Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cyfrowa Przeszłość - metody komputerowe w archeologii 2010
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Konferencje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 23:46, 18 Lis 2010    Temat postu: "kreatywne" dotacje.

Dla kogo dotacje?

Na konferencji podkreślano,że najlepsze praktyki digitalizacje to wynik działań oddolnych.

A tymczasem MKiDN na stronie KOBiDZ podaje:

Cytat:
Szanowni Państwo,
w ślad za komunikatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujemy, że w ramach Programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 roku, nie będzie funkcjonował Program „Zasoby cyfrowe”.

Zadania związane z finansowaniem procesów digitalizacyjnych będą realizowane w ramach programu wieloletniego KULTURA+, priorytet „Digitalizacja”. Informacje na temat regulaminów, wzorów formularzy, terminu naboru wniosków oraz instytucji zarządzającej priorytetem, zostaną ogłoszone do końca bieżącego roku na stronie [link widoczny dla zalogowanych]


No to wchodzę na program "Kultura +" i czytam na stronie 41

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
O dotacje będą mogły ubiegać się następujące podmioty:
1. państwowe i samorządowe instytucje kultury;
2. archiwa państwowe;
3. instytucje filmowe.
Narodowy Instytut Audiowizualny, Biblioteka Narodowa, Narodowe Archiwum Cyfrowe oraz
Krajowy Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków będą mogły korzystać ze środków Priorytetu
poza trybem naboru wniosków.


Wyleciała z tego cała grupa beneficjentów, którzy mogli się starać o digitalizację w ramach "Zasobów Cyfrowych"

Zatem zapytam co to za alternatywa? Dotacja, czy źródło finansowania podmiotów państwowych?

Bardzo, bardzo sprytna strategia. Powołuje się centra kompetencji ds. digitalizacji nie dając finansowania budżetowego na te centra, albo nawet i obcinając finansowanie takiego KOBiDZ. Następnie tworzy się program dotacji (można się wykazać, ile to milionów przeznaczyło się na dotacje), które te miliony następnie w 80-90% stanowić będą źródło finansowania podmiotów podległych MKiDN, którym wcześniej obcięto środki statutowe.

I tak w dobie kryzysu MKiDN dokonuje cięć budżetowych jednocześnie zwiększając "dotacje", nie ma jak "kreatywne" dotacje.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Wto 0:31, 23 Lis 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 15:04, 21 Lis 2010    Temat postu:

W kontekście mało dyskutowanych na konferencji standardów dokumentacji chciałbym przywołać informację dotyczącą rekonstrukcji dwóch złotych figurek z Tell el-Farcha. Podany jest tu przykład wykorzystania digitalizacji zabytków (modelu woskowego rdzenia) na potrzeby rekonstrukcji. Ważna sprawa kontekście wyboru formatu i sposobu digitalizowania.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:

Złote figury z Tell el-Farcha odzyskują dawną świetność

Najcenniejsze i najbardziej spektakularne zabytki znalezione przez polskich archeologów podczas wykopalisk w ostatnich latach w Egipcie - 2 złote figury sprzed ponad 5 tys. lat - są poddawane procesowi rekonstrukcji i konserwacji w Muzeum Egipskim w Kairze.

Artefakty znaleziono w 2006 roku na stanowisku archeologicznym Tell el-Farcha we wschodniej Delcie Nilu. Wykopaliskami kierują wspólnie dr Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i prof. Krzysztof Ciałowicz z Instytutu Archeologii UJ.

W momencie znalezienia obie figurki znajdowały się w stanie niemal całkowitego zniszczenia. Odkryto wiele fragmentów złotej folii, którą obłożono pierwotnie rdzeń posążków, po którym do naszych czasów nie przetrwał ślad. Ostało się również 140 złotych nitów o długości 3 mm i średnicy 1 mm, które pierwotnie łączyły poszczególne elementy folii z prawdopodobnie drewnianym rdzeniem.

Pierwszych prób rekonstrukcji dokonano tuż po znalezieniu na stanowisku - już wtedy było jasne, że odkryto pozostałości dwóch figurek - o wysokości 57 i 30 cm. Dalsze prace zmierzające do pełnej rekonstrukcji i wyeksponowania zabytków rozpoczęły się w 2007 roku. Tego żmudnego i czasochłonnego zadania podjął się Władysław Weker - konserwator zbytków archeologicznych, pracownik Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie we współpracy z Małgorzatą Żukowską z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu i Anną Longą z Instytutu Archeologii UJ.

"Dotąd na prace konserwatorskie przy obu figurkach poświęciliśmy w sumie ponad 2 miesiące ciężkiej pracy. Jednak nadal jej nie ukończyliśmy" - wyjaśnia Władysław Weker.

W pracowni konserwatorskiej Muzeum Egipskiego, która udzieliła gościny konserwatorom, wykonano tymczasowe korpusy obu figurek. Najlepszy do tego celu okazał się wosk modelarski pozwalający stosunkowo łatwo formować i korygować rekonstruowany kształt figurki w miarę postępujących prac. Następnie wykonano drewniany korpus, na który na stałe przeniesiono złotą folię. Jako surowiec wybrano lipę - drewno o jednorodnej budowie doskonale nadające się do celów rzeźbiarskich. Aby uzyskać idealną zgodność woskowego modelu i drewnianej kopii posłużono się trójwymiarowym obrazem cyfrowym wykonanym przez Sebastiana Tyszczuka. Model matematyczny wprowadzony do frezarki numerycznej umożliwił precyzyjne wyfrezowanie figurki. Taka technologia zapewniła bardzo dokładne odwzorowanie rdzenia.

Po wyfrezowaniu przez firmę Art-Met poszczególnych, pojedynczych elementów modelu wiosną tego roku przewieziono je do Kairu. Tam, ponownie korzystając z gościnności Muzeum Egipskiego, na gotowy rdzeń nałożono pieczołowicie złotą folię.

"Poszczególne elementy rdzenia - nogi, ręce, głowa, korpus połączyliśmy korzystając z bardzo silnych magnesów neodymowych. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż zapewnia zarówno pewność połączenia, jak i możliwość łatwego demontażu zabytku w razie potrzeby" - wyjaśnia konserwator.

Niestety obie figurki - zwłaszcza mniejsza, mają pewne ubytki złotej folii. W takich miejscach korpusy pokryto złotem płatkowym. Dzięki temu ubytki folii nie są widoczne.

"Braki poszczególnych fragmentów utrudniały nam rekonstrukcję. Najbardziej skomplikowane do odtworzenia były części głowy. Rekonstrukcja była tym trudniejsza, że figurki są stylizowane - głowy obu posążków są lekko spłaszczone" - opisuje Władysław Weker.

Konserwator podkreśla, że kunszt wykonania obu posążków jest zaskakująco wysoki. Jego zdaniem, wykonano je bardzo precyzyjnie, a finezja i dopracowanie wszelkich szczegółów anatomicznych - jak paznokcie czy twarz świadczą o wielkich umiejętnościach starożytnych artystów.

W pierwszej połowie 2011 roku planowane są dalsze prace konserwatorskie. Tym razem konserwatorzy skupią się na mniejszej figurze. Wtedy jej tymczasowy rdzeń zostanie zastąpiony lipowym, podobnie jak w przypadku większego egzemplarza.

Jak informuje Władysław Weker, będzie to zakończenie najważniejszego etapu prac związanych z rekonstrukcją figurek. Jednak nadal niezbędna będzie opieka nad nimi i ciągłe monitorowanie sposobu ich przechowywania i ekspozycji.

Teraz oba zabytki są eksponowane tuż przy wejściu na wystawy w Muzeum Egipskim w Kairze.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

agt/bsz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Smilodon populator




Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią 21:21, 03 Sie 2012    Temat postu: IFCS 2013

IFCS 2013 w Tilburgu - jak zwykle będzie sesja archeologiczna
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Konferencje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin