Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Naukowy rozwój Torunia

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
pajr.org




Dołączył: 06 Sie 2008
Posty: 25
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 13:18, 07 Sie 2008    Temat postu: Naukowy rozwój Torunia

Cytat:
Toruńscy archeologowie zarabiają i inwestują
Maciej Czarnecki
2008-08-07, ostatnia aktualizacja 2008-08-07 10:17

Nowe laboratorium powstanie w 2009 r. przy Instytucie Archeologii UMK. Pieniądze na budowę naukowcy zarobili na badaniach terenów pod autostrady.

- Inwestycja jest konieczna, by proces konserwacji naszych znalezisk mógł być prowadzony zgodnie z wymogami technologicznymi - mówi prof. Wojciech Chudziak z Instytutu Archeologii UMK.

W nowoczesnym laboratorium znajdą się m.in. specjalistyczne wanny, w których konserwowane będą zabytki, oraz druga w instytucie (i czwarta w Polsce) komora próżniowa do konserwacji drewna. - Kiedy osiem lat temu kupowaliśmy pierwszą, kosztowała ok. 150 tys. zł. Zamierzamy ogłosić przetarg na aparaturę, więc za wcześnie mówić, ile wydamy tym razem. Ale nie ulega wątpliwości, że to dość drogie urządzenie - mówi prof. Chudziak. - Ponadto mamy już basen, w którym w specjalnej cieczy konserwuje się drewniane przedmioty. Kiedy ruszy budowa, wzniesiemy nad nim zadaszenie.

Z laboratorium skorzystają m.in. pracownie dokumentacji i konserwacji, rekonstrukcji środowiska przyrodniczego i ratowniczych badań archeologicznych. Parterowy budynek w kształcie litery L będzie kosztować ok. 2,5 mln zł i zajmie ok. 800 m kw. Wyrośnie obok obecnego gmachu instytutu przy Szosie Bydgoskiej 44/48.

Skąd pieniądze na budowę? - Z działalności naukowej - odpowiadają uczeni. Toruńscy naukowcy już od 10 lat prowadzą prace związane z inwestycjami drogowymi, m.in. budową autostrad. - Czasem po wytyczeniu pasa, gdzie ma przebiegać droga, okazuje się, że znajdują się tam pozostałości starych osiedli czy cmentarzy. Są one prawnie chronione i zanim wjadą tam koparki, muszą być przebadane. Za prace archeologów płaci ten, kto buduje, a przy tym naraża na zniszczenie relikty przeszłości. Często jest to Skarb Państwa, nierzadko jednak inwestorzy prywatni - tłumaczy prof. Chudziak.

Pracownicy instytutu prowadzili już wykopaliska m.in. na obwodnicy Kowala i na autostradzie A1. Teraz planują zabiegać o badania na kolejnym odcinku autostrady z Mniszka do Czerniewic, na drodze ekspresowej S5 z Nowych Marz k. Świecia do granicy naszego województwa oraz na terenie Uniwersamu, gdzie irlandzki deweloper chce wybudować kompleks handlowo-usługowo-biurowy. Lada dzień podpiszą umowę z niemieckim inwestorem, który w Borzejewicach zamierza postawić elektrownię wiatraczną. Dostali również zlecenie od grudziądzkiego magistratu, by zbadać wzgórze zamkowe.

Pieniędzy z badań wystarczy nie tylko na część badawczą, ale i na magazyny. Znajdą się w tym samym gmachu co laboratorium. Są niezbędne, bo po 10 latach archeolodzy mają już kilkaset tysięcy zabytkowych przedmiotów. Wśród nich są naczynia ceramiczne, broń, ozdoby i tkaniny z grobów, narzędzia pracy. Prof. Chudziak: - Zgromadziliśmy zabytki pochodzące z ostatnich kilkunastu tysięcy lat, a więc od starszej epoki kamienia niemal do współczesności. Z badań pod autostrady pochodzą np. relikty XIV-wiecznego młyna w Mniszku. Potrzebujemy miejsca, by to wszystko przechowywać.

Budowa gmachu ruszy w pierwszej połowie następnego roku. - To dość skomplikowane zadanie, więc potrwa ok. 6-8 miesięcy - ocenia inż. Jerzy Myszkowski z UMK. - Budynek będzie gotowy pod koniec 2009 r.

Pod koniec lipca uniwersytet ogłosił przetarg na projekt rozbudowy instytutu. Zgłosiły się dwie firmy. - Rozstrzygnięcie za kilka dni, więc nie mogę jeszcze zdradzić szczegółów - zapowiada Myszkowski.

Instytut Archeologii UMK już teraz jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce. Toruńscy archeolodzy zasłynęli m.in. odkryciem pozostałości wczesnośredniowiecznego grodu w miejscowości Kałdus pod Chełmnem oraz grodu kultury łużyckiej w Grodnie niedaleko Chełmży.


Źródło: Gazeta Wyborcza Toruń



Nareszcie pieniądze z badań liniowych przyczynią się do rozwoju archeologii w dłuższej perspektywie czasowej, a do tego okazało się, że IA UMK "zasłynął" nie tylko badaniami nad średniowieczem. Gratulujemy zespołowi z Torunia i życzymy podobnych przedsięwzięć innym ośrodkom archeologicznym w kraju.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin