Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Park archeologiczny w Tumie pod Łęczycą

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 18:48, 11 Paź 2009    Temat postu: Park archeologiczny w Tumie pod Łęczycą

Cytat:
Łódzkie. Park archeologiczny ma powstać w Tumie pod Łęczycą

Łódzcy archeolodzy zakończyli pierwszy etap badań na terenie wczesnopiastowskiego grodziska w Tumie pod Łęczycą. W przyszłości - w ramach projektu unijnego "Tum pod Łęczycą. Perła romańskiego szlaku" - grodzisko ma zostać zrekonstruowane. Ma tu powstać także skansen etnograficzny i pawilon muzealno-konferencyjny. Wartość projektu to ok. 25 mln złotych.
Według badaczy pierwsze grodzisko w Tumie powstało w czasach Mieszka I, czyli z końcem X wieku. Największy rozkwit grodu nastąpił w drugiej połowie XI wieku, a zwłaszcza w XII wieku. To czasy Bolesława Krzywoustego, który ustanowił go Grodem Książęcym. Był to wówczas jeden z najważniejszych ośrodków państwa Polskiego.

Teren grodziska leżący kilkaset metrów od romańskiej Archikolegiaty w Tumie należy od 1938 roku do Muzeum Archeologicznego i Etnologicznego w Łodzi. Według zastępcy dyrektora Muzeum Grażyny Przanowskiej grodzisko w Tumie było dotąd badane jedynie na niewielkim obszarze. Obecnie archeolodzy pracują na terenie nie odkrywanym od XIII wieku. "W przebadanych partiach wałów udało się nam odkryć drewniano-ziemne konstrukcje. Jest to drewno pochodzące sprzed około tysiąca lat" - powiedziała PAP Przanowska.

Podczas wykopalisk archeolodzy natrafili także na wiele zabytków z okresu świetności Tumu. Są wśród nich m.in. groty strzał, zdobione srebrem żelazne ostrogi, bogate aplikacje odzieży i przede wszystkim skorupy naczyń glinianych. Znaleziono także narzędzia kowalskie, świadczące o obecności wykwalifikowanego rzemieślnika, wyroby związane z obróbką kości i rogu. Wiele znalezisk stanowiły proste przedmioty służące w codziennym życiu, jak np. noże żelazne, elementy stroju (klamry, sprzączki), a nawet ozdoby. Odkryto m.in. pierścienie wykonane ze szkła oraz srebra i złota.

Po zakończeniu prac archeologicznych, grodzisko ma zostać zrekonstruowane. "Chcemy zrekonstruować grodzisko tak, by nie zapadło się w łąki. Prace archeologiczne pozwolą nam odkryć oraz dokładnie poznać jego konstrukcję i na tej podstawie je odbudować" - zaznaczyła Przanowska.

Zrekonstruowane grodzisko i leżąca w pobliżu Archikolegiata romańska mają wejść w skład parku archeologicznego. Tumska Archikolegiata to jeden z najciekawszych zabytków sztuki romańskiej nie tylko w Polsce, ale także w Europie. Wybudowana została w latach 1141-1161 na miejscu wcześniej istniejącego tu opactwa benedyktyńskiego.

W tumskim parku archeologicznym powstać ma także skansen etnograficzny z wiatrakiem i kuźnią oraz pawilon muzealno-konferencyjny z tarasem widokowym na okolicę. Byłyby w nim przechowywane i eksponowane najważniejsze zabytki znalezione w trakcie badań okolic Łęczycy.

Pierwsza faza budowy parku archeologicznego w Tumie miałaby się zakończyć w 2013 roku. Wartość projektu to ok. 25 mln złotych; o środki unijne na jego realizację Muzeum stara się w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Inwestycje Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin