Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Badania powierzchniowe

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gregorus
Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ducatus Loviciensis

PostWysłany: Wto 19:57, 28 Sty 2014    Temat postu: Badania powierzchniowe

Witam mam pytanie jak to jest tak naprawdę z uzyskiwaniem zgody na badania powierzchniowe vide wymóg uzyskania zgody właścicieli terenu?

Pozdrawiam
G


Ostatnio zmieniony przez Gregorus dnia Wto 19:57, 28 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
AdministratorDołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 15:23, 30 Sty 2014    Temat postu:

Wydaje mi się, że to jest wystarczające.
Na pewno musi być zachowany termin na wniesienie odwołania od decyzji zgodnie z KPA. Właściciel pisemnie powinien odmówić zgody na badania na terenie swojej własności. Jeśli takie odwołanie w terminie nie wpłynie - można rozpoczynać badania.

Art. 94.
W postępowaniach administracyjnych dotyczących historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych, historycznych zespołów budowlanych oraz terenów, na których znajduje się znaczna ilość zabytków archeologicznych, strony tych postępowań mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej
miejscowości sposób publicznego ogłaszania.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 15:25, 30 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gregorus
Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ducatus Loviciensis

PostWysłany: Pią 20:25, 31 Sty 2014    Temat postu:

Powoli, o jakim odwołaniu piszesz i od jakiej decyzji? Z art.31 (uoozionz) czy od pozwolenia na badania? W pierwszym przypadku nie jest to wykonalne, bo takie decyzje jak dostaje je, (jeśli w ogóle) archeolog to są już prawomocne. Natomiast drugi przypadek nie wchodzi w rachubę, bo by dostać pozwolenie na badania powinno się złożyć ...dokument potwierdzający posiadanie przez wnioskodawcę tytułu prawnego do korzystania z nieruchomości, uprawniającego do występowania z tym wnioskiem, albo oświadczenie wnioskodawcy o posiadaniu tego tytułu, a w przypadku, gdy z wnioskiem występuje podmiot zamierzający prowadzić te działania, zgodę właściciela lub posiadacza nieruchomości na ich prowadzenie albo oświadczenie, że właściciel lub posiadacz tej zgody nie udzielił;. Widać tu problem z wywiązania się z tego obowiązku w przypadku wniosku o przeprowadzenie badań powierzchniowych, obejmujących wiele nieruchomości – uzyskanie oświadczeń wszystkich właścicieli wiązać się będzie ze znacznymi trudnościami...

Teraz dalej

Art. 94. ...W postępowaniach administracyjnych dotyczących historycznych układów urbanistycznych i ruralistycznych, historycznych zespołów budowlanych oraz terenów, na których znajduje się znaczna ilość zabytków archeologicznych, strony tych postępowań mogą być zawiadamiane o decyzjach i innych czynnościach ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego lub wojewódzkiego konserwatora zabytków przez obwieszczenie lub w inny zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości sposób publicznego ogłaszania...

Z definicji obwieszczenie jest to podanie do publicznej wiadomości przez organ państwowy faktu dokonania określonej czynności lub ogłoszenia aktu prawnego.

Teraz pytanie, co może wywiesić osoba prywatna lub przedstawiciel firmy zgodnie z tym artykułem i czy to wypełni zapis rozporządzenia dotyczący wniosku o wydanie pozwolenia na badania? Jakie jest wyjście z tej sytuacji? Powiedzcie jak to wygląda w przypadku badań AZP? Konserwatorzy jako zleceniodawcy tych badań zapominają o tym elemencie wniosku?

Pozdrawiam
G
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
AdministratorDołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 2:29, 28 Lut 2014    Temat postu:

Art. 30.
1. Właściciel lub posiadacz zabytku nieruchomego bądź nieruchomości o cechach zabytku jest obowiązany udostępnić ten zabytek bądź nieruchomość wykonawcy badań w celu ich przeprowadzenia.
2. W przypadku odmowy udostępnienia zabytku nieruchomego bądź nieruchomości, o których mowa w ust. 1, wojewódzki konserwator zabytków może wydać decyzję nakazującą właścicielowi lub posiadaczowi udostępnienie tego zabytku bądź nieruchomości, na czas niezbędny do przeprowadzenia badań, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna.
3. Za szkody wyrządzone w związku z badaniami, o których mowa w ust. 1 lub 2, przysługuje odszkodowanie na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym.


Wynika z tego, że właściciel ma obowiązek udostępnić nieruchomość do badań - wystarczy wskazanie, że nieruchomość może posiadać cechy zabytku. To oznacza, że nie muszę dysponować ani tytułem do zabytku ani pisemnej zgody właściciela terenu w chwili badań - wystarczy, że pokażę mu papier i decyzję. Ten może mnie jednak nie wpuścić - wówczas Konserwator musi wydać decyzję z nakazem udostępnienia.
Jak się uprawomocni wracam i kończę badania. jak mnie dalej nie chce wpuścić - dzwonię po policję Smile.

Jak się odwoła do MKiDN, WSA... NSA - to mam dwa lata z głowy SmileDalej
Art. 36. ust. 7

Pozwolenie na prowadzenie badań konserwatorskich i architektonicznych przy zabytku wpisanym do rejestru albo badań archeologicznych lub poszukiwań ukrytych bądź porzuconych zabytków ruchomych, w tym zabytków archeologicznych, wydaje się również na wniosek osób fizycznych albo jednostek organizacyjnych zamierzających prowadzić te badania lub poszukiwania. W przypadku nieuzyskania zgody właściciela lub posiadacza nieruchomości na przeprowadzenie tych badań lub poszukiwań przepisy art. 30 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gasa
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 52
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 14:21, 01 Mar 2014    Temat postu:

Cytat:
W przypadku odmowy udostępnienia zabytku nieruchomego bądź nieruchomości, o których mowa w ust. 1, wojewódzki konserwator zabytków [b]może wydać decyzję nakazującą właścicielowi lub posiadaczowi udostępnienie tego zabytku bądź nieruchomości, na czas niezbędny do przeprowadzenia badań, jednak nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia, w którym decyzja stała się ostateczna

czy w przypadku badań powierzchniowych ( bo o nich wątek) możemy mówić o decyzji nakazującej udostępnienie/dostęp do zabytku? Jak WKZ ma wskazać zabytek skoro celem powierzchniówek jest jego poszukiwanie?Cytat:
Jak się odwoła do MKiDN, WSA... NSA - to mam dwa lata z głowy Smile


No właśnie. To w niektórych przedsięwzięciach zaporowa sytuacja.


Kolejna sprawa- decyzje na podstawie których w ogóle robione jest rozpoznanie. Czyli decyzje o zakresie i rodzaju niezbędnych badań przed uwolnieniem terenu dla danej inwestycji. Zakres określa WKZ ustawowo na wniosek inwestora. Zakładając że inwestor/wnioskodawca nie jest właścicielem gruntów a jedynie planuje sobie na nich w przyszłości coś zbudować to pytanie czy WKZ, wydając decyzje o zakresie( w tym przypadku- w pierwszym etapie- przeprowadzenie badań powierzchniowych na terenie wskazanym przez wnioskodawcę) nie powinien traktować właścicieli gruntów jako strony, skutecznie poinformować ich o decyzjach i umożliwić odwołanie -redukując w ten sposób późniejsze problemy na etapie wnioskowania o pozwolenie na badania ( kwestia zgody/braku zgody właścicieli).


Ostatnio zmieniony przez gasa dnia Sob 14:23, 01 Mar 2014, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
AdministratorDołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 21:58, 01 Mar 2014    Temat postu:

Może stwierdzić, że nieruchomość posiada "cechy zabytku" - zatem nieruchomość nie musi być zabytkiem, aby WKZ wydal taki nakaz.

Inwestor musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, nie dostanie decyzji jeśli nie posiada jakiegoś tytułu prawnego .. np dzierżawy wieczystej tytułu najmu itp.

Nie jestem pewien, na jakiej podstawie prawnej WKZ może nakazać wykonanie badań powierzchniowych przed planowaną inwestycją?

Musi wykazać, że nieruchomość ma cechy zabytku, lub inwestycja może przechodzić przez nieruchomości o cechach zabytków np budowa drogi, gazociągu kopalni itp. Tylko przy takich inwestycjach wykonywane są wyprzedzające badania powierzchniowe. Ale wówczas ten obowiązek wynika z innych decyzji np. decyzji środowiskowej.

Zabytek jako nie rozpoznany, nie jest w żadnej ewidencji - zatem ktoś musi ten zabytek zgłosić do WKZ. Inaczej za taki zabytek "o cechach zabytku" można uznać cały kraj - bez sensu.

Chronić możemy tylko, to co jest zewidencjonowane, albo zgłoszone.

Zakładając, że wiemy, że za płotem jest stanowisko archeologiczne (którego nie ma w ewidencji) np cmentarzysko, zaś właściciel planujący inwestycję i nie chce nas wpuścić na teren - zgodnie z KPA, Konserwator ma prawo wydać decyzję przeprowadzenia badań w trybie natychmiastowego wykonania - musi wykazać, że nie wydanie takiej decyzji może doprowadzić do powstania nieodwracalnej szkody dla kultury. Właścicielowi służy zażalenie na taką decyzję, nie wstrzymuje jednak wykonania. To tak, czysto teoretycznie.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Sob 21:59, 01 Mar 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gregorus
Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ducatus Loviciensis

PostWysłany: Nie 19:09, 02 Mar 2014    Temat postu:

Stysz napisał:

Inwestor musi posiadać tytuł prawny do nieruchomości, nie dostanie decyzji jeśli nie posiada jakiegoś tytułu prawnego .. np dzierżawy wieczystej tytułu najmu itp.


No chyba nie do końca musi - a badania AZP? Wiem, wiem organ wydający decyzje jest tu inwestorem i pewnie inaczej to wygląda w takiej sytuacji...

Poza tym inwestor posiadając tzw. decyzję środowiskową może wystąpić o decyzje określające zakres i rodzaj ewentualnych badań.

Stysz napisał:
Zakładając, że wiemy, że za płotem jest stanowisko archeologiczne (którego nie ma w ewidencji) np cmentarzysko, zaś właściciel planujący inwestycję i nie chce nas wpuścić na teren - zgodnie z KPA, Konserwator ma prawo wydać decyzję przeprowadzenia badań w trybie natychmiastowego wykonania - musi wykazać, że nie wydanie takiej decyzji może doprowadzić do powstania nieodwracalnej szkody dla kultury. Właścicielowi służy zażalenie na taką decyzję, nie wstrzymuje jednak wykonania. To tak, czysto teoretycznie.


Przypominam, że rozmawiamy o badaniach powierzchniowych... i ile znacie takich przypadków, że wiemy, że za płotem jest stanowisko które nie jest w ewidencji bo skoro wiemy to czemu nie zgłosiliśmy????

Pozdrawiam
G
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
AdministratorDołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 1:04, 03 Mar 2014    Temat postu:

GASA zapytała, co gdy inwestor chce uwolnić teren przed planowaną inwestycja - musi posiadać tytuł prawny lub pełnomocnictwo do występowania w imieniu właściciela. O AZP już chyba tu nie rozmawiamy.

Badania powierzchniowe nie są badaniami poprzedzającymi inwestycję - w wyjątkowych sytuacjach przy inwestycjach liniowych - tak, ale wówczas są nakazane decyzjami administracyjnymi. Inwestor sam z siebie nie zleci takich badań.

Zleceniodawcą jest zazwyczaj organ konserwatorski, ale niekoniecznie, może wnioskować np. uczelnia w ramach praktyk studenckich. Teoretyczni mogą i władze samorządowe, muzeum, stowarzyszenie... Wniosek może złożyć każdy, kto posiada osobowość prawną.

Inaczej jest w przypadku "uwolnienia terenu" - wówczas nie dostaniesz decyzji bez tytułu prawnego do nieruchomości. Wniosek może złożyć archeolog zamierzający prowadzić badania, musi jednak posiadać pisemne pełnomocnictwo od (inwestora) - ten musi posiadać tytuł prawny do gruntu - występuje w jego imieniu.

Oczywiście można wnioskować o badania - bez zgody właściciela - patrz zasady art. 30. Np na terenie dzikiej piaśnicy - kwestia, kto wykona i za jakie, czyje pieniądze.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pon 1:09, 03 Mar 2014, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gregorus
Dołączył: 10 Cze 2008
Posty: 69
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Ducatus Loviciensis

PostWysłany: Pon 9:53, 03 Mar 2014    Temat postu:

Stysz napisał:

Zleceniodawcą jest zazwyczaj organ konserwatorski, ale niekoniecznie, może wnioskować np. uczelnia w ramach praktyk studenckich. Teoretyczni mogą i władze samorządowe, muzeum, stowarzyszenie... Wniosek może złożyć każdy, kto posiada osobowość prawną.


Tak czy owak nie ma równych i równiejszych przepisy sa jednakowe dla wszystkich - no chyba, że o czymś nie wiem i zgoda na "normalne" naukowe badania powierzchniowe wydawana jest inaczej i wtedy już nie trzeba mieć zgód włascicieli terenu.

Ale tak czy owak prochu tu nik nie wymysli a dyskusja się rozmywa. Tak naprawdę panuje uznaniowość w WKZ i albo wydają decyzje/ zgody na badania powierzchniowe naginając przepisy albo dosłownie stosując - taka jest praktyka.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin