Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 23:27, 01 Mar 2007    Temat postu: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

To może dla odmiany (po tych autostradowych aferach), coś nieco bardziej optymistycznego.

Po Muzeum Powstania Warszawskiego, to będzie kolejna instytucja muzealna wyznaczająca w naszym kraju nowy standard dla muzealnictwa.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Przetarg na dwa działy wystawy stałej rozstrzygnięty



Teatr anatomiczny ze stołem operacyjnym, na którym można przeprowadzać operacje. Arena do ścigania się z hipopotamem, czy konkurowania z muchą w spostrzegawczości. Doświadczenia z elektrycznością i elektromagnetyzmem pokazujące, jak działa teatr operowy. To tylko kilka z atrakcji, które znajdą się w Centrum Nauki Kopernik. Rozstrzygnięto przetarg na dwa pierwsze działy.

Przetarg na dwa działy wystawy stałej Centrum Nauki Kopernik – Człowiek i środowisko oraz Świat w ruchu – został rozstrzygnięty. Wygrała oferta zespołu firm holenderskich Bruns i NorthernLight - autorów ekspozycji w najciekawszych muzeach i centrach nauki na świecie. Postępowanie przetargowe toczyło się od sierpnia 2008 roku, uczestniczyło w nich dwóch oferentów: Hüttinger Exhibition Engineering z Niemiec i zespół holenderskich firm. Dzięki trybowi przetargu – dialogowi konkurencyjnemu – udało się wypracować koncepcję wystaw idealnie odpowiadającą wymaganiom Centrum Nauki Kopernik. Zwycięska propozycja jest nowoczesna, pomysłowa, dowcipna i pełna unikalnych, zaskakujących rozwiązań.

Ponad 170 eksponatów na powierzchni ponad 2 tys. metrów kwadratowych tworzy ciekawie zaaranżowane interdyscyplinarne grupy, opowiadające spójną naukową historię. Na przykład doświadczenia z elektrycznością i elektromagnetyzmem opowiadają o działaniu teatru operowego. W innym miejscu - na wielofunkcyjnej arenie - poznamy możliwości własnego ciała: szybkość, skoczność, gibkość, spostrzegawczość, czas reakcji. Można tu ścigać się z kolegami czy innymi zwiedzającymi a także konkurować ze zwierzętami. Tu okaże się, czy jesteś tak dobry w postrzeganiu ruchu jak mucha? Czy prześcigniesz hipopotama, a może gazelę? Czy skoczysz tak daleko jak zając? A może potrafisz wisieć na jednej ręce równie długo jak małpa?

Własne ciało będzie można poznać w teatrze anatomicznym. Są tam propozycje atrakcyjne dla ludzi w różnych grupach wiekowych. Po założeniu specjalnych fartuchów, będzie można przez nie oglądać ludzkie narządy wewnętrzne czy układ kostny. Inne urządzenie pozwoli zbadać, co się dzieje, gdy kości mają zbyt mało wapnia lub gdy tracą swoją elastyczność. Będzie można też przeprowadzić operacje na odległość za pomocą specjalnego robota. A przede wszystkim na prawdziwym stole operacyjnym przeprowadzimy wirtualne operacje. Takie doświadczenia cieszą się ogromną popularnością, co pokazała symulacja operacji, przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik i Akademię Medyczną w ramach tegorocznego Festiwalu Nauki. Teatr anatomiczny w przyszłym Centrum będzie się z pewnością cieszył ogromną popularnością.

Holenderscy projektanci zaproponowali jeszcze świetnie pomyślany, unikatowy system personalizacji użytkowników. Każdy zwiedzający otrzymywałby elektroniczny czujnik, który stanowiłby jego osobisty klucz do urządzeń wymagających logowania i rejestrujący wszystkie osiągnięte przez niego rezultatów na różnych stanowiskach. System ten pozwalałby też na wysyłanie własnych tabel wyników na swoje konto pocztowe oraz na otrzymywanie dodatkowych informacji. Byłby też czymś w rodzaju wizytówki zwiedzającego, dzięki której rozpoznawałyby go kolejne urządzenia także przy następnej wizycie w Centrum.
Oryginalna propozycja firm Bruns i NorthernLight uświadamia, że eksperymenty to nie tylko żmudna praca w laboratorium, ale też ruch i zabawa.

Pierwsze działy wystawy stałej Centrum Nauki Kopernik wkrótce wejdą w fazę produkcyjną. Oba mają być gotowe na otwarcie Centrum w grudniu 2008 r. Przeznaczono na nie blisko 10 mln. złotych. Środki na tworzenie ekspozycji stałych Centrum Nauki Kopernik otrzymało z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.


W radzie programowej Centrum Nauki Kopernik [link widoczny dla zalogowanych]
jest znany archeolog Prof. Aleksander Bursche - pomysłodawca i organizator Festynu Archeologicznego w Biskupinie.


[link widoczny dla zalogowanych]
Centrum ma powstać na prawo od mostu Świętokrzyskiego (patrząc od strony Pragi), nieopodal Biblioteki Uniwersyteckiej (budynek z zielonym dachem).

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Rdzeniem warszawskiego Centrum Nauki będzie - podobnie jak we wszystkich tego typu centrach na całym świecie - stała ekspozycja, składająca się z interaktywnych urządzeń, umożliwiających samodzielne przeprowadzanie działań i doświadczeń przez odwiedzających. Urządzenia te nie są eksponatami o historycznej wartości (i nigdy się nimi nie staną), nie mają też żadnego przeznaczenia badawczego. Umożliwiają natomiast samodzielne przeprowadzanie doświadczeń, obserwowanie i badanie określonego zjawiska fizycznego, reakcji chemicznej czy struktury biologicznej.
Stała ekspozycja zorganizowana będzie według wieku odbiorców i poziomu złożoności prezentowanych zjawisk. Poszczególne części zostaną wyróżnione charakterystyczną aranżacją przestrzeni i wzornictwem.

Dla dzieci najmłodszych (4-8 lat) wydzielony zostanie dział, który wypełnią głównie proste, bezpieczne i trwałe zabawki fizyczne, informujące o najbardziej elementarnych prawach natury.

Dla odbiorców w wieku od 8 do 15 lat i ich rodziców przeznaczona będą urządzenia zgrupowane w dwóch podstawowych działach: świat i jego zasady oraz człowiek i technologia. Znajdą się tu instalacje, przedstawiające sposób funkcjonowania ludzkiego organizmu, ze szczególnym uwzględnieniem mózgu i serca, życie - od poczęcia do starości, najważniejsze zjawiska fizyczne (w tym optyka, promieniowanie, elektryczność, energia, materiały), genetyka, świat mikro i makro, wszechświat.

Do młodzieży w wieku licealnym i studenckim adresowany będzie najwyższy poziom złożoności - człowiek i przyszłość. Znajdą się tu nowoczesne, interaktywne urządzenia, w znacznej mierze skonstruowane jako ciekawe programy komputerowe, odnoszące się do zjawisk abstrakcyjnych: relacji międzyludzkich, komunikacji, procesów ekonomicznych, sztucznej inteligencji.

Cechą charakterystyczną koncepcji programowej warszawskiego Centrum jest wykorzystywanie lokalnych przykładów dla wyjaśnienia zjawisk uniwersalnych (np. szereg doświadczeń związanych z Wisłą - prąd z wody, mała oczyszczalnia) oraz obecność bardzo popularnej w Polsce tematyki archeologicznej, a także łączenie objaśnień naukowych z szerokim kontekstem kulturowym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 17:12, 29 Maj 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Nie budujmy centrum nauki nad Wisłą, znajdźmy lepsze miejsce - to pomysł radnego Krzysztofa Tyszkiewicza (PO). - To absurd, kompromitacja, bzdura - odpowiadają urbaniści, radni i ratusz
Podczas czwartkowej sesji Rady Warszawy radni PO i LiD krytykowali pomysł budowy interaktywnego Centrum Nauki "Kopernik" nad tunelem Wisłostrady. Krzysztof Tyszkiewicz z PO proponował nawet, by wycofać się z budowy, grunt sprzedać deweloperom, a centrum nauki zbudować na Łuku Siekierkowskim, obok planowanego parku technologicznego. Wszystko to dosłownie na kilkanaście dni przed złożeniem przez ratusz wniosku o pozwolenie na budowę obiektu nad Wisłą. Kilka miesięcy temu Hanna Gronkiewicz-Waltz publicznie odrzuciła podobny pomysł rzucony wówczas przez radnego Pawła Czekalskiego (PO). Sam Tyszkiewicz tłumaczy się: - Jestem radnym i mam swoje poglądy. To ostatni moment, żeby zastanowić się nad przenosinami.

- Nie ma możliwości przeniesienia Kopernika. Propozycja zmiany lokalizacji jest propozycją jego likwidacji. Przygotowania są zbyt zaawansowane, są umowy z rządem o finansowaniu tej inwestycji - łapie się za głowę Robert Firmhofer, pełnomocnik prezydenta ds. realizacji Centrum Nauki "Kopernik".

- Wycofanie się z budowy centrum nauki nad Wisłą oznaczałoby totalną kompromitację miasta - denerwuje się Jakub Wacławek, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Po to Wisłostrada była zagłębiana w tunelu, żeby uwolnić nabrzeże, zbliżyć miasto do Wisły. Centrum właśnie temu służy. Zupełnie nie rozumiem wątpliwości na ten temat - mówi. Dodaje, że warszawski SARP na wszelki wypadek wyśle na ręce prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz stanowisko, w którym będzie bronić Kopernika nad Wisłą.

Decyzja o budowie Wisłostrady w tunelu zapadła za prezydentury Pawła Piskorskiego. Jego ekipa też chciała grunt nad tunelem sprzedawać m.in. pod mieszkania i biura. Ale nawet Wojciech Kozak, zastępca Piskorskiego, a później prezydent stolicy, dystansuje się od pomysłów Krzysztofa Tyszkiewicza. - Byłbym ostatni, który przyklasnąłby przeznaczeniu tego terenu wyłącznie pod zabudowę komercyjną. Skoro już zapadła decyzja, że ma tam być centrum nauki, to tego należy się trzymać.

Od głosu Tyszkiewicza odcina się też Andrzej Golimont, radny LiD, który na sesji także krytykował lokalizację centrum nauki. - Sprawy zaszły tak daleko, że nie ma co odwracać kota ogonem i ryzykować, że centrum w ogóle nie powstanie - mówi.

- Nie ma planów przenoszenia centrum - ucina Tomasz Andryszczak, rzecznik ratusza. - Kończymy projekt, występujemy o pozwolenie na budowę.


Źródło: Gazeta Wyborcza Stołeczna


taa... wie ktoś może, na kogo powinna głosować osoba o centroprawicowych poglądach w następnych wyborach?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> muzealnictwo Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin