Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Czy Gdańsk nie chce romańskich piwnic?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 13:45, 14 Lut 2007    Temat postu: Czy Gdańsk nie chce romańskich piwnic?

[link widoczny dla zalogowanych]

Oby losu piwnic pałacu Saskiego w Warszawie nie podzieliły relikty z Gdańska.

Cytat:
Bartosz Gondek 2006-04-18,

Jak tak dalej pójdzie, nie będziemy mieli szans na oglądnięcie najcenniejszych romańskich reliktów Gdańska.
Chodzi o piwnice klasztoru Dominikanów, które odkryto w ubiegłym roku pod targowiskiem owocowo-warzywnym w Gdańsku. Już podczas prac remontowych w hali targowej (w 2001 i 2003 roku), które przyniosły odkrycie reliktów romańskiego kościoła św. Mikołaja, archeolodzy podejrzewali, że na placu warzywnym, pomiędzy halą a dzisiejszym klasztorem Dominikanów, znajdą kolejne ciekawostki. Dlatego, kiedy Kupcy Dominikańscy zdecydowali się na trwalszą zabudowę targowiska, nie mogło obyć się bez badań archeologicznych. Jesienią ub.r. naukowcy Muzeum Archeologicznego dokonali kilku wykopów sondażowych. Płytsze miały głębokość 80 centymetrów, ale tam, gdzie istniało duże prawdopodobieństwo natrafienia na kolejne średniowieczne relikty, kopano na ponad półtora metra. Szybko okazało się, że archeolodzy mieli nosa.

- Odsłoniliśmy niepodpiwniczony mur o długości 10-12 metrów i dwie sklepione piwnice - mówi prowadzący prace archeolog Maciej Szyszka. - Najprawdopodobniej są to pozostałości po pierwszym klasztorze Dominikanów, który istniał tu pomiędzy 1235 a 1308 rokiem.

Mur i piwnice o kubaturze około 60 mkw. zachowały się w bardzo dobrym stanie. W jednej przetrwały nawet sklepienia, wykonane w technice niespotykanej na terenie Pomorza, nawiązującej za to do sposobu podparcia kopuły w słynnym kościele Hagia Sophia w Konstantynopolu.

- To największy zabytek romański w Gdańsku, ale nie tylko - mówi archeolog Zbigniew Borcowski z Muzeum Arecheologicznego w Gdańsku. - Na podobne rzeczy trudno natrafić w całej środkowej Polsce. Jest ich trochę jedynie w okolicach Krakowa i na Śląsku.

Ze względu na złą pogodę prace zawieszono w grudniu. Powinny na nowo ruszyć na wiosnę, ale nie ma na to pieniędzy. Dziś odsłonięte, podstemplowane relikty romańskie zalewa woda. Jeżeli nie ruszą prace zabezpieczające, mogą obrócić się wniwecz.

- Kupcy i muzeum archeologiczne nie mają pieniędzy na to, żeby dokończyć badania - mówi Borcowski. - Tymczasem mimo obiecanej pomocy, zamiast pieniędzy mnożą się kolejne biurokratyczne bariery. Jak tak dalej pójdzie piwnice, żeby uchronić je przed dewastacją, trzeba będzie zasypać.


Ten link także dotyczy tego znaleziska.
[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz przyszłości.
[link widoczny dla zalogowanych]



W pewnym sensie jest mi to bliskie. Pracowałem kiedyś po drugiej stronie kościoła św. Mikołaja, miałem okazję zwiedzać wykopaliska "pod halą" - to architektoniczna i historyczna perełka. Zdaje się, że Dominikanie chcieli zamienić się z kupcami placami (przekazać przebadany archeologicznie teren - pod Centrum Dominikańskie w zamian za halę). Dziwi mnie bierność miasta, które powinno dopomóc w takiej zamianie poprzez odpowiednie gwarancje inwestycyjne dla kupców.

Brak tu chyba dobrej woli oraz decyzyjności urzędu miasta i WKZ.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 1:50, 12 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Sellin przeciwko zasypaniu gdańskich piwnic
dor2007-04-04,

Konserwator zabytków, dominikanie i gdańscy kupcy oraz archeolodzy spotkają się w czwartek, żeby ustalić, co dalej stanie się z romańskimi piwnicami, odkrytymi przy Hali Targowej w Gdańsku. Przeciwko zasypaniu zabytku jest wiceminister kultury Jarosław Sellin.

Wielkopolski konserwator zabytków (nadzoruje z polecenia generalnego konserwatora prace przy gdańskiej Hali Targowej) miał być w Gdańsku już w środę. Przełożył jednak wizytę na czwartek.

Kilka tygodni temu konserwator z Poznania podjął decyzję o zasypaniu piwnic z XIII wieku, które archeolodzy odkryli w ubiegłym roku pod dawnym klasztorem dominikanów.

- Zasypanie piwnic nie jest najmądrzejszym pomysłem - stwierdził w środę Jarosław Sellin, wiceminister kultury. - Wszelkie odkrycia z czasów przedkrzyżackich są szczególnie cenne dla Gdańska. Poprosiłem już generalnego konserwatora zabytków, by zainteresował się tą sprawą.

- Wiem, że ta decyzja wzbudziła w Gdańsku spore kontrowersje - mówi Aleksander Starzyński, wielkopolski konserwator zabytków. - Dlatego postanowiłem spotkać się ze wszystkimi zainteresowanymi stronami: archeologami, kupcami oraz dominikanami.

Romańskie piwnice zachowały się w świetnym stanie. Zwykle z tak wczesnych obiektów pozostają jedynie fragmenty fundamentów czy ścian. W podziemiach dawnego klasztoru dominikanów można zobaczyć całe pomieszczenia, a nawet fragmenty sklepień wykonanych rzadką na Pomorzu techniką.

W miejscu badań archeologicznych ma powstać targowisko warzywne. Przeciwko decyzji o zasypaniu piwnic protestują konserwatorzy oraz historycy sztuki z Gdańska. Gotowy jest projekt rekonstrukcji części sklepień oraz zasłonięcia ich żelbetonową płytą - tak, aby do piwnic dostęp mieli zwiedzający.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 1:53, 12 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Dla "Gazety" Janusz Tarnacki
not. aks2007-04-05, ostatnia aktualizacja 2007-04-05 21:43
Miejski konserwator zabytków

Jako lokalne środowisko musimy wygenerować pomysł na to miejsce i nakłaniać Ministerstwo Kultury, żeby pokryło większość kosztów, bo odkopane tu przedkrzyżackie relikty budowlane są zabytkiem klasy krajowej. Będę musiał porozmawiać z panem prezydentem na ten temat. Na razie od ogłoszenia decyzji o niezasypywaniu upłynęło parę godzin i trudno mi rzucać jakieś precyzyjne propozycje. Mamy jednostkę badawczą, czyli Muzeum Archeologiczne, które zajmuje się tego typu znaleziskami. Może ono powinno zostać gospodarzem piwnic?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 1:55, 12 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Losy piwnic w rękach ministra kultury
Bożena Aksamit, Dorota Karaś2007-04-05,

Odkryty przy Hali Targowej w Gdańsku romański zabytek nie zostanie zasypany. - Jeśli lokalne władze znajdą pomysł na ten obiekt i opiekuna - są szanse na pieniądze z Ministerstwa Kultury - powiedział w czwartek wielkopolski konserwator zabytków.


Aleksander Starzyński, wielkopolski konserwator zabytków, w romańskich piwnicach, odkrytych przez gdańskich archeologów przy Hali Targowej

W czwartek miała zapaść ostateczna decyzja dotycząca piwnic. Aleksander Starzyński, który nadzoruje z polecenia generalnego konserwatora zabytków prace przy gdańskiej Hali Targowej, chciał je zasypać. Żądał tego także właściciel terenu - gdańska spółka Kupcy Dominikańscy. W miejscu, w którym trwają prace archeologiczne, ma powstać targowisko warzywne.

- Koszt zasypania piwnic to 8 tysięcy złotych - mówił zdenerwowany Jan Sokołowski, prezes Kupców Dominikańskich. - A przykrycie płytą [na której miałoby stanąć targowisko - red.] i ich konserwacja to jakieś horrendalne koszty. Nie stać nas na to!

- Mamy szacunek dla historii, ale musimy dbać też o interes spółki - tłumaczyła kilka dni wcześniej Irena Mikołajczyk, członek zarządu KD.

- Moja wcześniejsza decyzja o zasypaniu została anulowana - powiedział w Gdańsku Starzyński. - Od kilku dni odbierałem telefony z Ministerstwa Kultury, żeby jeszcze raz rozpatrzyć sprawę. Zgadzam się z opiniami gdańskich archeologów i konserwatorów, że zabytek jest niezwykle cenny.

Romańskie piwnice sprzed ponad 700 lat zachowały się w świetnym stanie. Specjaliści uważają, że odkrycie gdańskich archeologów to prawdziwa sensacja.

Piwnice nie zostaną zasypane, bo o interwencję generalnego konserwatora zabytków poprosił wiceminister kultury Jarosław Sellin. - To nie byłby najmądrzejszy pomysł. Wszelkie odkrycia z czasów przedkrzyżackich są szczególnie cenne dla Gdańska - stwierdził w środę wiceminister.

Na czwartkowe spotkanie wielkopolski konserwator zabytków przyjechał z ekspertami z dziedziny archeologii i historii sztuki. Specjaliści dokładnie obejrzeli gdańskie piwnice. Obserwatorem z Ministerstwa Kultury był Marcin Gawlicki, były wojewódzki konserwator zabytków w Gdańsku, obecnie dyrektor Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Warszawie.

Po oględzinach zdecydowano o zamówieniu ekspertyzy budowlanej dotyczącej stabilności konstrukcji i szacującej koszty eksponowania podziemi. Prace archeologiczne przedłużono do końca kwietnia.

- Teraz los piwnic leży w rękach ministra kultury - tłumaczył Starzyński. - Ale pierwszy krok muszą zrobić władze miasta i województwa, muszą wypracować wspólną koncepcję i przedstawić ją ministrowi. Wtedy mogą się zacząć rozmowy o dofinansowaniu prac.

- Powinniśmy zadbać o to szczególne miejsce - tłumaczył kupcom prof. Andrzej Zbierski, wybitny gdański historyk i archeolog. - Wyeksponowanie tych podziemi dowartościuje waszą własność. Na pewno czujecie się dumni, gdy goście Hali Targowej zachwycają się pięknie wyeksponowanymi fundamentami XIII-wiecznego kościoła św. Mikołaja. W tym przypadku może być podobnie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 0:50, 18 Kwi 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Romańskie piwnice czekają na opiekuna
Bożena Aksamit2007-04-17,
W przyszłym tygodniu dyrektor Muzeum Archeologicznego spotka się z prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem w sprawie ratowania zabytku odkrytego przez archeologów przy Hali Targowej.
- Jako muzeum nie mamy formalnych i finansowych możliwości, aby przejąć piwnice - tłumaczy Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Grunt należy do miasta, które wydzierżawiło go Kupcom Dominikańskim do 2030 roku. Mam pomysł, aby razem z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska zaopiekować się tym unikatowym zabytkiem. Warto o niego walczyć, bo to jedyny obecnie autentyczny romański fragment Gdańska.

Urzędnicy gdańskiego magistratu chcieliby eksponować piwnice, ale liczą na finansową pomoc wojewódzkiego konserwatora zabytków i urzędu marszałkowskiego.

- Miasto wyłożyło już pieniądze na badania archeologiczne - mówi Piotr Piotrowski z biura prasowego UM. - Trzeba będzie wypracować wspólne stanowisko i przedstawić je w Warszawie, ale dodatkowych funduszy na piwnice w budżecie miasta nie przewidziano.

Jeszcze kilka dni temu odkryty przez archeologów romański zabytek miał być zakopany. Taką decyzję miał podjąć wielkopolski konserwator zabytków Aleksander Starzyński, wyznaczony do tej sprawy przez generalnego konserwatora zabytków. Zaprotestowali jednak archeolodzy, historycy sztuki i miłośnicy miasta. Romańskie piwnice sprzed ponad 700 lat zachowały się w świetnym stanie. Specjaliści uważają, że to prawdziwa sensacja. Że piwnice i fragmenty romańskiej świątyni, które można dziś oglądać w Hali Targowej, stanowią zespół architektury sakralnej i powinny być wyeksponowane.

Za ratowaniem zabytku opowiedział się także wiceminister kultury Jarosław Sellin. Ministerstwo obiecało wspomóc finansowo władze miasta, jeśli tylko znajdą one pomysł na ten obiekt i jego opiekuna. Miejski konserwator zabytków wskazał Muzeum Archeologiczne.


To takie przysłowiowe „kukułcze jajo”
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 16:47, 27 Lip 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 0:30, 19 Gru 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Piwnice ocalone przed zasypaniem
Jowita Kiwnik Sebastian Furtak, TVP Gdańsk

Nadal istnieje szansa na uratowanie XIII-wiecznych romańskich piwnic. Władze Gdańska nagle znalazły pieniądze i pomysł na odrestaurowanie zabytku
Kupcy Dominikańscy chcieli odremontować i zaadaptować na handel plac przy Hali Targowej w Gdańsku. I choć wykopaliska nie miały być głębokie, wezwali archeologów. Problemy zaczęły się w 2006 r., kiedy naukowcy znaleźli pod ziemią XIII-wieczne piwnice - pozostałość najstarszego klasztoru dominikańskiego.

- Inwestycja stanęła - skarży się Jan Sokołowski, prezes Kupców. - Poszliśmy wszystkim na rękę i co? Teraz nie dość, że nie możemy handlować, to jeszcze musimy płacić za utrzymanie placu.

Ponad 2 tys. mkw. szczelnie ogradza płot. Jeszcze niedawno teren był rozkopany, teraz tylko z brzegu widać przykryte folią ruiny. Bój toczy się o zachowanie najstarszego fragmentu piwnic. - Minęło tyle czasu i nic się w tej sprawie nie ruszyło - denerwuje się Irena Mikołajczyk, przedstawicielka Kupców. - A piwnice niszczeją, folią je przykryli i tyle. Zaczynamy je zasypywać. Mamy zgodę konserwatora.

Faktycznie, na początku 2007 r. wielkopolski konserwator zabytków (nadzorujący prace przy hali) wydał decyzję o zasypaniu piwnic. - Stropy nie wytrzymają ubijania piachu - ostrzega Aleksander Masłowski z Akademii Rzygaczy, skupiającej miłośników Gdańska. - To będzie świadome niszczenie zabytku. Będziemy o niego walczyć.

Tymczasem, tuż przed zasypaniem romańskich ruin, do sprawy włączyli się urzędnicy.

- Gdańsk może dać 500 tys. zł - deklaruje prezydent Paweł Adamowicz.

Dlaczego na pieniądze trzeba było czekać aż rok?

- Nikt do nas wcześniej nie przyszedł w tej sprawie - twierdzi prezydent.

Drugie 500 tys. deklaruje Urząd Marszałkowski. - Przeznaczymy tę sumę na pewno - mówi wicemarszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. - Resztę postaramy się zdobyć z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Został już wystosowany wniosek do wielkopolskiego konserwatora zabytków o zmianę decyzji w sprawie zasypania piwnic. - Mamy czas do 15 stycznia, żeby złożyć w ministerstwie aplikację o dofinansowanie - mówi Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Myślę, że mamy realne szanse.

Co się stanie, jeśli na pomysły urzędników nie zgodzą się właściciele działki, czyli Kupcy Dominikańscy?

- Jeśli dostaniemy zgodę na ratowanie piwnic, prace ruszą natychmiast - uspokaja Paner. - Piwnica zostanie przykryta płytą, prace będą prowadzone pod ziemią. W ciągu sześciu miesięcy jesteśmy w stanie udostępnić kupcom teren pod handel.


Źródło: Gazeta Wyborcza Trójmiasto


Urzędniczy bezwład jest niewyobrażalny. Fundusze były - tylko nikt nie zapytał.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 10:35, 26 Lip 2010    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Gdańsk: Odkrywamy tajemnice romańskich piwnic


Dwa lata temu miały zniknąć pod ziemią, teraz nad uratowaniem zabytkowych romańskich piwnic pracują archeolodzy, konserwatorzy i budowlańcy



Jeszcze kilka tygodni temu na wygrodzonym placu przy gdańskiej Hali Targowej królowało błoto i powiewały smętnie skrawki folii. Plastik miał zabezpieczać sensacyjne archeologiczne znalezisko - zabytkowe piwnice romańskie z XIII w. - ale się podarł. Do ceglanych wnętrz powoli lała się woda. Ale dzisiaj 260-metrowy placyk przy ul. Pańskiej zmienił się nie do poznania. Znikły poszarpane płachty, podziemia zostały porządnie zabezpieczone i przykryte dachem. Nad uratowaniem zabytku pracują ekipy konserwatorskie, archeologiczne i budowlane - po 16 godzin dziennie. - To najstarsze zachowane wnętrze w Gdańsku - mówi Maciej Szyszka, który kieruje pracami archeologicznymi. - A pod względem oryginalności zastosowanych rozwiązań jest to obiekt wyjątkowy na skalę kraju. Sala ma ok. 52 m kw., jest wsparta na jednym filarze, przykryta czterema sklepieniami o przekroju eliptycznym. Każde z nich wsparte jest w narożu na czterech tzw. żagielkach, pozwalających na przejście z planu prostokątnego na owalny.



- Do końca roku od strony kościoła św. Mikołaja postawimy mury oporowe, żeby dodatkowo zabezpieczyć wnętrza - mówi Henryk Paner, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, który sprawuje pieczę nad obiektem.

Trwają też prace nad konserwacją murów. - Do stycznia gotowa będzie ściana wschodnia - zapewnia Szyszka. - Bo w XVIII w. piwnice były przebudowywane, usuniemy wszystkie nawarstwienia.

Podziemia metodycznie przeszukują archeolodzy. - Znaleźliśmy groby i tzw. ossuaria, gdzie składowane były ekshumowane szczątki zmarłych w sytuacji, gdy np. likwidowany był stary cmentarz albo czyszczona krypta - tłumaczy Szyszka. - Pochowane tu były tysiące gdańszczan. Odkryliśmy tony kości. Głównie z XVI-XVII i XVIII wieku. Oczekujemy, że trafimy też na groby wcześniejsze z XIII, a nawet XI w. Trumny, które odkrywamy, zwykle są zbutwiałe. Czasem trafiamy na szczątki szat, czy okucia trumienne.

Po remoncie piwnica ma być dostępna dla turystów. Obok niej, także pod ziemią, powstanie salka dydaktyczna. Całość przykryta zostanie żelbetową płytą, wejście do piwnic zlokalizowane zostanie w specjalnym pawilonie. U góry, nad zabytkiem staną stragany owocowo-warzywne - tak jak to trzy lata temu zaplanowali Kupcy Dominikańscy. Bo los zabytku długo był niepewny. Awantura o piwnice zaczęła się w 2006 r. Wtedy kupcy, dzierżawcy terenu, postanowili zaadaptować na handel plac przy Hali Targowej. Wykopaliska nie miały być głębokie, ale na miejsce i tak przybyli archeolodzy. Naukowcy odkryli pod ziemią XIII-wieczne piwnice, część najstarszego klasztoru dominikańskiego, który założył św. Jacek Odrowąż. Klasztor był później przebudowywany. Spłonął w XIX w., jego mury rozebrano, a na tym miejscu utworzono plac ćwiczeń dla wojska, a później targowisko. Obok powstała gdańska hala targowa. Niestety na zachowanie zabytku nie było pieniędzy. Dlatego na początku 2007 r. wielkopolski konserwator zabytków, Aleksander Starzyński, który nadzorował prace, postanowił zasypać 750-letnie piwnice. Decyzja wywołała oburzenie naukowców i gdańszczan. Bój o piwnice rozgrywał się także na łamach "Gazety". W końcu udało się znaleźć część środków na uratowanie zabytku (500 tys. dał Urząd Marszałkowski, kolejne 500 tys. przekaże miasto). Cały projekt zrealizowany powinien być w dwa lata. Będzie kosztował ok. 3 mln zł. O brakującą sumę Muzeum Archeologiczne będzie wnioskowało do Ministerstwa Kultury.



Problemy związane z finnsowaniem opisuje Dziennik Bałtycki.
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pon 10:56, 26 Lip 2010, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 10:40, 26 Lip 2010    Temat postu:

Polecam temat dotyczący inwentaryzacja reliktów piwnic na potrzeby projektu architektonicznego:

http://www.archeologiczne.fora.pl/metodyka-i-metodologia-badan,2/laser-w-romanskiej-piwnicy,992.html
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin