Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Muzealny Oskar za wystawę o COP-ie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 8:39, 30 Maj 2008    Temat postu: Muzealny Oskar za wystawę o COP-ie

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Muzealny Oskar za wystawę o COP-ie
Magdalena Mach
2008-05-22, ostatnia aktualizacja 2008-05-23 08:33

Pielgrzymki muzealników z całej Polski jeżdżą do małego muzeum w Stalowej Woli, żeby zobaczyć, jak można przyciągać publiczność, zwłaszcza młodzież. Minister kultury uznał ekspozycję "COP dla przyszłości. Ludzie - przemysł - architektura" za jedną z najlepszych w kraju i nagrodził Sybillą - muzealnym Oscarem.



Muzeum wcale nie musi być smutne, nudne i zamknięte w czterech ścianach - Lucyna Mizera, dyrektorka Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli, stara się to udowodnić każdym nowym przedsięwzięciem. - Przyjeżdżają do nas autokary muzealników z całej Polski, nawet z Gdańska i Gdyni, żeby oglądać wystawę o COP-ie - mówi Mizera. Właśnie świętuje sukces: Muzeum Regionalne w Stalowej Woli znalazło się w gronie laureatów ministerialnego konkursu "Wydarzenie Muzealne Roku. Sybilla 2007". To najbardziej prestiżowa nagroda w polskim muzealnictwie.

Podróż do przeszłości

Muzeum w Stalowej Woli otrzymało I miejsce za multimedialną wystawę "COP dla przyszłości. Ludzie - przemysł - architektura" w kategorii "Wystawy historyczne, biograficzne i literackie". Z propozycją ze Stalowej Woli przegrała wystawa z Muzeum Narodowego we Wrocławiu i wspólna wystawa Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Archiwum Państwowego w Krakowie i Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a także z Muzeum Zamkowego w Malborku.

Trzeba mieć nie lada wyobraźnię, żeby stworzyć atrakcyjną wystawę poświęconą tak niewdzięcznej dziedzinie jak historia gospodarcza. Jak opowiedzieć młodzieży, jak powstawał i rozwijał się Centralny Okręg Przemysłowy, żeby chciała słuchać? Trzeba przemawiać jej językiem. - Dlatego połączyliśmy 700 eksponatów w ciekawej aranżacji z multimediami: filmami wyświetlanymi w salach kinowych, interaktywnymi panelami, fotoplastykonami. Chcieliśmy podziałać na emocje widzów. Wystawę zwiedza się bez przewodnika, można wszystkiego dotknąć, wszędzie zajrzeć, dlatego młodzież świetnie się na niej bawi - mówi dyrektorka muzeum. Zwiedzanie zajmuje trzy-cztery godziny. Wystawa poświęcona COP-owi to jedno z największych dotychczasowych przedsięwzięć Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli. Wykorzystuje nie tylko archiwalne filmy i fotografie - zarówno wielkoformatowe, jak i te umieszczone w fotoplastykonie - ale także pozwala na małą podróż do przeszłości i spacer po stalowowolskiej ulicy z lat 30. XX w. zrekonstruowanej we wnętrzach hali przy ul. Hutniczej 17 w każdym detalu, z charakterystycznymi witrynami sklepowymi i płytkami chodnikowymi. Wystawa czynna będzie do końca tego roku, a żeby zachęcić do jej odwiedzenia, muzeum uruchomiło stronę internetową: [link widoczny dla zalogowanych]

Przełamywanie muzealnych stereotypów

Podczas tegorocznego rozdania nagród w konkursie "Wydarzenie Muzealne Roku" Muzeum Regionalne w Stalowej Woli aż trzykrotnie wywoływane było po odbiór konkursowych laurów. Oprócz I nagrody Lucyna Mizera przywiozła z Warszawy dwa wyróżnienia: w kategorii "Programy edukacyjne, oświatowo-wychowawcze i promocyjne" za "Galerię przez dotyk", program edukacyjny dla osób z dysfunkcją wzroku, i w kategorii "Dokonania z zakresu zarządzania i organizacji" za organizację wystawy stałej "Narodziny Stalowej Woli 1938". Ekspozycja wnętrz w stylu art déco.

"Galeria przez dotyk" to kolejny pomysł na przełamywanie muzealnych stereotypów: ekspozycja nie musi być zamknięta za szybką z tabliczką "Nie dotykać". Podczas ubiegłorocznego pleneru artyści z Polski i Ukrainy stworzyli specjalną ekspozycję rzeźb dostosowaną do percepcji osób niewidomych. Towarzyszą jej materiały informacyjne pisane alfabetem Braille'a, a także objaśnienia mówione do emitowania przez indywidualne odtwarzacze mp3.

- Pomysł, aby stworzyć muzeum bez barier, zrodził się, gdy obserwowałam zakłopotanie na twarzach osób niepełnosprawnych, kiedy pracownicy muzeum wnosili je po schodach na wózkach. Zakupiliśmy platformę przy schodach i schodołaz, które są bardzo często w użyciu. W ten sposób pokonaliśmy bariery architektoniczne. Kolejny etap otwierania muzeum dla osób niepełnosprawnych to stworzenie "Galerii przez dotyk", a dwoje naszych przewodników zna język migowy - opowiada dyrektor Mizera.

Efektem wszystkich tych działań jest to, co w muzeach rzadkie - wzrost frekwencji. Od stycznia do kwietnia 2008 stalowowolskie muzeum odwiedziło już 10 tys. widzów.

Pani dyrektor nie ma zamiaru spocząć na laurach - chce pokonywać kolejne mury i dotrzeć do wszystkich tych, którzy do muzeum nie chodzą. - Od września wychodzimy z wystawami do ludzi, do centrum miasta. Stanie tam wystawa wielkoformatowych fotografii - zapowiada. Muzeum pracuje także nad stworzeniem atrakcyjnej wystawy archeologicznej.

W Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli zatrudnionych jest 21 osób. Dotacja z urzędu miasta pokrywa tylko 60 proc. kosztów działalności muzeum, resztę placówka zdobywa sama: stara się o granty z Unii Europejskiej, zabiega o sponsorów i zarabia na biletach.
Źródło: Gazeta Wyborcza Rzeszów



To do takich muzeów jak np. w Lublinie to nagroda ta długo jeszcze nie zawita.
http://www.archeologiczne.fora.pl/muzealnictwo,34/zbudujemy-nowe-muzea-i-galerie,545.html

Cieszy to, że taką ekspozycję można zrobić w lokalnym muzeum dysponującym wcale nie jakimś tam super budżetem oraz nie wiadomo, jaką wielką ilością pracowników.

Szczere gratulacje.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin