Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Alarm dla pozostałości murów obronnych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 16:15, 13 Lut 2007    Temat postu: Alarm dla pozostałości murów obronnych

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Niszczony jest cenny zabytek, pozostałości średniowiecznych miejskich murów obronnych - alarmuje Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia. Obwarowaniom ma zagrażać prowadzona przez Rewitalizację budowa
Miejska spółka Rewitalizacja w kwartale Grodzka-Mała-Wałowa stawia nowe kamieniczki. Ponieważ to teren zabytkowego Miasta Kazimierzowskiego, konieczne było wcześniejsze przeprowadzenie badań archeologicznych. Odkryto fragmenty średniowiecznych murów obronnych. To dalszy ciąg umocnień, których pozostałości już od lat można oglądać przy ścianie plebani kościoła farnego czy południowego skrzydła muzeum.

Rewitalizacja twierdziła, że odkryte pozostałości obwarowań zostaną wyeksponowane w piwnicach nowo powstających domów. Co więcej, by radomianie mogli mury swobodnie oglądać, zapowiadano, że w piwnicach będą kawiarnie albo galerie, słowem lokale ogólnodostępne. Tak mówił nam szef spółki Wacław Król jeszcze w połowie roku.

- Jakoś nie wyobrażałem sobie, żeby właściciel kawiarni tak znowu chętnie wpuszczał np. szkolne wycieczki, które na dodatek chcą tylko popatrzeć na ściany, a nic nie kupią, ale trudno. Postanowiłem jednak sprawdzić dokładnie plany budowy, która właśnie ruszyła. Okazało się, że wyeksponowany zostanie tylko mały procent znaleziska - mówi Aleksander Sawicki, szef SKRZR. - To skandal! Odkryte średniowieczne mury obronne z basztą to jeden z najcenniejszych zabytków Radomia, to nasze dziedzictwo kulturowe, a ktoś chce je zniszczyć, rozebrać, zasypać - denerwuje się.

Sawicki ma pretensje głównie do konserwatora zabytków. - Rewitalizacja, jak każdy inwestor, chce osiągnąć maksimum zysków, wykorzystać każdy metr kwadratowy. Chociaż spółka z taką nazwą powinna chuchać na zabytki, a nie masakrować je. Winny tak naprawdę jest konserwator zabytków, który w żadnym razie nie powinien dać zgody na niszczenie umocnień - twierdzi Sawicki. Napisał w tej sprawie do konserwatora, powiadomił też prezydenta Radomia, komisję kultury rady miasta, inspekcję nadzoru budowlanego, wojewódzkiego i generalnego konserwatora zabytków. Odpowiedzi na razie nie ma.

Nam przez ostatnie dwa dni nie udało się skontaktować z konserwatorem, by poznać jego zdanie.

O mury obronne zamierzają członkowie SKRZR walczyć dziś na zaplanowanym na godz. 18 w Resursie Obywatelskiej spotkaniu "Archeologia bez barier". To jedna z imprez trwających właśnie Europejskich Dni Dziedzictwa.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 22:20, 14 Mar 2007    Temat postu:

Kosztowało to nieco "bólu”, ale widać warto było,

W Radomiu powstanie bardzo interesujący przykład adaptacji średniowiecznych pozostałości architektonicznych w bryle nowego budynku. Chciałbym to w przyszłości zobaczyć.

Może będzie to dobry przykład dla innych inwestorów, oraz Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków (takie projekty to nadal nie jest ich inicjatywa).


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Będzie minimuzeum
Renata Metzger 2007-03-14,

Koniec konfliktu spółki Rewitalizacji i Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomiu w sprawie pozostałości dawnych murów obronnych przy skrzyżowaniu ul. Małej i Wałowej

Prace przy budowie kamieniczek w kwartale: Grodzka - Mała - Wałowa idą pełną parą. Stoją już domy przy Grodzkiej i Małej, teraz czas na narożną kamieniczkę przy skrzyżowaniu Małej i Wałowej. Inwestycję prowadzi spółka Rewitalizacja. Kilka miesięcy temu wybuchł konflikt między Rewitalizacją a Społecznym Komitetem Ratowania Zabytków Radomia. Społecznicy uważali, że budynek narożny należy inaczej zaprojektować, bo w tym miejscu, gdzie on powstaje, znajdują się relikty średniowiecznych murów obronnych Radomia. Rewitalizacja broniła się, twierdząc, że nie może przecież wstrzymać inwestycji, a poza tym tam, gdzie są pozostałości fortyfikacji, powstanie dwupoziomowy lokal użytkowy. Do niego zaś każdy będzie mógł wejść i obejrzeć ślady przeszłości naszego miasta.

- Niedawno spotkaliśmy się z przedstawicielami komitetu u wiceprezydenta pana Roberta Skiby i omówiliśmy sprawę - mówi szef Rewitalizacji Wacław Król. - Już się porozumieliśmy, ustalenia zaakceptował wiceprezydent: dwupoziomowy narożny lokal, gdzie są te szczątki murów zostanie zagospodarowany jako minimuzeum i będą w nim wyeksponowane znaleziska archeologiczne, także te, które my znaleźliśmy, i komitet, prowadząc prace wykopaliskowe na Mieście Kazimierzowskim - zapewnia Król.

- No cóż, nie jest to może do końca to, o co nam chodziło. Najlepiej byłoby, gdyby nieco przeprojektowano sporny budynek tak, żeby pozostałości murów były od razu widoczne. Dziękujemy jednak obecnym władzom Radomia za zainteresowanie się sprawą i dobrą wolę - mówi szef SKRZR Aleksander Sawicki. Jak podkreśla, sam komitet nie jest zainteresowany przekazaniem mu tego lokalu. - My mamy już swoją galerię, zresztą wszystko robimy społecznie, a tam przecież byłby potrzebny na stałe jakiś pracownik. Może zainteresujemy tym muzeum. Byłoby to też świetnie miejsce na przykład na centrum informacji turystycznej - uważa Sawicki.

Budynek ma powstać do jesieni. Jest więc - jak mówi Sawicki - jeszcze trochę czasu, żeby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Edward79




Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Czw 12:34, 20 Mar 2008    Temat postu: a mury runą...

Temat niszczenia murów miejskich w Radomiu nie jet nowy. Jakiś czas temu prowadzono prace na ul. Rwańskiej związane z wymianą instalacji wod-kan, gazowej oraz wybrukowania całej nawierzchni ulicy. Mimo ważnej lokalizacji pod względem archeologicznym, zdecydowano się jedynie na doraźny nadzór. Pan X (nazwisko znane autorowi) stawiał się więc w pośpiechu raz dziennie na wykopach lub co drugi dzień. Twierdził że wszystkie instalacje idą starymi wykopami związku z czym warstwy były przemieszane, zaś pracownicy zostawiali mu jakieś zabytki (buteleczki i kafle XVII - XX w.) . Z moich obserwacji wynikało że w wielu miejscach wykopy naruszały doskonale zachowaną stratygrafię nawarstwień, z hałd można było zebrać ceramikę, szkło oraz skóry o chronologii XIV-XX w. Najciekawsze jednak były fragmenty średniowiecznej kamieniarki które po mimo ciągłej interwencji u konserwatora i muzeum wyjechały w nieznane razem z hałdą ziemi. Jeden z wykopów pod instalację gazową przeorał fundament bramy miejskiej. Wykop który oglądał archeolog tylko rano wyglądał odmiennie wieczorem przed zasypaniem. Gdyby Pan X raczył pojawić sie tam wieczorem zauważyłby że był to fundament przedbramia a nie samej barmy co później zaznaczono kolorową kostką po wybrukowaniu ulicy, i dlaczego nie było w tym miejscu badań ratowniczych???
Obecnie w obrębie Miasta Kazimierzowskiego prowadzone są prace związane z wymianą sieci wod-kan, ciekawi mnie zasypany wykop w miejscu kolejnej bramy miejskiej i rozrzucony w koło gruz i ceramika, czyżby powtórka ?????....


Ostatnio zmieniony przez Edward79 dnia Czw 12:37, 20 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin