Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Afera w poznańskiej Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Patologie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 13:57, 15 Lut 2007    Temat postu: Afera w poznańskiej Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Marcin Rybak 2006-12-22,
Dyrektor poznańskiej Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza zatrzymany przez ABW. Jest podejrzany o udział w korupcyjnej aferze związanej ze zleceniami na prace archeologiczne na trasach budowanych autostrad.
Tadeusz K. miał pośredniczyć w kontaktach między archeologami zainteresowanymi lukratywnymi zleceniami na autostradowe wykopaliska a urzędnikami zlecającymi prace. Chodzi o Marka G., do czerwca dyrektora Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego, podległego Ministerstwu Kultury, i Tomasza Z. z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zatrzymany wczoraj dyrektor fundacji miał im przekazać ponad pół miliona złotych od archeologów. Po przesłuchaniu w prowadzącej śledztwo wrocławskiej Prokuraturze Apelacyjnej zwolniono go do domu. Musi wpłacić 60 tys. zł kaucji i oddać w prokuraturze paszport.

Tadeusz K jest trzecią osobą podejrzaną w tej sprawie. Kilka tygodni temu do aresztu trafili Marek G. i Tomasz Z. Dyrektor fundacji raz już był przesłuchiwany w tej sprawie. Kilka miesięcy temu, na wieść o tym, że we Wrocławiu toczy się śledztwo dotyczące archeologicznej korupcji, sam przyszedł do ABW i złożył zeznania. Postawiono mu wtedy zarzuty pośredniczenia w przekazywaniu łapówek.

Teraz jednak okazało się, że jego udział w całej aferze był poważniejszy, niż on sam twierdził. Dlatego raz jeszcze został zatrzymany i postawiono mu nowe zarzuty. - Wtedy starał się przedstawić jako ofiara korupcyjnego układu - mówi nasz rozmówca znający szczegóły sprawy. - teraz wiemy, że sam był ważnym jego uczestnikiem.

Śledztwo w tej sprawie zaczęło się kilka miesięcy temu, kiedy grupa poznańskich archeologów, związanych z fundacją, zgłosiła się do ABW. Przyznali, że przez wiele lat dawali łapówki, żeby móc uczestniczyć w autostradowych wykopaliskach. Trafili do Wrocławia na wieść o tym, że tutejsza delegatura ABW interesuje się dziwnie wysokimi kosztami wykopalisk na trasie planowanej autostradowej obwodnicy Wrocławia.

Z ustaleń śledztwa wynika, że Marek G. z Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego stworzył całe korupcyjne imperium. Jest podejrzany o to, że od 1998 do 2005 r. wziął co najmniej pół miliona złotych. Kto nie chciał płacić, nie miał szans na zlecenia. - Dziś wiemy, że kwota łapówek może przekroczyć nawet milion złotych - opowiada nasz rozmówca.

Kwota łapówek - nazywanych przez archeologów haraczami - rosła przez lata od jednego do dziesięciu procent wartości kontraktów. Już w 2002 r. poznańskie środowisko naukowe próbowało zainteresować władze tym, co się dzieje na autostradowych wykopaliskach. Do ówczesnego Ministra Infrastruktury Marka Pola napisał list prezes Fundacji UAM profesor Bogdan Marciniec. Była ona częścią konsorcjum starającego się o kontrakty. W swoim liście profesor skarżył się, że Marek G. stworzył "system powiązań personalnych", którego celem miał być "wtórny obieg środków finansowych".

Wtedy jednak nikt nie potraktował tego sygnału poważnie.


WŁADZE FUNDACJI

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
RADA NADZORCZA FUNDACJI UAM

Przewodniczący Rady Nadzorczej Fundacji UAM
prof. dr hab. Stanisław Lorenc, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

CZŁONKOWIE RADY NADZORCZEJ FUNDACJI UAM

prof. dr hab. Adrzej Dobek (Dziekan Wydziału Fizyki UAM)
prof. dr hab. Andrzej Gomułowicz (Wydział Prawa i Administracji UAM) - Sekretarz Rady Nadzorczej
prof. dr hab. Stefan Jurga (Wydział Fizyki UAM)
mgr Jerzy Kepel (Dyrektor I Oddziału Regionalnego PKO BP)
prof. dr hab. Hanna Kóčka-Krenz (Wydział Historyczny UAM)
mgr inż. Kazimierz Zagozda (Prezes Zarządu Zakładów Chemicznych Luboń S.A.) - Z-ca Przewodniczącego Rady Nadzorczej

KADRA KIEROWNICZA FUNDACJI

ZARZĄD FUNDACJI

Prezes Zarządu - prof. dr hab. Bogdan Marciniec
Członek Zarządu - prof. UAM dr hab. Jacek Guliński

DYREKCJA

Dyrektor Fundacji UAM - mgr inż. Tadeusz Kosicki
Dyrektor ds. Handlu - mgr Hanna Szafrańska
Główna Księgowa - mgr inż. Małgorzata Szymańska
Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - prof. dr hab. Bogdan Marciniec
Z-ca Dyrektora Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego - prof. UAM dr hab. Jacek Guliński



Komunikat ABW
[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
KOMUNIKAT

W dn. 20 grudnia br. funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Poznaniu Dyrektora Fundacji Uniwersytetu im.Adama Mickiewicza – Tadeusza K. pod zarzutem pomocnictwa w przyjmowaniu korzyści majątkowych przez pracowników Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Tadeusz K. jest trzecim zatrzymanym przez ABW w śledztwie dotyczącycm przyjmowania w latach 1998-2005 korzyści majątkowych w kwocie ponad pół miliona zł, w związku z pracami archeologicznymi przy budowie autostrad A1, A2 i innych.
5 grudnia br. zatrzymani zostali: były Dyrektor Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego w Warszawie - Marek G. oraz Naczelnik Wydziału ds. Środowiska Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad – Tomasz Z.

W toku śledztwa ustalono, iż mechanizm korupcyjny związany
z realizacją inwestycji finansowanych przez GDDKiA był możliwy dzięki obowiązującym przepisom, które ówczesnemu Dyrektorowi Ośrodka Ochrony Dziedzictwa Archeologicznego – Markowi G. pozwalały na samodzielne podejmowanie decyzji o wyborze wykonawcy, a także kontrolowanie i odbiór wykonanych już prac. Pełna dowolność w zlecaniu intratnych badań archeologicznych na trasach budowy autostrad pozwoliła na stworzenie przez Marka G. i Tomasza Z. swoistego imperium, w którym środowiska naukowe, aby utrzymać się na rynku specjalistycznych badań archeologicznych, zmuszone były płacić im haracz. Doprowadziło to do sytuacji, w której wartość zlecenia jeszcze przed przyjęciem go do realizacji przez wskazanego archeologa, była powiększona o kwotę łapówki. W niektórych przypadkach stanowiła ona nawet 10% wartości zleconych badań archeologicznych.

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa złożyła grupa dotychczasowych zleceniobiorców – szefów niektórych archeologicznych zespołów badawczych, skupionych przy Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był to rodzaj sprzeciwu części archeologów wobec coraz wyższych żądań finansowych Marka G. – w chwili zatrzymania zatrudnionego w ciechanowskiej delegaturze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków (woj. mazowieckie).

W ramach śledztwa, prowadzonego od czerwca br. przez wrocławską delegaturę ABW pod nadzorem tamtejszej Prokuratury Apelacyjnej, w celu zabezpieczenia przedmiotów mogących stanowić dowód w sprawie, przeszukano miejsca zamieszkania i zatrudnienia wszystkich zatrzymanych. Dotychczas zarzutami objęto 4 osoby. Śledztwo ma charakter rozwojowy. Nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań.

ppłk Magdalena Stańczyk
Rzecznik Prasowy ABW

Komu jeszcze nagrają taki pamiątkowy filmik ?
[link widoczny dla zalogowanych]
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 21:06, 18 Lut 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Rozmawiał Marcin Kącki2006-12-22,

Rozmowa z prof. Bogdanem Marcińcem, prezesem Fundacji UAM w Poznaniu

"Gazeta": Zaskoczyło Pana zatrzymanie Tadeusza K., pracownika uniwersyteckiej fundacji?

- Tak, bo wiem, że kilka miesięcy temu był przesłuchiwany w sprawie korupcji przy wykopaliskach na A-2. Może nie przyznał się wtedy do przenoszenia tego...

Czego?

- Tych pieniędzy. Bo mnie się przyznał, że przewoził pieniądze od archeologów.

Czyli łapówki w zamian za wykonywanie prac archeologicznych?

- Nie wiem, czy on zdawał sobie sprawę, że to jest łapówka.

Panie profesorze bądźmy szczerzy. Człowiek dostaje pieniądze i nie wie na co? Tym bardziej że współdecyduje, komu przypadną profity z wykopalisk.

- Może i tak było, ale proszę pamiętać, że ja już kilka lat temu alarmowałem w liście do rządu, że wokół tych prac dzieją się dziwne rzeczy. To my ujawniliśmy, że należy wyjaśnić sprawę zlecenia prac archeologom.

Ale to Pana pracownik - jak się okazuje - mógł być pośrednikiem między łapówkarzami.

- Dlatego wiem, że ta afera położy się w jakiś sposób cieniem na pracy fundacji, ale jestem przekonany, że w końcu wyjdziemy z tego z twarzą.

Nie żałuje Pan dzisiaj, że Fundacja UAM dała się wciągnąć w brudne interesy?

- Nie żałuję, że koordynowała projekt wykopalisk przy budowie autostrady. Bo zebraliśmy w jednym miejscu najlepszych naukowców, dzięki temu prace mogły przebiegać sprawnie. I taki był nasz zamysł. Ale niestety, tam gdzie są duże pieniądze, zawsze znajdą się ludzie, którzy chcą zarabiać na tym w sposób nieuczciwy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Patologie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin