Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ochrona rezerwatów archeologicznych

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Ochrona stanowisk archeologicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 18:01, 17 Lip 2010    Temat postu: Ochrona rezerwatów archeologicznych

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Archeolodzy ostrzegają - czy rezerwat w Węsiorach jest zagrożony
Dodał: kaszuby 2010-05-18 09:13


Archeolodzy biją na alarm - mogło dojść do zniszczenia skarbów sprzed 2,5 tysiąca lat! Ziemia nad Jeziorem Długie w Węsiorach, skrywająca stare cmentarzysko kurhanowe z epoki żelaza, została zryta przez nowych właścicieli.

- Ziemię nad jeziorem od miejscowego gospodarza kupił zamożny inwestor spod Chmielna - opowiada jeden z mieszkańców. - Podzielił ją na kilkanaście działek, a prace ziemne zaczęły się już zimą. Nowi właściciele wykopali już co najmniej 11 szamb, pociągnęli prąd nad jeziorem, jeszcze do piątku stały tam domki na kółkach. W piątek gruchnęła wieść, że zjawią się tu archeolodzy oraz pracownicy nadzoru budowlanego. I domki szybko zniknęły.

Kazimierz Kamiński, opiekujący się kamiennymi kręgami w Węsiorach, jest oburzony.
- Nie jest łatwo na takim terenie cokolwiek zrobić bez poinformowania wojewódzkiego konserwatora zabytków - mówi. - Nie wierzę, by zgodę na inwestycję mogła wydać gmina. To perełka archeologiczna!

Wokół cmentarzyska z epoki żelaza rozciąga się obszar, na którym domki letniskowe postawiono już w latach 70. XX wieku. - Zawiadomiliśmy władze gminy o nielegalnych pracach ziemnych na obszarze chronionym - zapewnia jeden z właścicieli domków, pan Karol. - Nie zareagowali. Za to, na szczęście, pojawili się tu przed majowym weekendem przedstawiciele Muzeum Archeologicznego. Obejrzeli zdewastowany teren koło jeziora, obiecali interwencję. Pokazałem im przy okazji pewien stary, znajdujący się przy ogrodzeniu obiekt.

Okazało się, że to grób skrzynkowy z wczesnej epoki żelaza. Odkryto dwie wyjątkowo cenne popielnice, w jednej z nich znaleziono szczątki kości. Popielnice trafiły już w ręce konserwatorów w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku.
Jak dowiedzieliśmy się wczoraj (nieoficjalnie) w Urzędzie Gminy w Sulęczynie nie zostały wydane żadne decyzje o wydzieleniu działek budowlanych nad Jeziorem Długim w Węsiorach.
- To teren Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu - wyjaśniono nam w urzędzie - więc zanim by doszło do budowy, gmina musiałaby wydać decyzje o wydzieleniu działek, a to z racji obszaru chronionego jest niemożliwe.

O samowolce na cmentarzysku wie już Marian Kwapiński, pomorski wojewódzki konserwator zabytków, który zapowiedział wszczęcie kroków administracyjnych i wyciągnięcie surowych konsekwencji.
- Wszelkie działania na tym terenie były bezprawne - informuje Marcin Tymiński, rzecznik konserwatora. - Bez naszej zgody nawet rowu nie można tam wykopać, nie można też było dzielić terenu na działki. Jeśli doszło do zniszczenia zabytków, sprawą zajmie się prokurator - dodaje.
- Coraz częściej kupujący działki zapominają sprawdzić uregulowania prawne - mówi Kazimierz Kamiński. - Kilka lat temu był podobny przypadek. Dziś nowy właściciel może teraz tylko tam namiot rozbijać, bo ma zakaz jakichkolwiek inwestycji.

Wczoraj Węsiory odwiedziła komisja nadzoru budowlanego ze Starostwa Powiatowego w Kartuzach. Ustalenia komisji nie są jeszcze znane. W razie stwierdzenia naruszenia prawa nadzór budowlany może ukarać sprawcę wysokim mandatem.


Dorota Abramowicz, Alicja Zielińska
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Sob 18:27, 17 Lip 2010    Temat postu:

W ramach komentarza.

Tu problemem jest to, że grunty stanowią własność prywatną.
Tylko czy jest to problem?

Zgodnie z zapisami ustawy o gospodarce nieruchomościami gmina posiada prawo pierwokupu gruntu wsianego do rejestru zabytków.
Ochrona zabytków zastanowi także tzw. cel publiczny, co oznacza że takiego właściciela który stanowi zagrożenie dla zabytków można wywłaszczyć za odszkodowaniem, ba można to uczynić nawet gdy nie stanowi takiego zagrożenia.

To tyle prawo. O zapisach prawa karnego nie wspominając.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Ochrona stanowisk archeologicznych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin