Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Konserwator hamuje plany wobec Krzyżtoporu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 9:19, 27 Mar 2008    Temat postu: Konserwator hamuje plany wobec Krzyżtoporu

Dopiero, niedawno rozmawialiśmy na te tematy.

http://www.archeologiczne.fora.pl/inwestycje,47/rekonstrukcja-grodu-krolewskiego-na-gorze-birow-w-podzamczu,536.html

Zamku krzyżtopur został dany jako przykład do rekonstrukcji, ale jak się wydaje sprawa nie jest taka oczywista i nie każdy przychyla się do koncepcji odbudowy. Są konserwatorzy, którzy to chcieliby pozostawić ten zabytek jako trwałą ruinę.

To jest wspaniałą architektura, wiele pomieszczeń do zagospodarowania na muzeum oraz ośrodek kultury.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Konserwator hamuje plany wobec Krzyżtoporu





Konserwator zabytków jest przeciwny pracom rekonstrukcyjnym na zamku Krzyżtopór w Ujeździe. A wydanie zgody na odtworzenie dziedzińca czy ogrodu włoskiego uzależnia od przeprowadzenia badań archeologicznych.



Jak pisaliśmy, program aktywizacji turystycznej XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór przewiduje m.in. rekonstrukcję mostu wjazdowego, bramy i przylegających pomieszczeń, ogrodu włoskiego, a także powstanie muzeum i galerii w zamkowych murach. Gmina Iwaniska chce zdobyć na ten cel około 10 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego. Żadne inwestycje nie będą jednak możliwe bez zgody konserwatora zabytków, a ten negatywnie zaopiniował ambitne plany. - Jesteśmy przeciwni pracom rekonstrukcyjnym. Wolimy, aby zamek został zachowany w stanie trwałej ruiny - informuje Jerzy Zub, kierownik delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu. Czy ograniczanie się tylko do zabezpieczania ruin nie ograniczy ruchu turystycznego? - Chętnych do zwiedzania nie brakuje, ruiny przyciągają. To zrobienie atrapy może zniechęcić turystów - uważa kierownik Zub. Konserwator negatywnie ocenia też plany wyłożenia dziedzińca zamkowego kostką czy odtworzenia ogrodu włoskiego już za jego murami. Według Jerzego Zuba musiałoby to zostać poprzedzone dokładnymi badaniami archeologicznymi, aby ustalić, jak dziedziniec czy ogród wyglądały przed wiekami. - Można by rozmawiać na temat samego wjazdu do zamku, ale też najpierw trzeba byłoby znaleźć ślady - mówi kierownik Zub. Z negatywną oceną spotkał się także pomysł utworzenia muzeum i galerii w północnym i południowym skrzydle zamku. - Możemy się zgodzić na lapidarium. Ale obsługę ruchu turystycznego proponujemy przenieść poza mury zamku. Na przykład w miejsce, gdzie stały dawne zabudowania dworskie w Ujeździe - dodaje Jerzy Zub. Wójt Iwanisk Marek Staniek zamierza odwołać się od tej opinii do generalnego konserwatora zabytków. Zapowiada też przeprowadzenia badań archeologicznych. - Nie zrezygnujemy z planowanych inwestycji - zapewnia wójt.


Źródło: Gazeta Wyborcza Kielce


Oczywiście zwracam uwagę na koszty, moim zdaniem mocno zaniżone. Ten zamek to olbrzymia kubatura. To będzie inwestycja porównywalna nieomal z odbudową Pałacu Saskiego w Warszawie. I tu chyba jest pies pogrzebany, może WKZ obawia sie, że będzie prawdziwa gąbką na fundusze, że wyczerpie lokalne zasoby?

Ale ta magnacka posiadłość powinna zostać odbudowana - to perła architektoniczna, może SARP powinien się tu wypowiedzieć i coś zadziałać?

Oczywiście wypowiadam sie z pozycji zwolennika rekonstrukcji i odbudowy, oraz przeciwnika pozastawiania zabytku jako trwałej ruiny - bo skończy tak jak zamek w Giżycku. Jako trwałe gruzowisko...


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 9:27, 27 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Edward79




Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Pią 12:50, 02 Maj 2008    Temat postu:

Popieram choć częściową rekonstrukcję. Stan zachowania murów doskonale pozwala na podjęcie takiej akcji, poza tym jak wszyscy wiemy pojecie TRWAłEJ ruiny istnieje tylko na papierze. Przecież odtworzenie części kubatury użytkowej zabudowy zamku nie musi być wykorzystane tylko dla wystaw muzealnych. To doskonałe miejsce na zaplecze corocznych festynów, które dzięki temu mogłyby przyjąć większą ilość turystów.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin