Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"Karpacka Troja" w Trzcinicy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 14:34, 15 Lut 2007    Temat postu: "Karpacka Troja" w Trzcinicy

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Agnieszka Krzemińska09 lutego 2007Karpacka Troja
Warownia w Trzcinicy istniała w tym samym czasie, co kultura mykeńska, jednak gdy w Ilionie toczyła się wojna o Helenę, swój okres świetności miała już za sobą.

Warowny gród w Trzcinicy koło Krosna nazywany jest "Karpackimi Mykenami" przede wszystkim dlatego, że powstał w tym samym czasie co warownie wznoszone przez Mykeńczyków w Grecji. "Troją Północy" czy "Karpacką Troją" nazywany jest w odniesieniu do legendarnej Troi, w której mieszkał Priam, Parys i Hektor. Z wzgórza, z którego niegdyś spoglądali na okolicę waleczni wojowie epoki brązu a potem wczesnego średniowiecza, dziś nadal rozciąga się piękny widok.

Warowną osadę w Trzcinicy zbudowano na początku epoki brązu około 1700 roku p.n.e. Położona w pobliżu szlaków handlowych i rzeki Rodopy osada (zajmująca 0.6 ha) znajdowała się na niewielkim cyplu, który z trzech stron broniły przed atakami wrogów strome zbocza. Pierwotnie otaczał ją szeroki na 2,5 metra wał ziemno-drewniany z palisadą. Jej mieszkańcy zajmowali się rolnictwem, tkactwem, myślistwem i rybołówstwem.

Wymiana załogi
W tym samym czasie na południu (tereny dzisiejszych Węgier i Słowacji) zaczęła dominować inna kultura archeologiczna, zwana – kulturą Otomani-Füzesabony. Przedstawiciele tej kultury utrzymywali stały kontakt z Grecja mykeńską i Anatolią (o czym świadczą znajdowane na stanowiskach tej kultury zabytki). Ich bardzo zamożne osady miały zawsze charakter obronny. Około 1500 roku p.n.e. ludność kultury Otomani-Füzesabony zamieszkała na terenie Polski. Jej główną siedzibą została właśnie Trzcinica, którą rozbudowano i wzmocniono. Powstała prawdziwa twierdza.

Archeologia
Wykopaliska w Trzcinicy prowadzone były w latach 80. przez Jana Gancarskiego z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Znaleziono wówczas 50 tys. Zabytków dowodzących związków Trzcinicy ze światem śródziemnomorskim. Charakterystyczne koła do glinianych modeli wozów, wyroby bursztynowe, figurki czy ceramikę badacze datują na lata 1500-1350 p.n.e. Chcąc je zobaczyć, pojedźcie do Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, do czego serdecznie zachęcam (muzeum nie jest wielkie, ale bardzo interesujące, oprócz zabytków archeologicznych z regionu można w nim obejrzeć największą kolekcję lamp naftowych w Europie).

Wały Królewskie
Wały, które dziś można zwiedzać w Trzcinicy, zwane przez miejscowych "królewskimi", to pozostałości grodziska słowiańskiego. Pod koniec VIII wieku do Trzcinicy przybyli Słowianie, którzy w miejscu starych konstrukcji zbudowali potężne grodzisko, zajmujące 3 ha. Gród otoczyli wałami, które w niektórych miejscach zachowały się nawet do wysokości 10 m.

Oprócz głównego wału (zwanego majdanem) zbudowano trzy kolejne pierścienie wałów w odstępach 60-70 m, które tworzyły tzw. podgrodzia. W niektórych miejscach wał poprzedzała fosa. Wały były niezabudowane, natomiast w grodzie i w podgrodziach budowano chaty częściowo wkopane w ziemie zwane "półziemiankami". Niewykluczone, że Trzcinica była we wczesnym średniowieczu siedzibą jakiegoś lokalnego władcy.

Ponieważ gród znajdował się na pograniczu, od wschodu napadali na niego Rusini, a od południa Węgrzy. O najazdach świadczą liczne ślady zniszczeń i spalenizny. Archeolodzy znaleźli tutaj kilkanaście tysięcy znalezisk z tego okresu, jednak najbardziej wartościowy był skarb srebrny, w skład którego wchodziło prawie 600 zabytków – przede wszystkim monety, ale i okucie pochwy miecza.

Drugi "Biskupin"
Na razie możecie zobaczyć w Trzcinicy "wały królewskie" i zwiedzić piękny drewniany kościół św. Doroty z XV w. Jednak już w tym roku rusza budowa wielkiego skansenu archeologicznego "Karpacka Troja". Planowana jest rekonstrukcja 9 odcinków wałów obronnych, o łącznej długości ponad 150 m, drogi, bramy, domów i wozu z początku epoki brązu, a także średniowiecznej bramy, słowiańskich chat i miejsca ukrycia skarbu. W specjalnym pawilonie będą się odbywać lekcje muzealne, spotkania archeologów, konferencje i wystawy czasowe.

Pozostałości wałów i zabudowań z epoki brązu oraz wczesnego średniowiecza w Trzcinicy porastają drzewa, które dodają temu miejscu tajemniczości. Żeby jeszcze lepiej poczuć przeszłość pomyślmy, że osada po której chodzimy powstała zanim jeszcze Mykeńczycy zaczęli walczyć o piękną Helenę pod Troją. Ci z was, którzy od rekonstrukcji wolą oryginały muszą się spieszyć - już w lipcu rozpoczynają się prace budowlane; ci którzy wolą skanseny, muszą jeszcze trochę poczekać. Kto wie, może Trzcinica stanie się "drugim Biskupinem"?


INFORMACJE PRAKTYCZNE

Gdzie zjeść
Na razie w Trzcinicy nie ma żadnej infrastruktury turystycznej, dlatego przyjeżdżając tu należy albo zaopatrzyć się w suchy prowiant, albo zjeść coś w pobliskim Jaśle. Jeśli jednak po zwiedzaniu "wałów królewskich" mamy zamiar jechać do muzeum w Krośnie, to można tak zaplanować dzień, że na obiad trafimy już do miasta.

Z dzieciakami
W Trzcinicy mniejsze dzieci mogą się trochę nudzić, więc najlepiej wybrać się tam przy ładnej pogodzie i potraktować "chodzenie po wałach" jako przyjemny spacer.


Pokaz slajdów:
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
10 listopada br. Komitet Norweskiego Mechanizmu Finansowego w Brukseli wydał pozytywną decyzję odnośnie przyznania dofinansowania dla projektu Skansen archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy – atrakcją turystyczną regionu. Kwota przyznanego dofinansowania jest równa kwocie wnioskowanej i wynosi 1.747.086 euro, co stanowi 85% całkowitych kosztów kwalifikowanych projektu, wynoszących 2.055.395 euro (8.200.000 zł).

Na 600 projektów z całej Polski tylko 111 przeszło ocenę formalna. Ostatecznie Krajowy Punkt Kontaktowy rekomendował 14 projektów dotyczących zachowania i odbudowy europejskiego dziedzictwa kulturowego. Wśród pierwszych 5. zaakceptowanych do finansowania wniosków był projekt Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Budowa skansenu rozpocznie się w lipcu 2007 r. Planowany czas realizacji projektu to 39 miesięcy.


Muzeum Podkarpackie w Krośnie otrzyma także zaliczkę w wysokości 10% wartości grantu. Celem projektu jest stworzenie nowej atrakcji kulturalnej i turystycznej w ramach głównego celu, jakim jest poprawa atrakcyjności kulturowej i turystycznej województwa podkarpackiego oraz ochrona europejskiego dziedzictwa kulturowego. Projekt zakłada utworzenie w Trzcinicy, gm. Jasło skansenu archeologicznego i kompleksu turystycznego na obszarze ponad 8 ha powierzchni. W jego skład wejdzie teren grodziska "Wały Królewskie", wpisany do rejestru zabytków. oraz obszar u jego podnóża zwany parkiem archeologicznym. Pomysłodawcą skansenu i głównym twórcą projektu jest Jan Gancarski – badacz grodziska



Grodzisko należy do najważniejszych zabytków archeologicznych w Polsce. Badane było przez archeologów w latach 50. i 60. oraz w latach 1991-1998, 2005, 2006. Odkryto i przebadano tu jedne z najstarszych w Polsce osad obronnych z początków epoki brązu (2000-1350 p.n.e.) i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny Polski. W latach 2000-1600 p.n.Ch. zamieszkiwała tam ludność tzw. grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej. Potem, w latach 1600-1350 p.n.Ch. osiedliła się ludność wielkiej cywilizacji epoki brązu, jaką była zakarpacka kultura Otomani-Füzesabony. Szczególna wartość historyczna i kulturowa tego miejsca sprawia, że nazywane jest także "Karpacką Troją". Znajduje się tu również najstarsze, jedno z najlepiej zachowanych, grodzisk słowiańskich w Polsce (780–1030 r. n.e.). Odkryto tu ponad 150.000 zabytków, w tym wiele unikatowych, jak wytwory sztuki pradziejowej, wyroby z brązu, kości, bursztynu i srebra. Nakładały się tu i łączyły różnorodne wpływy kulturowe.



Na grodzisku zostanie zrekonstruowanych 9 odcinków wałów obronnych, o łącznej długości 152 m, fragment drogi i brama, dwa domy i wóz z początków epoki brązu oraz brama wczesnośredniowieczna, 4 chaty słowiańskie oraz czynne źródło z X wieku i miejsce ukrycia skarbu. Wybudowane zostaną ścieżki i drogi dla zwiedzających. Przygotowane zostanie miejsce na zajęcia oświatowe.



W parku archeologicznym zbudowany zostanie pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 m2 z salą wystawową, konferencyjną, pomieszczeniem na lekcje muzealne i zajęcia oświatowe, zapleczem administracyjnym, technicznym i obsługującym zwiedzających, pracowniami, magazynem, portiernią. Obiekty zostaną wyposażone w media i potrzebne instalacje oraz wyposażenie. Zrekonstruowana zostanie wioska kultury Otomani-Füzesabony, sprzed 3,5 tys. lat, składająca się z 5 domów oraz wioska słowiańska z IX wieku składająca się z 6 chat. Wszystkie wg technologii stosowanej w pradziejach. Przygotowany zostanie plac na festyny oraz parking o pow. 2000 m2, ścieżki, drogi dojazdowe i oczka wodne. Całość będzie ogrodzona i dozorowana.
Planuje się organizację w skansenie corocznych festynów archeologicznych i turniejów rycerskich, odtwarzanie dawnych sposobów produkcji i życia codziennego mieszkańców. Ważnym zadaniem skansenu będzie działalność edukacyjna (lekcje, prelekcje, odczyty) i naukowa. Przewiduje się czynny udział zwiedzających w odtwarzaniu dawnych metod produkcyjnych i życia codziennego.
Dojdzie tu do połączenia efektów tradycyjnego muzeum z osiągnięciami uzyskiwanymi w skansenach i parkach archeologicznych przy pomocy archeologii doświadczalnej i bezpośredniego udziału zwiedzających w prezentacjach zjawisk pradziejowych. Powstanie unikalny w skali kraju i Europy Środkowej obiekt turystyczny i muzealny. Zwiększy się rola kultury i turystyki w rozwoju społeczno-ekonomicznym regionu. Powstaną nowe źródła dochodu dla lokalnej społeczności. Skansen będzie oddziałem Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Obiekt wygeneruje nowe miejsca pracy, powstaną firmy okołoturystyczne. Zwiększy się znacznie ilość uczestników imprez i wydarzeń kulturalnych. Nastąpi wzrost wykorzystania miejsc gastronomicznych i noclegowych w regionie. Powstaną nowe źródła dochodu dla lokalnej społeczności oraz nowe markowe produkty turystyczne i kulturowe.
Projekt popierają i wspierają finansowo lokalne władze samorządowe Powiatu, miasta i Gminy Jasło, społeczność lokalna oraz sektor prywatny, który włączy się w tworzenie infrastruktury okołoturystycznej. Projekt jest zgodny ze strategią Rozwoju Województwa Podkarpackiego, strategią rozwoju Powiatu Jasielskiego i Gminy Jasło oraz Narodowym Planem Rozwoju Kultury, został włączony do wieloletniego programu inwestycyjnego zadań z dziedziny kultury i ochrony dziedzictwa narodowego planowanych do realizacji przez Sejmik Województwa Podkarpackiego. Zabezpieczone są środki na tzw. wkład własny przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i samorządy lokalne. Przygotowywany jest wniosek o uznanie grodziska "Wały Królewskie" w Trzcinicy za Pomnik Historii.
Dokumentację projektową przygotował Zespół Usług Projektowych i Wykonawczych inż. Wacława Krzanowskiego w Krośnie. Uzyskano już wszelkie niezbędne pozwolenia i certyfikaty, a wykonawcy zostaną wyłonieni w drodze przetargu.


Źródło: Jan Gancarski
dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 14:36, 15 Lut 2007    Temat postu:

Po tym widać profesjonalizm.

Gratulacje dla Pana Jana Gancarskiego oraz całego Muzeum Podkarpackiego w Krośnie i wszystkich osób zaangażowanych w ten projekt.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filimer




Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Sob 2:58, 17 Lut 2007    Temat postu:

W końcu zaczynają w naszym kraju powstawać rekonstrucje archeologiczne z prawdziwego zdarzenia, a nie robione "na jedno kopyto" (obowiązowo z "biskupińską" wieżą) reonstrukcje średniowiecznych grodów. Mam nadzieję, że w przeciągu kilku lat uda się także w Krakowie zorganizować park archeologiczny (bazując na obiektach z ośrodka garnacarsiego w Igołomii i Zofipolu, obiektach tzw. grupy tynieckiej, a także niektórych obiektach z epoki brązui neolitu). Gratulacje dla Jana Garncarsiego Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Max




Dołączył: 12 Gru 2006
Posty: 82
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Wrocław

PostWysłany: Sob 19:37, 17 Lut 2007    Temat postu:

Swietny projekt! Bardzo mi sie podoba. Zwlaszcza to polaczenie z nowoczesnoscia. Pawilon jest swietnym pomyslem.

Zastanawia mnie jednak to nierownomierne kosztorysowanie. Kalisz chcial, i dostal 6 mln. Tutaj 8,2 mln. na rekonstrukcje grodu (150 m walow, 8 budynkow, nowoczesny pawilon z infrastruktura i parkingami). Hmm.. Dziwne.. Wiec martwi mnie to kaliskie 6 mln. I mimo lokalnego patriotyzmu, mam wrazenie ze wypadnie blado Confused Projekt skansenu byl juz od kilkunastu lat i mam wrazenie, ze wcale nie zostal zaktualizowany.. Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
FCarcheo




Dołączył: 25 Lis 2006
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 0:44, 28 Mar 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Piotr Babinetz (PiS)

Na podstawie tego budżetu nie da się powiedzieć, czy przed Podkarpaciem stoi szansa na wielki rozwój. Wiele zależy od tego, czy Komisja Europejska zaakceptuje projekty Regionalnego Programu Operacyjnego i Programu Rozwój Polski Wschodniej, w których znalazło się bardzo dużo kluczowych inwestycji dla naszego województwa. Dopiero potem będzie można mówić, jakie są dla nas perspektywy. Sam budżet też jest rozwojowy. Zawiera duże pieniądze, m.in. na budowę skansenu archeologicznego w Trzcinicy koło Jasła, który będzie wizytówką kulturalną Podkarpacia.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
yoshi0




Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: jasło

PostWysłany: Pon 19:10, 28 Sty 2008    Temat postu:

"Warowny gród w Trzcinicy koło krosna"- to tak jak Warszawa koło Krakowa. Pani Agnieszka powinna wziąć korepetycje z geografii. pozdrawiam wszystkich!
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 19:45, 28 Sty 2008    Temat postu:

yoshi0 napisał:
"Warowny gród w Trzcinicy koło krosna"- to tak jak Warszawa koło Krakowa. Pani Agnieszka powinna wziąć korepetycje z geografii. pozdrawiam wszystkich!


A Trzcinica nie leży koło Krosna? 25 kilometrów to niedużo, na piechotę można dojść w trzy godziny. Nie da się tego powiedzieć o Krakowie i Warszawie, chyba, że ktoś będzie chodził po wagonie restauracyjnym.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 19:59, 28 Sty 2008    Temat postu:

Sądzę, że tu chodzi bardziej o lokalny patriotyzm Smile

Trzcinica leży obok Jasła. Jasło i Krosno są porównywalnymi miastami. Natomiast wyróżnione jest Krosno a nie Jasło, dlatego, że to Muzeum z Krosna realizuje tę inwestycję, w związku z czym cały że tak powiem splendor spływa na Krosno.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Uzytkownik




Dołączył: 30 Cze 2007
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 1:08, 29 Sty 2008    Temat postu:

Stysz napisał:
Trzcinica leży obok Jasła.


Ale po drugiej stronie Wisłoki, więc bardziej koło Bączala Dolnego niż koło Jasła Twisted Evil
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 22:32, 07 Gru 2009    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

ZA PAP, polecam fotografie

Cytat:
Zakończono budowę "Karpackiej Troi"

Zakończyły się prace budowlane skansenu archeologicznego "Karpacka Troja" w Trzcinicy koło Jasła. W połowie maja 2010 r. będzie gotowy na przyjęcie pierwszych turystów. To unikalny w skali kraju i Europy Środkowej obiekt turystyczny i muzealny. Rekonstrukcje powstały na podstawie wyników badań wykopaliskowych prowadzonych w Trzcinicy w ostatnich dwóch dekadach.

Pomysł wybudowania skansenu zrodził się już w 1998 roku. Ostatecznie budowa rozpoczęła się w październiku 2007 roku.

Na skansen o powierzchni ponad 8 ha składa się teren grodziska "Wały Królewskie" oraz obszar u jego podnóża, zwany parkiem archeologicznym.

"Na grodzisku zrekonstruowaliśmy fragmenty wałów obronnych i domostwa. Będzie można obejrzeć 9 odcinków wałów obronnych, drogę i bramę oraz dwa domy z początków epoki brązu, bramę wczesnośredniowieczną, 4 chaty słowiańskie, czynne źródło z X wieku i miejsce odkrycia skarbu wczesnośredniowiecznego" - wyjaśnia Jan Gancarski, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, którego oddziałem jest skansen archeologiczny w Trzcinicy.

W parku archeologicznym odtworzono wsie z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Zrekonstruowano zabudowania należące do społeczności kultury Otomani-Fzesabony, sprzed 3,5 tys. lat, składającą się z sześciu domów oraz wioskę słowiańską z IX w. składającą się z sześciu chat.

Jak podkreślają inicjatorzy budowy skansenu, wszystkie budowle wzniesiono według technologii stosowanej w pradziejach.

Przygotowano także wyłożone otoczakami, oświetlone ścieżki dla zwiedzających. Zadbano również o zaplecze nowej atrakcji turystycznej - wybudowano pawilon wystawowy o powierzchni ok. 1800 m2, w którym będą prezentowane zabytki. W kompleksie znajdują się m.in. sala konferencyjna, kawiarnia, sala edukacyjna i sklepik z pamiątkami.

"Planujemy organizować w skansenie coroczne festyny archeologiczne i turnieje rycerskie, w czasie których odtwarzane będą dawne sposoby produkcji i życie codzienne mieszkańców" - zapowiada dyrektor Gancarski. Jak dodaje, ważnym zadaniem skansenu będzie działalność edukacyjna i naukowa. Skansen też być bazą badań naukowych i archeologii doświadczalnej, ośrodkiem organizacji konferencji i seminariów.

Ukończenie prac budowlanych nie stanowi jednak finału realizacji projektu. Po oficjalnym przejęciu obiektu muzealnicy przystąpią do przygotowania placówki od strony merytorycznej, m.in. aranżacji wystawy stałej i zakupu wyposażenia.

Wzniesienie "Karpackiej Troi" było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Mechanizm Finansowy EOG. Koszt prac budowlanych wyniósł prawie 11 mln złotych, a realizacja całego projektu liczy około 12 mln złotych. Kwota przyznanego dofinansowania wynosi 1 747 086 euro. Pozostałą część kosztów pokrywają Urząd Marszałkowski w Rzeszowie oraz samorządy lokalne.

Skansen nie powstał w przypadkowym miejscu, gdyż to właśnie w Trzcinicy dokonano odkryć archeologicznych o randze europejskiej. Podczas prac wykopaliskowych prowadzonych w latach 1991-1998 i 2005-2009 odkryto ponad 160 tysięcy zabytków archeologicznych.

Odnaleziono tutaj najstarsze ze znanych dotąd w Polsce osad obronnych i stwierdzono pierwsze ślady oddziaływania cywilizacji anatolijsko-bałkańskiej na tereny ziem polskich. Przebadano też jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich (770-1031 r. n.e.), zajmujące 3,5 ha powierzchni.

Wały obronne licząc od podstawy nasypów mierzą jeszcze dzisiaj do 10m wysokości. W początkach epoki brązu zlokalizowano tu osadę warowną. Dostępu do niej bronił wał drewniano-ziemny z palisadą i fosą. Mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej (2100-1650 p.n.e.) pozostająca pod silnymi wpływami zakarpackimi.

W latach 1650-1350 p.n.e. żyła tu zakarpacka ludność kultury Otomani-Fzesabony, którą cechował bardzo wysoki poziom cywilizacyjny. Ówcześni mieszkańcy zbudowali drogę i bramę wjazdową do grodu, wzmocnili obwarowania, a po ich pożarze odbudowali fortyfikacje i powiększyli osadę do powierzchni prawie 2ha, zabezpieczając ją rzędem palisady i fosą od strony najłatwiejszego dostępu. Ludność ta słynęła z produkcji wyrobów z brązu i złota. W tym czasie miały tutaj miejsce oddziaływania kulturowe od strony wielkich cywilizacji basenu Morza Śródziemnego, ale także od północy znad Bałtyku.

Zdaniem archeologów, było to ważne pradziejowe centrum kulturotwórcze.

Również w okresie wczesnego średniowiecza (780-1031 r. n.e.) znajdował się tu ośrodek lokalnej władzy, a potężny, wieloczłonowy gród zajmował ponad 3 ha powierzchni opasanej wałami. Umocnienia grodu w Trzcinicy należy uznać za wielkie dokonania inżynieryjne naszych przodków. Niezwykle cenny okazał się srebrny skarb wczesnośredniowieczny, składający się z monet, różnego rodzaju ozdób, kawałków srebra i unikalnego okucia pochwy miecza - wielkiego dzieła sztuki wczesnośredniowiecznej.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski


Będzie trzeba, przy okazji odwiedzić.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pon 22:32, 07 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miksik




Dołączył: 27 Mar 2010
Posty: 1
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 23:19, 27 Mar 2010    Temat postu:

Porażka ! Miał być "Biskupin" wyszły"Gwiezdne wojny"
Projektant całości powinien mieć obcięte .............
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 19:21, 08 Sie 2010    Temat postu:

Cytat:
Porażka ! Miał być "Biskupin" wyszły"Gwiezdne wojny"
Projektant całości powinien mieć obcięte .............


Raczej "Wodny Świat"







[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:

Przez powódź otwarcie Karpackiej Troi za rok

Prawdopodobnie dopiero wiosną przyszłego roku pierwsi turyści odwiedzą Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy. Park oraz pawilon wystawowy ucierpiały w ubiegłotygodniowej powodzi, która dotknęła Jasło i okolice. Trwa wielkie sprzątanie i szacowanie strat.

Woda z wezbranej rzeki Ropy wdarła się do skansenu w ubiegły piątek. Zalaniu uległy leżące najniżej zrekonstruowane wioski z epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

- Tutaj woda osiągnęła poziom około dwóch metrów. Chaty zostały zalane do poziomu dolnej krawędzi strzechy - mówi Dawid Iwaniec, kierownik oddziału Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy.

I dodaje, że na szczęście konstrukcja chat wytrzymała napór wody. Wypłukaniu i rozmyciu uległa natomiast glina, którą uszczelnione były ściany domostw. Te prace trzeba będzie wykonać na nowo.

Woda nie oszczędziła pawilonu wystawowego, zalana została także część techniczna budynku.

- Udało nam się wynieść większość wyposażenia muzealnego, zwłaszcza te najcenniejsze eksponaty. Zniszczone zostały jednak meble, część podłóg i stolarka drzwiowa - wylicza Iwaniec.

Od kilku dni w Trzcinicy trwa sprzątanie i szacowanie strat wyrządzonych przez powódź. - Woda w miarę szybko zeszła, usuwamy w pierwszej kolejności kilkucentymetrową warstwę szlamu, jaką pozostawiła. Chcemy, aby w przyszłym tygodniu wkroczyły pierwsze ekipy remontowe - mówi kierownik skansenu.

Choć straty wyrządzone przez powódź nie zostały jeszcze dokładnie ustalone, już wiadomo, że usuwanie jej skutków potrwa kilka miesięcy. Dyrekcja Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, której podlega skansen, podjęła decyzję o przesunięciu uroczystego otwarcia placówki. Impreza zaplanowana była na pierwsze dni lipca.

- Nowa data zostanie ustalona po dokładnym oszacowaniu zniszczeń i czasu potrzebnego na ich naprawę. Przypuszczamy, że pierwsi turyści będą mogli zwiedzić Karpacką Troję dopiero na wiosnę przyszłego roku - mówi Iwaniec.


Polska strasznie została doświadczona przez powodzie tego roku i dalej jest doświadczana.

Powódź zagroziła w tym roku także Grodzisku Żmijaowisko gmina Wilków, które jest oddziałem Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym.

W Planach jest także realizacja za co najmniej 11 mln zł Skansenu archeologicznego "Faktoria Rzymska" w Pruszczu Gdańskim, które podobnie jak "Karpacka Troja" zostało zlokalizowane na terenach zalewowych, tam rzeki Raduni - na osuszenie terenu już wydano 6mln zł - czy wystarczy?

[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin