Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

W ramach rocznicy

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Analizy interdyscyplinarne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 9:27, 29 Lis 2007    Temat postu: W ramach rocznicy

Jako, że mamy dziś rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego

Zamieszczam poniższą informację, jako przykład badań z zakresu archeologii nowożytnej pól bitewnych.

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Ułańską ostrogę i srebrny polski grosz z 1820 roku znaleziono na Kopnej Górze koło Supraśla

Trwają tam poszukiwania mogiły powstańców listopadowych, ktorzy zginęli w czerwcu 1831 roku. Inicjatorami akcji są miłośnicy historii ze Stowarzyszenia „Collegium Suprasliense”. Szukają mogił 56 polskich powstańców listopadowych, pochowanych w nieznanym miejscu na Kopnej Górze. W akcji pomagają archeolodzy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, którzy do poszukiwań użyli georadaru. Po jego analizie w ciągu tygodnia powinno być wiadomo, gdzie może znajdować się mogiła. Do współpracy w ramach ekspedycji archeologicznej zaproszono też harcerzy. Jeśli uda się zlokalizować mogiłę polskich patriotów z czerwca 1831 r., druhowie jako pierwsi zapalą na niej znicz i umieszczą brzozowy krzyż z biało-czerwoną wstęgą. Grób na Kopnej Górze k. Supraśla to prawdopodobnie największa mogiła na Białostocczyźnie z okresu Powstania Listopadowego. W przeszłości na miejscu znaleziono kilkanaście kul ołowianych, pistolet skałkowy, rosyjski ołtarzyk podróżny, kilka posrebrzanych guzików oraz miedzianą tarczę z czapki rosyjskiego gwardzisty. W przyszłości członkowie Stowarzyszenia „Collegium Suprasliense” chcieliby przeprowadzić ekshumację powstańców, a następnie pochować z należnym ceremoniałem żołnierskim.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 11:10, 04 Sty 2008    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Jest już ekspertyza z badania georadarem terenu w Kopnej Górze, gdzie archeolodzy szukają mogiły z powstania listopadowego. Sprzęt wskazał dwa miejsca, w których mogą leżeć powstańcy. Choć nie muszą



Georadar, wysyłając w głąb ziemi fale elektromagnetyczne, wychwytuje zakłócenia w warstwach ziemi. Jeśli ktoś - na przestrzeni nawet kilkuset lat - je naruszył, np. wkopując się - georadar to wykaże. Nie sprecyzuje jednak dokładnie, co się w ziemi znajduje. Stąd badanie tym urządzeniem to dopiero początek poszukiwań, ale ważny, bo zawężający pole badań. W przypadku Kopnej Góry sprzęt wytypował dwa miejsca, które teraz należy zbadać w inny sposób.

- W grę wchodzą dwie metody: fosforowa i odwiertu - mówi Radosław Dobrowolski, historyk, prezes Stowarzyszenia Collegium Suprasliense, jeden z organizatorów badań i współtwórca teorii, że w Kopnej Górze pod Sokołdą pochowani są powstańcy listopadowi. - Za pomocą pierwszej metody wykażemy, czy w okolicy wytypowanych miejsc jest zwiększone stężenie fosforu, wskazujące, że nastąpił tam rozkład szczątków. Druga metoda zakłada ingerencję mechaniczną - w ziemię wbija się specjalną rurę i wyciąga fragment ziemi. Jeśli ziemia jest przemieszana, oznacza to naruszenie struktur.

Użycie obu metod wymaga pozwolenia konserwatora zabytków. Członkowie stowarzyszenia zamierzają ubiegać się o taką zgodę. Ale dopiero na wiosnę. Teraz badania muszą być zawieszone, do chwili, gdy ziemia odmarznie. Co dalej? Jeśli użycie kolejnych metod wskaże jednoznacznie mogiłę i będzie to mogiła z 1831 roku - Collegium Suprasliense będzie starać się o przeprowadzenie ekshumacji, a następnie o powtórny pochówek z należnym ceremoniałem wojskowym.

A jeśli w żadnym z tych miejsc nie będzie śladu po mogile?

- Przebadamy jeszcze teren po drugiej stronie asfaltowej drogi. Jeżeli tam też nic nie znajdziemy, oznacza to, moim zdaniem, jedno - że grób powstańców znajduje się pod asfaltem. Wtedy już nic nie da się zrobić - mówi Dobrowolski.

Historyk od jakiegoś czasu stawia hipotezę, że na Kopnej Górze leżą powstańcy listopadowi. To przeczy tradycji ustnej, utrwalonej wśród mieszkańców tych terenów, wedle której miejsce to związane jest wyłącznie z powstaniem styczniowym. W miejscu, które badali archeolodzy, od kilkudziesięciu lat stoi pomnik upamiętniający powstańców z 1863 roku, ufundowany w międzywojniu. Dobrowolski: - Archiwalne zdjęcia z początku XX w. pokazują, że w tym miejscu stały wcześniej drewniane krzyże, co oznacza, że jakaś wiedza na temat powstańców była. Ale przez lata pamięć o jednych i drugich mogła się na siebie nałożyć. Wiadomo, że w tamtych miejscach Rosjanie powiesili na drzewach kilku powstańców z 1863 roku, ale wcale nie musieli ich tam chować. Może być tak, że akurat w tym miejscu, w okolicach pomnika, leżą powstańcy listopadowi, tyle że kolejne pokolenia myślały o nich jako o styczniowych.

Dlaczego Dobrowolski tak uparcie łączy Kopną Górę z powstańcami listopadowymi? Bo jakiś czas temu w księdze zmarłych parafii w Szudziałowie znalazł notatkę z 1831 roku. Ks. Andruszkiewicz pisze tam o powstańcach, którzy zginęli pod Sokołdą z rąk Rosjan 25 czerwca 1831 roku i wskazuje dość precyzyjnie miejsce ich pochówku - "w jednej mogile na tej stronie rzeki, przed groblą do rzeki idąc, po prawej stronie pod górą" - czyli właśnie w pobliżu pomnika na Kopnej Górze.

Jeśli rzeczywiście kolejne badania wskażą grób, a w nim znajdować się będzie 56 ciał - będzie to jednoznaczny dowód, że to powstańcy listopadowi.


Źródło: Gazeta Wyborcza Białystok
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Analizy interdyscyplinarne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin