG [link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Margo




Dołączył: 29 Wrz 2009
Posty: 32
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 15:32, 12 Lis 2009    Temat postu:

a z zupelnie innej strony - co to da? Po prostu te komercyjne" muzea pozmieniaja nazwy na musea, stale wystawy, ekspozycje i inne takie. No i co z tego. Nie ma to jak zmieniac prawo dla samego zmieniania. I w ogole co to za nowelizacja, ktora az sama z siebie "rodzi" sposoby na obchodzenie prawa.

Przyklad z innej branzy i z innych czasow:

Dawno temu (18 r. p. n. e.) cesarz August w ferworze walki ze zgnilizna moralna wydal Lex Iulia de adulteriis - ustawa ta przewidywala karalnosc ( i to ostra) cudzołożnic. Efekt? Patrycjuszki lubujące sie w tego rodzaju rozrywce zaczęły się masowo rejestrowac w odpowiednim urzędzie jako prostytutki, gdyz karalnoscią nie były objęte "profesjonalistki" Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 15:58, 03 Gru 2009    Temat postu:

Co to da?
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytuję, bo strona zniknie a wraz z nią ten tekst.

Cytat:
Piotr Owcarz, twórca i właściciel Muzeum Hansa Klossa, ogłosił 27 listopada 2009 roku w wywiadzie udzielonym „Super Expressowi”, że z dniem 1 stycznia 2010 roku muzeum przestanie istnieć. Z sieci zniknie strona internetowa Muzeum Hansa Klossa, towarzyszące jej forum i rozwiązany zostanie Fan Club Hansa Klossa.

Piotr Owcarz powiedział, że otwarcie placówki od początku traktował „wyłącznie jako próbę zaadaptowania do Polski zachodnich rozwiązań z dziedziny popkultury czy pop-artu”. Jednak eksperyment nie przyniósł spodziewanych rezultatów: „Wykreowanie superbohatera dostosowanego do nowych realiów na bazie starej ikony, oględnie mówiąc, się nie powiodło”. Jednocześnie Piotr Owcarz zauważa, że pięć tysięcy biletów wstępu do muzeum sprzedanych w ciągu kilka miesięcy uznać można za dobry wynik.

W rozmowie z dziennikarką „Super Expressu” właściciel likwidowanego muzeum stwierdził również, że zainteresowanie muzeum ze strony mediów i zwykłych ludzi świadczy o tym, że potrzebujemy coraz bardziej wyrafinowanej rozrywki. Na decyzję o zamknięciu placówki wpłynął też klimat polityczny: „Do wszystkiego mieszamy politykę, nie mogąc się ani na chwilę od niej oderwać. (...) Jak słyszę o tych wszystkich inicjatywach ustawodawczych zakazujących noszenia koszulek z Che Guevarą czy nazywania przeróżnych prywatnych inicjatyw muzealnymi, przypomina mi się miniona epoka, w której za noszenie moro można było trafić na komisariat” – oświadczył Piotr Owcarz.

O zamknięciu Muzeum Hansa Klossa donosi również „Polska. Dziennik Zachodni”: w sobotnim wydaniu internetowym znalazł się obszerny materiał Michała Wrońskiego „Pierwsza klęska agenta J-23” (przeczytaj) i komentarz Stanisława Bartosika „J-23 i tak wygra” (przeczytaj). Tekst o likwidacji muzeum znaleźć można na pierwszej stronie papierowego wydania gazety.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Nawiasem mówiąc w pełni podzielam opinię wyrażoną przez pana Owcarza. Takie podejście blokuje inicjatywy publiczno-prywatne nastawione częściowo na zysk, jednak wnoszące wartość dodaną do kultury. Tu wspomniany dla mnie ważny przykład możliwości np. realizacji projektów "Wirtualne Muzeum" , które także zaliczyć można do rodzaju popkultury czy pop-artu. Stanowić to może także problem dla wielu prywatnych mecenasów sztuki i ochrony zabytków, tu za przykład można podać odbudowę zamku w Bobolicach przez rodzinę Lasockich, tam też planowane jest muzeum - prywatne, zatem komercyjny projekt uwzględniający także element z zakresu kultury czy też pop-artu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Kilka lat temu powstał dokument Strategia rozwoju kultury na lata... chyba do 2014, dokument ten przewidywał działania aktywacyjne w kierunku uruchomienia inicjatyw prywatnych w kształtowaniu kultury, popularyzacji zabytków ochrony dziedzictwa kulturowego. Tak aby zmienić strukturę oraz, co istotne źródła finansowania kultury zwiększając udział podmiotów prywatnych. Obecne zmiany idą pod prąd tym pomysłom, dziwi to bardzo zwłaszcza, że PO przedstawia się jako partia liberalna. Także jestem zdania, że pomysły MKiDN są odzwierciedleniem realizacji interesów politycznych a nie wspomnianą strategią rozwoju kultury. Granica pomiędzy muzeum państwowym a prywatnym na wielu poziomach się zaciera, państwowe muzea wkraczają w przedsięwzięcia komercyjne, pomimo, że ich działalność nie powinny być nastawiona na zysk, to jednak nie przeszkadza.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 16:02, 03 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 1:03, 26 Maj 2010    Temat postu:

I wszystko jasne Ministerstwo Kultury planuje wyprzedawanie zbiorów muzealnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
str. 15

Cytat:
3.1.14. Przychody instytucji kultury
Art. 28 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej może sugerować bezwzględny zakaz zbywania zabytków przez instytucje kultury (wpływy z ich sprzedaży nie są traktowane jako przychody z instytucji). Tymczasem, przepisy o ochronie zabytków dopuszczają ich sprzedaż (po ostatniej nowelizacji) przy zachowaniu ustawowych ograniczeń; możliwa jest także – po spełnieniu określonych warunków – sprzedaż zbiorów przez muzea.

Proponuje się stosowną modyfikację art. 28 ust. 2 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej polegającą na wykreśleniu słów „, z wyjątkiem zabytków,”.


I oczywiście wprowadza się ochronę prawną pojęcia „muzeum”.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Śro 1:12, 26 Maj 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin