Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Albo "trwała ruina", albo co?

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Shira




Dołączył: 15 Lis 2006
Posty: 22
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Gorzów Wlkp.

PostWysłany: Wto 10:53, 31 Lip 2007    Temat postu: Albo "trwała ruina", albo co?

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Ciechanowski zamek: XV wiek na wierzchu

XV-wieczny bruk odsłonili archeolodzy na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich w Ciechanowie, a w dawnej fosie wykopali umocnienia z czasów bitwy grunwaldzkiej

Czterech archeologów i kilkunastu pomocników, głównie studentów i licealistów z Ciechanowa, bada fosę i dziedziniec przed przyłączeniem do zamku sieci kanalizacyjnej. Roboty potrwają do listopada. Na dziedzińcu archeolodzy odsłonili dwie warstwy bruku: XX-wieczną, ułożoną przez archeologów z Pracowni Konserwacji Zabytków i oryginalną średniowieczną - z XV w. W fosie przylegającej do zachodniego muru odkopali drewniane umocnienia. - Badania dendrologiczne wykazały, że drzewa użyte do budowy pochodziły z ok. 1410 r. - mówi Marek Piotrowski, archeolog nadzorujący wykopaliska z ramienia Muzeum Szlachty Mazowieckiej. - W fosie znaleźliśmy kawałki średniowiecznej ceramiki, zwierzęce kości, kawałki skóry. Piotrowski więcej ciekawych znalezisk spodziewa się po przesianiu mułu zalegającego dno fosy.

Tymczasem wokół ciechanowskiego zamku wciąż trwa spór o kształt jego rewitalizacji. Rewitalizacji w kształcie zaprojektowanym przez jedną z gdyńskich pracowni - zwycięzcy ogłoszonego przez Muzeum Szlachty Mazowieckiej konkursu, zakładającej wkomponowanie w średniowieczne mury nowoczesnych obiektów, sprzeciwiła się Główna Komisja Konserwatorska. Komisja uważa, że gotycka warownia, jedna z najlepiej zachowanych na nizinach Polski, powinna pozostać tzw. trwałą ruiną. Generalny Konserwator Zabytków rozpoczął postępowanie zmierzające do wstrzymania rewitalizacji. Dyrekcja muzeum się odwołała.

Ciechanowski zamek zbudował mazowiecki Piast ks. Janusz I, zwany Starym, znany głównie z Sienkiewiczowskich "Krzyżaków". To na zamkowym dziedzińcu Henryk Sienkiewicz umiejscowił m.in. słynny pojedynek Zbyszka z Bogdańca z Rotgierem i Hlawy z Van Krisem. Po wcieleniu Mazowsza do Korony i śmierci króla Zygmunta Starego ciechanowski zamek tytułem tzw. oprawy wdowiej otrzymała królowa Bona. To z jej osobą legenda wiąże nazwę przepływającej przez Ciechanów Łydyni. - Ale łydy! - miał westchnąć któryś z miejscowych rycerzy, przypadkowo ujrzawszy słynną Włoszkę nad brzegiem rzeki.

Potem na zamku swą siedzibę mieli starostowie.

Po rozbiorach Polski pruski naddzierżawca Melchior Neuman rozebrał zamkowe zabudowania i z ich cegieł wzniósł browar w pobliskiej Opinogórze.

W 1920 r. pod zamkowymi murami rozstrzelano miejscowych zdrajców współpracujących z Armią Czerwoną. W czasie II wojny światowej niemieccy okupanci mordowali tu Żydów, a w 1942 r. powiesili czwórkę patriotów - żołnierzy Armii Krajowej.

Zamek częściowo odrestaurowano i oddano do użytku w latach 80. XX w. Dziś jest tu oddział Muzeum Szlachty Mazowieckiej.




I znowu ktoś nie pomyślał - rozpisano konkurs, ogłoszono zwycięzcę, a tu taka niespodzianka...
To Polska właśnie Confused
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 11:55, 31 Lip 2007    Temat postu:

Takie rekonstrukcje zawsze wzbudzają kontrowersje, gdzieś widziałem jej wizualizację - metal i szkło.

Pasuje to do zabytku ja pięść do oka.

Trwała ruina to także nie jest dobre rozwiązanie, zazwyczaj ruina się utrwala i pogłębia.

Najlepszym sposobem ochrony powinna być częściowa rekonstrukcji z zaznaczeniem graniczy rekonstrukcji i nadanie obiektowi nowej funkcji.

Przykładem rekonstrukcji z Hiszpanii, która wywołała bardzo wiele dyskusji i kontrowersji jest teatr w Saguntum. Zdaje się, że zapadła decyzja o rozebraniu tej rekonstrukcji.

Tak było:


Tak zrobiono:



Jak to się mówi "są gusty i langusty". Konserwator powinien czuwać aby zachować historyczny wygląd i kontekst zabytku.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Wto 12:22, 31 Lip 2007    Temat postu:

znalazłem:

Tak jest:


tak ma być:



Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Edward79




Dołączył: 13 Mar 2008
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Polska

PostWysłany: Śro 15:18, 16 Mar 2011    Temat postu:

"Odbudowa" miejskiej Bramy Krakowskiej w Radomiu

[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Nie wiadomo jak wyglądała pierwotnie – wiadomo jak będzie wyglądała po wybudowaniu. Mowa o Bramie Karkowskiej. Magistrat rozstrzygnął konkurs na opracowanie koncepcji budowy bramy i jej otoczenia. Nowa Brama Krakowska zostanie wybudowana według projektu krakowskiej pracowni architektonicznej. Sąd konkursowy uznał, że koncepcja krakowskiego biura jest lepsza od dwóch pozostałych, przedstawionych przez radomskie pracownie.





Krakowska pracownia architektury Opaliński zwyciężyła w konkursie na opracowanie koncepcji Bramy Krakowskiej i jej otoczenia. Konkurs ogłosił radomski Urząd Miejski. Komisja konkursowa wyżej oceniła propozycję krakowian dwóch pozostałych pomysłów, zaprezentowanych przez radomskie biura projektowe. W komisji konkursowej, która podjęła decyzję o wyborze koncepcji budowy Bramy Krakowskiej i budynku usługowego, który powstanie na działce sąsiadującej z bramą zasiadali: Stanisław Bochyński – przewodniczący, a także: dyrektorka wydziału architektury UM, Grażyna Chmielewska-Jakubiak, wojewódzki konserwator zabytków, Marek Figiel, Bożena Kaczmarek-Łyjak, znany architekt, pochodzący z Krakowa, profesor Andrzej Kadłuczka i Tadeusz Derlatka ze Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. Jak powiedział nam Tadeusz Derlatka, zdaniem komisji projekt architektów z Krakowa jako jedyny prezentuje współczesny sposób restauracji zabytków, w sytuacji kiedy nie ma dokumentów przedstawiających oryginał. A tak właśnie jest z Bramą Krakowską. Nie wiadomo dokładnie jak wyglądała, bo nie zachowała się ikonografia. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma w nagrodę 15 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie – na podstawie wybranego pomysłu – projektu budowlanego i wykonawczego. Zdaniem organizatorów konkursu, odbudowa bramy ożywi Miasto Kazimierzowskie. Ale od samego początku ten pomysł budził emocje – pojawiały się pytania czy w ogóle odbudowywać, i jeśli tak – to w jaki sposób. Komisja wybrała projekt nowatorki, zupełnie odbiegający od wizji Bramy Krakowskiej Aleksandra Sawickiego, przewodniczącego Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. W siedzibie stowarzyszenia znajduje się makieta Bramy, nawiązująca do średniowiecznej architektury. Tym samym można spodziewać się, że wybór komisji konkursowej także wywoła dyskusje. Jeszcze w tym tygodniu przedstawimy opinie radnych i historyków dotyczące wybranej koncepcji, a także argumenty komisji konkursowej. A pod adresem [link widoczny dla zalogowanych] czekamy na Państwa zdania na ten temat.

Trwa zagorzała dyskusja na ten temat. Jeśli ktoś jest chętny do przyłączenia się do niej podaje linka:

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Edward79 dnia Śro 15:27, 16 Mar 2011, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Kontrowersje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin