Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Zbudujemy nowe... muzea i galerie.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 12:04, 19 Lut 2008    Temat postu: Zbudujemy nowe... muzea i galerie.

Cytat:
Zbudujemy nowe… muzea i galerie.


[link widoczny dla zalogowanych]

Zapewne władze miasta Lublina naoglądały się takich „głupot” i postanowiły stworzyć Muzeum Miasta Lublina.

Niby nic dziwnego, mieszkając w Krakowie, Warszawie, Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu czy gdziekolwiek w Europie nie powinno to dziwić, że w mieście powstanie nowe muzeum, jednak polska rzeczywistość może zaskakiwać.

Do przeczytania tego artykułu nie dostrzegałem tego problemu polskiego muzealnictwa, być może z racji zamieszkiwania w mieście, w którym tego problemu nie ma. Problemu pewnego rodzaju muzealniczego monopolu. Jednak często się zdarza, że jakieś muzeum regionalne posiada szereg filii obstawiając tymi filmami całe miasto, albo nawet i okolicę.

Najwyraźniej też nie zamierza tych filii wypuszczać z rąk. Smutne to bardzo, bowiem blokuje to aktywność tych filii – wszelkie pomysłu musza przejść przez administrację oraz uzyskać zgodę „centrali”, są finansowo i decyzyjnie ubezwłasnowolnione.

Jest tam też o technikach multimedialnych, spróbuję także się do tego odnieść, ale może w innym wątku, aby nie mieszać zagadnień. Dziwię się sceptyzmowi dyrektora, najwyraźniej w sposób odmienny postrzegamy rolę tych technik w muzealnictwie.


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Muzeum miasta prawie niemożliwe
Grzegorz Józefczuk 2008-02-15,

Muzeum Historii Miasta Lublina znajduje się w Bramie Krakowskiej, w pięknym obiekcie uchodzącym zasłużenie za symbol Lublina i otwierającym drogę do Starego Miasta, serca Lublina, lecz wystawienniczo - bardzo trudnym, ciężko poddającym się aranżacjom. Już samo wejście do sal w Bramie Krakowskiej przez mało reprezentacyjną boczną klatkę doprawdy niezbyt zachęca do zwiedzania.
Muzeum w Bramie jest oddziałem Muzeum Lubelskiego, podlegającego władzom wojewódzkim, marszałkowskim. Tak powinno być, czy też muzeum miasta powinno podlegać władzom miejskim?

- To absurd, że Brama Krakowska nie należy do miasta. Już choćby ze względu na wymiar symboliczny dla miasta i bliskość ratusza powinna należeć do miasta - takie głosy pojawiają się wcale nierzadko. Takiego zdania jest też odpowiedzialny za kwestie kultury wiceprezydent Włodzimierz Wysocki. Zastrzega jednak, że to jego osobisty pogląd i nigdy nie przygotowywano planów przejęcia Bramy przez miasto.

Jednakże dyrektor Muzeum Lubelskiego Zygmunt Nasalski wcale nie wyklucza oddania Bramy Krakowskiej. Jest jednak pewno ale... Oddanie Bramy nie oznacza oddania znajdującego się w niej muzeum, a dokładniej - eksponatów, oryginałów. Muzeum Historii Miasta Lublina to nie tylko stała ekspozycja w Bramie, lecz także rozmaite zgromadzone archiwalia, przedmioty - od tych pozyskanych podczas badań archeologicznych, przez rzemiosło artystyczne, zbiory fotografii, po dzieła sztuki współczesnej. Cała ikonografia Lublina - poczynając od widoku Lublina Abrahama Hogenberga po choćby prace Leona Wyczółkowskiego - jest własnością Muzeum Lubelskiego i znajduje się w innych pomieszczeniach, bo Brama nie ma warunków ani do przechowywania, ani ich eksponowania.

Dyrektor Nasalski stwierdza więc: - Wyodrębnienie samej Bramy jako muzeum to stworzenie atrapy. I pyta: - Czy takie prowadzone przez miasto muzeum będzie miało oryginały? Muzeum to nie biblioteka, musi mieć oryginały, eksponaty. A kto się zgodzi zmienić ich tytuł własności?

Wobec pojawiających się ambitnych głosów o potrzebie powołania muzeum Lublina, dysponującego dobrymi warunkami lokalowymi, dyrektor Nasalski ma konkretne propozycje. Po pierwsze, zgadza się, że w Bramie Krakowskiej nie ma warunków dla ekspozycji muzealnych. Po drugie, uważa, że idealnym rozwiązaniem byłoby pójść w ślady Rzeszowa i Przemyśla, gdzie muzea miejskie są prowadzone w kooperacji samorządu miasta i władz wojewódzkich, marszałkowskich. Co to znaczy w przypadku Lublina? - Prezydent daje kamienicę, a my urządzamy muzeum - wyjaśnia Nasalski, powołując się dodatkowo na to, że tylko Muzeum Lubelskie dysponuje fachowymi siłami muzealników i konserwatorów oraz że w przypadku powstawania instytucji, które chcą być muzeami, już samo prawodawstwo stawia bardzo wysokie wymagania kadrowo-organizacyjne. Gdyby miasto było bogate i dałoby Muzeum Lubelskiemu kamienicę, dyrektor Nasalski uważa, że np. warto tam zorganizować wystawę rzemiosła artystycznego, bo Lublin słynął na m.in. ze złotnictwa.

Gdyby jednak miasto chciało samo prowadzić muzeum? - To jest wolny kraj. Trzeba tylko przyklasnąć takim inicjatywom. Dopóki nie zacznie używać nazwy "muzeum", nie będzie musiało respektować ustawodawstwa muzealnego - odpowiada dyrektor Nasalski. Przywołuje jednocześnie szacunek, jaki przygotowano w Muzeum Lubelskim, że Brama Krakowska jako niezależne wyodrębnione muzeum musiałaby zatrudniać ok. 26 osób, aby mogła pełnić całość zadań przypisanych mu ustawowo.

Wspomniane wyżej placówki w Rzeszowie i Przemyślu prowadzą klasyczną działalność muzealno-edukacyjną. Muzeum Historii Miasta Rzeszowa powstało w 2002 roku jako oddział Muzeum Okręgowego. Ma stałą ekspozycję "Sześć wieków Rzeszowa", ale jego atrakcją jest rozległa trasa podziemna. Muzeum Historii Miasta Przemyśla działa zaledwie od maja 2006 r. W kamienicy, w której się mieści zrekonstruowane wyposażenie dawnego przemyskiego mieszczańskiego domu, jest i atelier fotograficzne sprzed stu lat, i wystawa malarstwa oraz fotografii, a także restauracja.

A gdyby w Lublinie zorganizować Muzeum Unii Lubelskiej, skoro Unia Lubelska - i hasło "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - znakomicie nadaje się do wykorzystania jako nowa ikona miasta? - Co pokazać w takim muzeum? Jakie eksponaty? - pyta jednak dyrektor Nasalski i odpowiada: - Dekret Unii znajdujący się w Archiwum Akt Dawnych. Ale żadne muzeum nie dostało oryginału na żadną wystawę.

Czy jednak muzeum Lublina albo Muzeum Unii Lubelskiej nie mogłoby mieć charakteru multimedialnego? Dyrektor Nasalski jest sceptykiem. Mówi: - Techniki multimedialne są drogą, sposobem pokazywania oryginałów.


Źródło: Gazeta Wyborcza Lublin


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Wto 12:24, 19 Lut 2008, w całości zmieniany 4 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin