Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Niech się mury pną do góry

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Polityka konserwatorska
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pią 11:54, 15 Lut 2008    Temat postu: Niech się mury pną do góry

Ciekawy przykład ochrony reliktów, warto też zobaczyć ile kosztują prace konserwatorskie, gdy chce się takie relikty zachować i wyeksponować.

Przykład dobrze obrazuje konieczność odpowiedniego planowania badań archeologicznych, po to aby potem nie było ciągłego odkopywania i zasypywania. Przypomnę, że takiego planowania zabrakło w Krakowie, Warszawie i Gdańsku.

Miło, że taka "zachowawcza" polityka konserwatorska dotarła do nas.


Cytat:
Niech się stare mury pną do góry
Grzegorz Szydłowski2008-02-14,



Archeolodzy zamierzają odkopać fragmenty średniowiecznych murów obronnych na Starym Mieście. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że już raz były odkopane

Archeolodzy odkopali fragmenty murów w pobliżu Wysokiej Bramy dwa lata temu. To jedno z najciekawszych odkryć ostatnich lat w Olsztynie. Natrafiono m.in. na obronną basztę, kopiący odsłonili również mury, które powstały prawdopodobnie za czasów pobytu na Zamku Mikołaja Kopernika. To jednak nie koniec odkryć. Na fragmenty murów natrafiono również w parku Podzamcze. Badacze zweryfikowali też informacje olsztyńskich historyków dotyczące istnienia tzw. muru niskiego. Wraz z głównym murem obronnym, niższy i stojący na zewnątrz, miał tworzyć podwójną linię fortyfikacji. - Wbrew wiadomościom przekazywanym w publikacjach historycznych, tych murów nie było - oznajmili archeolodzy.

Podnieść średniowieczne mury

Prace wykopaliskowe zaczęły się w 2006 roku. Przez następny rok archeolodzy czekali na decyzje o zagospodarowaniu wykopalisk. Nic się jednak nie działo. W 2007 roku, w trakcie samorządowej kampanii wyborczej, prezydent Czesław Małkowski zapowiedział, że odkopane mury zostaną odrestaurowane. Nic takiego się nie stało i pod koniec zeszłego roku archeolodzy zasypali znaleziska.

Teraz miejskie służby konserwatorskie znowu wracają do sprawy i planują ponowne odkopanie fragmentów średniowiecznych murów. - W projekcie budżetu na 2008 rok zostały zarezerwowane pieniądze na dokumentację projektową, dotyczącą rewaloryzacji tej substancji archeologicznej - wyjaśnia Aneta Szpaderska, rzecznik prasowy ratusza.

Wykonanie dokumentacji ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ratusz nie chce zdradzać konkretnej kwoty, by nie dowiedzieli się o niej ewentualni oferenci.

- Mury obronne, stanowiące część naszej historii, tak naprawdę zostały rozebrane niedawno [głównie w XIX w. - red.]. Miasto straciło przez to swój obronny charakter - mówi Anna Juszczyszyn, miejski konserwator zabytków. - Liczę, że otrzymamy kilka koncepcji na odnowienie fragmentów tych murów.

Juszczyszyn nie wyklucza, że jednym z rozwiązań może być "wyciągnięcie" murów w górę, ponad poziom ziemi. Nie muszą one być jednak odbudowane w pierwotnej wielkości.

Uratować basztę

Bardziej skomplikowana jest sytuacja z fragmentem muru obronnego i baszty tuż przy zamku. Cegły pokryte są wilgocią. Archeolodzy od kilku miesięcy głowią się, jak to naprawić. - Rozwiązaniem jest podniesienie kamiennego fundamentu. Wtedy woda nie będzie wsiąkała w postawiony na nim mur. Jednak doprowadzi to do zajęcia sporej części parku Podzamcze. Wówczas możnaby podnieść basztę do poziomu sąsiednich murów - twierdzi Szymon Konecko, zajmujący się renowacją zabytków.

Jak na razie fragment baszty szpeci nie tylko wilgoć, ale również blaszany płot, który ją zagradza. Kto odpowiada za renowację tych murów?

- To kompetencje urzędu marszałkowskiego - odpowiada Szpaderska.

- Przygotowaliśmy już projekt renowacji - zapewnia Janusz Cygański, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur, które podlega marszałkowi. - Jednak samo zlikwidowanie wilgoci nic nie da. Trzeba rozwiązać kwestię odpływu wód gruntowych. Koszt prac oszacowaliśmy na blisko pół miliona złotych. Liczymy na dofinansowanie ze strony miasta.

Mirosław Gornowicz, przewodniczący komisji finansów rady miasta: - Poczekajmy do sesji, na której będziemy zatwierdzać tegoroczny budżet.

[link widoczny dla zalogowanych]


Źródło: Gazeta Wyborcza Olsztyn
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Polityka konserwatorska Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin