Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Maszyny znowu najeżdżają w Radomiu

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 13:20, 26 Lis 2007    Temat postu: Maszyny znowu najeżdżają w Radomiu

[link widoczny dla zalogowanych]

Słoneczne Centrum: gdzie archeolog?!Małgorzata Rusek

Prac przy budowie Centrum Słonecznego nie nadzoruje archeolog. W ziemi mogą być pamiątki po stacjonujących tu wojskach carskich i polskich oraz szczątki powstańców styczniowych. O tym, że pracują tam maszyny budowlane, konserwator zabytków dowiedział się od "Gazety".



Pomiędzy ulicami Chrobrego, Struga, Kelles-Krauza i Malczewskiego, gdzie powstaje Centrum Słoneczne, od początku XIX w. były koszary. Jeszcze do tej pory stoją niektóre budynki pokoszarowe (m.in. TPD, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, mieszkania socjalne), inne rozebrano w ostatnich latach. Koszary powstały w 1818 r. na rozkaz naczelnego wodza wojsk polskich Wielkiego Księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa - brata Aleksandra I. Stacjonował tu pułk piechoty i kompania artylerii pieszej, były też szopy dla armat i stajnie dla koni. Po odzyskaniu niepodległości koszary przejęło odrodzone wojsko polskie, od 1922 roku stacjonował tu 72. radomski pułk piechoty.



- Koszar już nie ma, ale pozostały zasypane piwnice budynków. Tam nikt nigdy nie robił żadnych badań archeologicznych i można się spodziewać, że w ziemi mogą być pozostałości po stacjonujących tu wojskach, może pamiątki po radomskim pułku. Musimy też pamiętać, że tam więziono powstańców styczniowych, przeprowadzano egzekucje. W ziemi mogą więc być szkielety ludzkie. Pamiętam, że gdy budowano liceum im. Marii Konopnickiej, znaleziono kilka powstańczych szkieletów - mówi Aleksander Sawicki ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Zarówno Sawicki, jaki i członkowie Radomskiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych są zaniepokojeni, że na ten teren wjechały ciężkie maszyny budowlane i zaczęły się prace ziemne.

Nadzoru archeologicznego jednak nie ma - co zgodnie potwierdzają i konserwator zabytków, i przedstawiciel inwestora.

O tym, że zaczęły się już prace w biurze konserwatora zabytków, dowiedzieli się od nas, mimo że informowaliśmy, już o tym, a nawet publikowaliśmy zdjęcia maszyn budowlanych pracujących na tym terenie.

- Część terenu za Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej jest pod ochroną konserwatorską. Inwestor otrzymał od nas zgodę na przebudowę drogi obsługującej zaplecze budowy na tym terenie. Natomiast co do pozostałej części nieruchomości w sierpniu inwestor został zobowiązany do uzgodnienia szczegółowego projektu również z konserwatorem zabytków. Do tej pory taki wniosek do nas nie wpłynął - informuje Witold Bujakowski z radomskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie.

Gdyby taki wniosek wpłynął, to - jak zapewnia Bujakowski - inwestorowi nakazano by co najmniej nadzór archeologa. - Najlepiej byłoby tam zrobić wyprzedzające badania archeologiczne polegające na odwiertach i sprawdzeniu wykrywaczem metali. Bo pełne badania archeologiczne na tak dużym obszarze byłyby szalenie kosztowne i trwałyby kilka lat. W obecnej sytuacji nadzór wystarczy - wyjaśnia Bujakowski.
Problemu nie widzi inwestor. - Nadzoru archeologicznego jeszcze nie ma, bo w tej chwili prowadzone są prace przygotowawcze i rozbiórkowe przy stadionie. Właściwe prace ziemne dopiero się rozpoczną. Firma, która je wykonuje - Pol Aqua z Warszawy - ma doświadczenie przy inwestycjach prowadzonych na terenach objętych ochroną konserwatorską. Gdy rozpoczną się prace ziemne, firma zgłosi się do konserwatora po uzgodnienia i wytyczne, do których z pewnością się zastosuje - zapewnia Rafał Dziewięcki, rzecznik radomskiej inwestycji Centrum Słoneczne. Jak dodaje, inwestor zdaje sobie sprawę z historycznej przeszłości miejsca, na którym buduje. - Nasz projekt nawet nawiązuje kilkoma elementami do charakteru tego miejsca - informuje Dziewięcki.

- Mamy tak niewiele pamiątek dotyczących historii naszego miasta i 72. pułku piechoty. Tak naprawdę nawet guzik żołnierza czy fragment uzbrojenia będzie wartościowym odkryciem. Czy ktoś czuwa nad tymi pracami? Być może tracimy jedyną i ostatnią szansę na sprawdzenie, co zostało w ziemi po koszarach - mówią członkowie RSOZM.

- W poniedziałek podejmiemy decyzję, co z tym dalej zrobić - mówi Witold Bujakowski.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom, 2007-11-23
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 10:45, 27 Lis 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Budowlani nie wiedzą, że tam były koszary
Michał Podgórski

Budowa Centrum Słonecznego przy ul. Chrobrego wciąż odbywa się bez nadzoru archeologicznego. W poniedzialek nie udało nam się dowiedzieć, co na to konserwator zabytków - na nasze pytania nie odpowiedział



O tym, że teren, na którym budowane jest Centrum Słoneczne, ma dla Radomia wartość historyczną, Bogdan Zdulski, kierownik projektu z firmy Pol-Aqua, dowiedział się od nas. - Nikt mnie o niczym nie informował. Gdybyśmy o tym wiedzieli, przeprowadzilibyśmy wcześniej przynajmniej prace odkrywkowe - powiedział Zdulski. - Okoliczni mieszkańcy uprzedzali nas, że w tych zwałach ziemi, na których były trybuny stadionu, możemy napotkać na różne rzeczy, ale jeszcze nic nie znaleźliśmy - dodał.

Zdulski nie krył zdziwienia, gdy opowiedzieliśmy mu, że na tym terenie byli rozstrzeliwani powstańcy styczniowi i tu prawdopodobnie zostały pogrzebane ich ciała. Również od nas dowiedział się o tym, że prawdopodobnie ziemia w tym miejscu kryje jeszcze podpiwniczenia budynków koszar, których nikt nigdy nie zbadał. - To dlatego uprzedzono mnie, że będzie do wywiezienia około 500 m sześc. gruzu - powiedział Zdulski.

Chcieliśmy wczoraj dowiedzieć się od konserwatora zabytków Marka Figla, jaka jest jego decyzja w sprawie rozpoczęcia prac ziemnych bez wymaganego nadzoru archeologa. Chcieliśmy także, aby odpowiedział, czy inwestor, firma AIG Lincoln, złożył brakujący wniosek w sprawie uzgodnienia projektu z konserwatorem. W sekretariacie radomskiej delegatury wojewódzkiego urzędu ochrony zabytków powiedziano nam, abyśmy przesłali pytania. Do wieczora odpowiedzi nie dostaliśmy.

O tym, że prace przy budowie Centrum Słonecznego są prowadzone bez nadzoru archeologa, pisaliśmy w sobotnio-niedzielnym wydaniu "Gazety". Przypomnieliśmy wtedy historię tego miejsca, które związane jest ze stacjonowaniem w Radomiu pułku piechoty i kompanii artylerii pieszej wojsk carskich. Znajdowały się tutaj koszary wojskowe, szopy dla armat i stajnie dla koni. Po odzyskaniu niepodległości budynki przejęło odrodzone wojsko polskie. Od 1922 r. stacjonował tu 72. radomski pułk piechoty.


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
2007-11-26


Klasyka, zgodnie utartym schematem.
Ktoś wie od kiedy WKZ podlegać będą pod MK?
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 12:43, 18 Gru 2007    Temat postu:

Znowu coś zostanie zrobione wyłącznie dzięki czujności prasy i lokalnego społeczeństwa.


[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:

Centrum Słoneczne pod okiem archeologów
Małgorzata Rusek2007-12-17,

Pracownicy Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej wejdą we wtorek na plac budowy Centrum Słonecznego z georadarami i wykrywaczami metali. To po naszej publikacji konserwator zabytków nakazał inwestorowi badania archeologiczne całego terenu

O sprawie napisaliśmy pierwszy raz pod koniec listopada, gdy na działkę u zbiegu ulic Chrobrego, Kelles-Krauza i Struga wjechały maszyny budowlane. Okazało się, że inwestycja nie ma nadzoru archeologicznego.

Jak wyjaśniał wtedy Witold Bujakowski z radomskiej delegatury biura konserwatora zabytków, inwestor otrzymał od konserwatora zgodę jedynie na przebudowę drogi za Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Natomiast dla pozostałej części nieruchomości inwestor był zobowiązany do uzgodnienia szczegółowego projektu m.in. z konserwatorem zabytków, który pewnie zaleciłby dla całego obszaru nadzór archeologiczny. Tylko tylko że inwestor z takim wnioskiem do biura konserwatora nie wystąpił przed rozpoczęciem prac.



Oni nie wiedzieli

Inwestor teraz się tłumaczy, że źle zrozumiał zapisy z protokołu Zespołu Uzgadniania Dokumentacji Projektowej. - W naszym przekonaniu mogliśmy rozpocząć prace ziemne, a w razie znalezienia czegokolwiek w ziemi, co mogłoby mieć wartość historyczną, mieliśmy powiadomić konserwatora zabytków - wyjaśnia Rafał Dziewięcki, rzecznik radomskiej inwestycji Centrum Słoneczne.

Dopiero po naszym artykule inwestor skontaktował się z biurem konserwatora, aby kwestię wyjaśnić, a w ubiegłym tygodniu otrzymał pismo zalecające badania archeologiczne na terenie całej inwestycji. - I oczywiście zastosujemy się do zaleceń. Zatrudnimy najlepszych fachowców - zapewnia Dziewięcki.



Przyjadą fachowcy

Inwestor podpisał umowę z Muzeum Orła Białego ze Skarżyska Kamiennej. Pracownicy muzeum dziś mają się pojawić z georadarami i wykrywaczami metali na budowie. - Przebadamy cały 10-hektarowy teren. Urządzenia są na tyle czułe, że jeżeli jest coś w ziemi, to wykryjemy to. Nie tylko kawałki uzbrojenia, czy nie daj Bóg bomby, ale nawet żołnierskie guziki - wyjaśnia Artur Buńko, dyrektor Muzeum Orla Białego. Jak informuje, jeżeli badacze natrafią na zasypane piwnice pokoszarowe, przeprowadzą ich inwentaryzację. Muzeum jest też w stałym kontakcie z jednostką saperów z Kazunia, na wypadek gdyby okryto niewybuchy lub niewypały. Badania ujawnią też, czy w ziemi są kości, a odnalezienie ludzkich szkieletów oznacza konieczność przeprowadzenia ekshumacji. Pracownicy muzeum po zakończeniu badań będą nadzorować prace ziemne aż do ich zakończenia.



Jak informuje dyrektor Buńko, jego podwładni mają spore doświadczenie w przeprowadzaniu takich prac. - Mamy na swoim koncie badania terenów pod budowę obwodnicy Garwolina, drogi numer siedem, sprawowaliśmy też nadzór archeologiczny nad przebudowywanymi ulicami Żeromskiego i Słowackiego w Radomiu - wylicza.

Co tam może być?

Jak już pisaliśmy, Centrum Słoneczne powstaje na terenie dawnych koszar wojskowych. Jeszcze kilka lat temu stały tu ceglane budynki. Wybudowano je w 1818 roku. Stacjonowały tu garnizony państw zaborowych, po odzyskaniu wolności odrodzone wojsko polskie, a od 1922 r. 72. Pułk Piechoty w Radomiu. Co zatem mogą znaleźć w ziemi pracownicy muzeum? Zdaniem członków radomskiego Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych pozostałości po stacjonujących tu wojskach: fragmenty uzbrojenia, umundurowania. - O tym, gdzie trafią ewentualne znaleziska, zadecyduje konserwator zabytków, ale wszystko, co mówi o historii miasta, powinno zostać w Radomiu - mówi dyrektor Buńko.

Niewykluczone, że w ziemi będą też szczątki ludzkie, bo wedle przekazów historycznych na tym terenie przeprowadzano egzekucje na powstańcach styczniowych. Szkielety wykopywano np. podczas budowy LO im. M. Konopnickiej.

[link widoczny dla zalogowanych]


Źródło: Gazeta Wyborcza Radom



Chciałbym także zauważyć, że to właśnie tego rodzaju badania stanowić mogą flagowe przykłady współpracy archeologów z poszukiwaczami, a nie podobne do tych w Nowej Cerkwi, po których wszyscy wiedzą gdzie szukać cennych zabytków archeologicznych.

Tyle, że wzrost sprzedaży wykrywaczy po tego rodzaju wspólnych badaniach nie będzie tak wysoki jak po badaniach w Nowej Cerkwi.

Zapewne chętni chcący uczestniczyć w badaniach winni zgłaszać się do Muzeum Orła Białego.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Śro 0:33, 19 Gru 2007    Temat postu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Odkopali pierwsze znaleziska na budowie

Wystarczyło kilka godzin poszukiwań, a z ziemi na terenie budowy Centrum Słonecznego wyłoniły się pierwsze znaleziska - pozostałości po stacjonujących tu wojskach


We wtorek zgodnie z zapowiedzią na placu budowy u zbiegu ulic Chrobrego, Kelles Krauza i Struga pojawili się członkowie Stowarzyszenia Ochrony Zabytków Militarnych przy Muzeum Orła Białego w Skarżysku Kamiennej. To właśnie z muzeum inwestor podpisał umowę na przeprowadzenie badań archeologicznych.

- Na razie mamy sporo drobiazgów, ale i tak są to ciekawe znaleziska - uważa Dariusz Organ ze stowarzyszenia. Spod ziemi wydobyto amunicję strzelecką, łuskę od rakietnicy, saperkę wojskową z okresu przedwrześniowego, resztki siodeł, a także aluminiowe gary, patelnię miedzianą i fragmenty naczyń z kantyny oficerskiej. Na niektórych zachowało się oznakowanie.

Pod koniec dnia badacze natrafili na starą, zasypaną studnię. W wydobytej ziemi i gruzie znaleźli metalowe klamry i sztaby. - Przepiękna robota, ani krzty rdzy - zachwycali się wykonujący badania.



Prace odbywają się pod okiem archeologa, wszystkie znaleziska zabezpieczono. Dzisiaj badacze powrócą na teren budowy. W sumie do sprawdzenia mają dziesięciohektarowy obszar dawnych koszar wojskowych. Stacjonowały tu garnizony państw zaborowych, po odzyskaniu wolności odrodzone wojsko polskie, a od 1922 roku 72. Radomski Pułk Piechoty, po którym zachowały się nieliczne pamiątki. Niewykluczone, że w ziemi mogą znajdować się niewybuchy lub ludzkie szkielety, na tym terenie przeprowadzano egzekucje na powstańcach styczniowych.

Źródło: Gazeta Wyborcza Radom
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin