Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Przydomowa archeologia - znalezisko

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Interpretacja źródeł archeologicznych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gundlova@hotmail.com




Dołączył: 02 Cze 2013
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:44, 02 Cze 2013    Temat postu: Przydomowa archeologia - znalezisko

Dzień dobry wszystkim Smile

Nie jestem, co prawda archeologiem, ale studentką historii i mam archeologiczne pytanie. Mam nadzieję, że uzyskam tu pomoc i że założyłam temat w dobrym wątku, jeśli nie - poproszę o jego przesunięcie.

Otóż wykonując prace ogrodnicze, w pobliżu mojego domu, wykopałam na około 20 cm głębokości płaski jasnożółty - mniej więcej w kolorze piaskowca - kamień z mnóstwem nacięć. Na początku obstawiłam fragment żaren, ale teraz nie jestem już tego pewna. Charakterystyka znaleziska:

1. Kształt: płaski od góry, od spodu lekko wypukły, nieregularny, nie ma formy walca ani koła, brzegi nieregularne, brak znamion otworu w środku.

2. Wielkość: Kamień niestety jest rozczłonkowany na 5 fragmentów, które pasują do siebie brzegami, brzegi zewnętrzne mają łagodną linię, nie są ostro zakończone, po złożeniu średnica kamienia wynosi około 30 cm. Grubość około - 3-5 cm.

3. Powierzchnia: góra płaska jaśniejsza od reszty, z siatką 2-5 cm nacięć różnej głębokości od ok. 1 do 3 mm, i różnej szerokości od 2 do 4 mm; część z nich jest delikatnie wrzecionowata - środki nacięć głębsze i grubsze niż końce; rowki wykonane zdecydowanie ludzką ręką - biegną w różne strony, wydaje się że dość przypadkowo, w niektórych miejscach tworzą kratkę; nie są to regularne nacięcia biegnące od środka na zewnątrz, jakie widziałam w żarnach do tej pory.

4. Otoczenie: dom przy którym wykopany został kamień powstał w latach 70'. Wcześniej w tym miejscu były pozostałości domu z cegieł na fundamencie kamiennym, na pewno przedwojennym, trudno powiedzieć mi cokolwiek więcej. Nie dam sobie ręki obciąć, że jeszcze wcześniej nic tam nie było. Cegły i kamienie trochę mnie dziwią – zawsze wydawało mi się, że na polskiej wsi (która nigdy nie była pruska) królowało raczej budownictwo drewniane. Przy budowie nowego domu wszelkie szczątki ze starego budynku zostały po prostu zagarnięte i wrzucone do dołu, gdzie kopano fundamenty, a do części nowych fundamentów wykorzystano te stare - kamienne. Olbrzymia część starego domu znalazła się więc pod nowym, ale nie cała - tamten dom był nieco dłuższy. Przypuszczam, że ta ocalała pod ziemią część była kuchnią - około 40-50 cm pod gruntem natrafia się na klepisko. Czy klepisko nie jest charakterystyczne dla domu drewnianego, nie ceglanego? W tym właśnie miejscu przy większym deszczu "wychodzą" na powierzchnie cegły i inne ciekawe przedmioty - niemalowana gliniana ceramika, niemalowane kafle od pieca, fragmenty żelazne - przypuszczalnie z drzwi z ręcznie wykonywanymi gwoździami, grube kawałki barwionego szkła, podkowy - i te zgubione przez konia i te nigdy nie użyte. W związku z tymi podkowami i z murowaną zabudową – podejrzewałam nawet, że w tym miejscu mogła być kuźnia, ale nie mam pojęcia, jak to zweryfikować. Podejrzewam, że brak na ten temat jakichkolwiek dokumentów. Oprócz tego na wspomnianej działce znaleziono kilka, jak mi się wydaje, pięściaków - nie jestem fachowcem, ale kamienie wyglądają na celowo ostrzone, dobrze leżą w dłoni oraz kilka niewielkich idealnie okrągłych kamiennych kulek (od procy?). W miejscowości w latach 60-70' były prowadzone badania archeologiczne - około 600-700 metrów do mojej działki. Wieś ma rodowód sięgający przynajmniej XIV wieku.

Uff. To chyba wszystko, co wiem. Niestety nie mam zdjęcia przedmiotu i nie mogę go w tej chwili zrobić.Zamieszczę odręczne rysunki, gdy minie przepisowe 24 godziny od rejestracji na forum. Na pewno rozwiązanie zagadki jest banalnie proste, ale chyba niestety leży poza granicami moich możliwości Very Happy Proszę o pomoc, drodzy archeologowie i radę co dalej? Szukać tam jeszcze czegoś ciekawego czy dać sobie spokój? :>
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Smilodon populator




Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Czw 18:12, 06 Cze 2013    Temat postu: Re: Przydomowa archeologia - znalezisko

gundlova@hotmail.com napisał:
Oprócz tego na wspomnianej działce znaleziono kilka, jak mi się wydaje, pięściaków


XIV-wieczne pięściaki nie tylko świadczą o prasłowiańskości Słowian, ale są twardym dowodem na to, że Słowianie wywodzą się wprost ze środkowego albo nawet - o zgrozo! - wczesnego plejstocenu. Koledzy.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gundlova@hotmail.com




Dołączył: 02 Cze 2013
Posty: 2
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 17:38, 07 Cze 2013    Temat postu:

Nigdzie nie napisałam, że pięściaki pochodzą z XIV wieku, po prostu opisałam wszystko, co spotykałam na działce. Gdy się odpowiada na czyjś post, dobrze jest go wcześniej ze zrozumieniem przeczytać.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Smilodon populator




Dołączył: 03 Wrz 2009
Posty: 500
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Toruń

PostWysłany: Pią 18:09, 07 Cze 2013    Temat postu:

gundlova@hotmail.com napisał:
Gdy się odpowiada na czyjś post...


To nie była odpowiedź. To był komentarz.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Interpretacja źródeł archeologicznych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin