Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Urządzenia i programy GPS przydatne do badań AZP

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prospekcja archeologiczna
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filimer




Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Czw 14:33, 21 Kwi 2011    Temat postu: Urządzenia i programy GPS przydatne do badań AZP

W związku z faktem pojawienia się na rynku nawigacji satelitarnej wielu urządzeń, które można wykorzystywać przy prospekcji w systemie AZP oraz przy nanoszeniu innych, mało znanych obiektów czy form terenowych oraz możliwości wykorzystania map z systemów takich jak googlemaps czy geoportal do lokalizacji wyróżników wykorzystywanych przez archeologię lotniczą proponuję dzielić się doświadczeniami związanymi z wykorzystywaniem takich systemów.

Dla przykładu w terenach o zróżnicowanej rzeźbie wyróżniki glebowe mogą być widoczne gołym okiem z różnych punktów wysokościowych o dobrej widoczności:




Sprawdzamy zdjęcia dostępne w serwisach internetowych:
maps.geoportal.gov.pl:



zbliżenie dokładnie na polawidoczne na pierwszej fotografii


googlemaps:




zumi:

wrota Małopolski:



Wyznaczniki glebowe na świeżo zaoranych polach są na tych zdjęciach słabo widoczne, wydaje się, że lepiej widoczne są wskaźniki wegetatywne na mapach z serwisu zumi,googlemaps niestety na dużych zbliżeniach ma słabą jakość.


Otóż dla celów dokładnej lokalizacji terenowej i porównania wyników uzyskanych z map internetowych z tymi lokalizacjami najlepiej jest stosować urządzenia dedykowane do tzw. aktywności turystycznej. Ja przymierzam się do zakupu takiego urządzenia:

[link widoczny dla zalogowanych]

Interesuje mnie możliwość zapisania jak największej ilości punktów (tu można ich dodać 2000), nie wiem jak jest natomiast z transferem danych do programów takich jak OZIexplorer:
[link widoczny dla zalogowanych]

I pytanie do bardziej zaawansowanych użytkowników tychże systemów - jakie są wasze doświadczenia w tym względzie, zwłaszcza jeżeli chodzi o transfer danych i czy ktoś, kto planuje digitalizację map AZP ma zamiar w dalszej przyszłości w oparciu o prospekcję wirtualną map satelitarnych i lotniczych weryfikować domniemane stanowiska w terenie i wprowadzać je do ewidencji?

Zdaję sobie sprawę, że taka metoda jest bardzo ułomna w stosunku do klasycznej archeologii lotniczej,ale niemniej może być pomocna, zwłaszcza na terenach słabo spenetrowanych przez AZP.

Czekam na wszelkie opinie i uwagi.


Ostatnio zmieniony przez Filimer dnia Czw 14:35, 21 Kwi 2011, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prospekcja archeologiczna Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin