Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

"perełką" - ma być park historyczny na Ostrowie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Czw 11:16, 07 Lut 2008    Temat postu: "perełką" - ma być park historyczny na Ostrowie

[link widoczny dla zalogowanych]

Cieszy mnie, że PMA w Poznaniu wychodzi na prostą. Bardzo ciekawy projekt.


Cytat:
Co dalej z Traktem Królewsko-Cesarskim?
Piotr Bojarski2008-02-06,

Trakt Królewsko-Cesarski ciągle ma szansę na miliony euro unijnej dotacji - uspokajają miejscy urzędnicy. A jeszcze w lutym ruszy konkurs na rezerwat archeologiczny na Ostrowie Tumskim
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego skreśliło z listy swoich priorytetów Trakt Królewsko-Cesarski. Ten projekt ma wprowadzić Poznań do ekstraklasy miast szczególnie atrakcyjnych turystycznie. Szlak wiodący od Śródki poprzez Ostrów Tumski, Stare Miasto, plac Wolności, Łazarz, Jeżyce i Sołacz ma uwypuklić cztery wymiary Poznania, unikatowe w skali kraju. Po pierwsze: fakt, że to tutaj powstała Polska i Kościół. Po drugie: czytelne etapy budowania miasta (od czasów romańskich po secesję), po trzecie: jego bogatą ofertę kulturalną, wreszcie po czwarte: lokalne zwyczaje, tradycję i wartości. Kluczowym elementem Traktu - i poznańską "perełką" - ma być park historyczny na Ostrowie Tumskim, który w atrakcyjnej formie (m.in. z rozwiązaniami multimedialnymi w nowych obiektach) uświadamiałby turystom rolę, jaką we wczesnym średniowieczu odegrało to miejsce w historii Polski. W ramach tego projektu wyeksponowane zostałyby także najnowsze odkrycia archeologiczne na Ostrowie oraz - dziś zapomniana - Śluza Tumska.

Całkowity koszt projektu to 13,4 mln euro. Miasto ubiegało się o dotację w wysokości 11,39 mln euro. Ale Trakt nie znalazł się na liście projektów kluczowych. - Brak unijnej dotacji na pewno skomplikuje sprawy w tym sensie, że niektóre przedsięwzięcia nie pójdą tak szybko, jak byśmy zamierzali. Ale będziemy robić swoje, tyle że etapami - zapowiada Lech Łangowski, dyrektor wydziału rozwoju miasta. - Jeśli będą kolejne rozdania ministerstwa, np. w formie konkursów, wystartujemy w nich. Podobnie z Wielkopolskim Regionalnym Programem Operacyjnym - tam też spróbujemy zdobyć pieniądze. Będziemy sobie radzić.

O bardziej przychylne dla poznańskiego Traktu decyzje ministerstwa zabiegają też intensywnie wielkopolscy posłowie. - Nic nie jest jeszcze stracone, bo będzie przecież drugie rozdanie i Trakt też ma szansę na wsparcie - uważa poznański lider PO Waldy Dzikowski. I zapowiada, że wywrze presję na ministerstwo, by uświadomić urzędnikom wagę tego projektu.

Niezależnie jednak od starań władz miasta i posłów, niektóre elementy Traktu mają już zagwarantowaną realizację. W ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na ten rok, podpisanego przez władze województwa z rządem, znalazła się kwota ponad 2 mln euro dla Muzeum Archeologicznego na budowę nowego obiektu kulturowego na Ostrowie Tumskim. - Oczywiście będzie on elementem Traktu. To ma być rezerwat archeologiczny. Ma ukazać 5-6-metrowy fragment odkopanego przez nas dwa lata temu wału Mieszka I przy ulicy Posadzego. Chcemy pokazać wały w ich naturalnym miejscu - mówi Michał Madoński, p.o. dyrektora Muzeum Archeologicznego w Poznaniu. O kształcie obiektu zdecyduje konkurs architektoniczny, który zostanie rozpisany jeszcze w lutym. Rozstrzygnięcie konkursu ma nastąpić w maju-czerwcu. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, a muzeum uzgodni z Kurią Metropolitalną ostateczny kształt projektu, jest szansa, że po wyłonieniu w przetargu wykonawcy obiektu, jeszcze jesienią ruszą pierwsze prace budowlane.


Źródło: Gazeta Wyborcza Poznań


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Czw 11:17, 07 Lut 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin