Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Projekty archeologiczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Filimer




Dołączył: 24 Lis 2006
Posty: 388
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Kraków

PostWysłany: Nie 7:56, 04 Mar 2007    Temat postu: Projekty archeologiczne na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej

To może ja się pochwalę tym, co na Jurze się dzieje lub ma się dziać - finansowane z różnych źródeł:

Jak donosi Dziennik Zachodni z 9 lutego bieżącego roku:

Cytat:

Zamek dla archeologów

Wiosną w ruinach królewskiej warowni rozpoczną się prace archeologiczne. - Prawdopodobnie naukowcy przyjadą w maju - mówi senator Jarosław Lasecki, współwłaściciel zamku z bratem Dariuszem. - Wprawdzie do tej pory zima nie jest ostra, ale jeszcze mogą nadejść silne mrozy. A prace archeologiczne można prowadzić jeśli ziemia nie jest zamarznięta do 1,5 metra głębokości.

Do Mirowa przyjadą naukowcy z Krakowa. Laseccy od kilku lat współpracują z archeologami przy rekonstrukcji zamku w Bobolicach, których również do nich należy.

- Twierdza w Mirowie nie będzie rekonstruowana - wyjaśnia Jarosław Lasecki. - Zostanie wzmocniona, aby była bezpieczna dla turystów.

Teraz nie wolno wchodzić na zamkowe mury boi grozi to tragedią. Kilka lat temu z murów spadł nastolatek. Zginął na miejscu.

Laseccy kupili ruiny twierdzy w ubiegłym roku od wspólnoty gruntowy wsi Mirów.

Kupców na średniowieczny zamek w Mirowie było wielu. Jednak jak twierdzą członkowie wspólnoty - albo chcieli kupować za symboliczną złotówkę, albo tylko jego część. Dopiero oferta Laseckich przekonała mieszkańców.

To był ostatni moment kiedy można było sprzedać zamek. Rozpadające się mury są zagrożeniem dla ludzi.

Warownia ma oficjalnie status trwałej ruiny. Trwała ruina ma to do siebie, że jest nietrwała. Kiedy w 1999r. bracia Laseccy kupili resztki średniowiecznej warowni od bobolickiego chłopa miała właśnie taki status: trwałej ruiny. Mury dosłownie rozsypywały się. Tablice ostrzegawcze przestrzegały przed wchodzenie ma mury bo to groziło śmiercią lub kalectwem. Turyści, którzy lekceważyli przestrogi spadali z wałów.

Laseccy postanowili ratować zabytek. I widać efekty.

Senator Jarosław W. Lasecki zapewnia, że nie dopuści, aby zamek został zniszczony. Dlatego chce, z bratem odbudować go według dokładnych wskazań historyków, archeologów. Tam, gdzie nie sposób odtworzyć detali, bo nie ma ten temat materiału źródłowego będzie trwała ruina. Ale solidnie zabezpieczona.

Po przezwyciężeniu biurokratycznych perturbacji właściciele zamku odbudowują warownię. Jest już gotowa wieża bramna, kordegarda.

Wszystko jest zgodne z epoką: grubość drzwi i rodzaj drewna, z którego je wykonano, okucia i zamki w drzwiach, kamień na mury.

Bobolice są pod opieką krakowskich uczonych - Waldemara Niewaldy, Aleksandra Boema, Sławomira Dryji.

Zamek będzie dostępny dla turystów. Właściciele urządzą muzeum, w którym będą eksponaty odkryte podczas prac archeologicznych. A są to m.in. piękne kafle piecowe, takie jak na Wawelu, groty strzał, części zbroi rycerskiej itp. Teraz są w Krakowie, w konserwacji. Zanim zamek będzie gotowy trafią do Muzeum Częstochowskiego.

Teraz, w sezonie letnim zamek też można zwiedzać, za darmo w soboty i niedziele.



I z tego samego źródła z 2 marca:

Cytat:

Miedźno: Pomysł na promocję miasta
Być może jeszcze w tym roku w okolicach Mokrej powstanie w lesie rekonstrukcja prastarej osady oraz stała ekspozycja zabytków archeologicznych wydobytych z ziemi w tamtej okolicy. Pomysł na takie atrakcje dla turystów ma działająca w ramach unijnego programu Lider Plus Lokalna Grupa Działania, do której należy gminy Miedźno.

- W Świętokrzyskiem jeden odcisk łapy dinozaura był pretekstem do zbudowania w Bałtowie całej Doliny Gadów w licznymi atrakcjami, czemu my nie moglibyśmy stworzyć ciekawych atrakcji dla turystów - przekonuje Henryk Owczarek, który należy do Lokalnej Grupy Działania. - Mamy piękne tereny, wspaniałą przyrodę, a do tego ciekawą historię wiążącą się z tą okolicą. To trzeba po prostu pokazać, ale pokazać w sposób interesujący i atrakcyjny dla widza.

Ślady starego cmentarzyska tzw. kultury przeworskiej odkryto w Mokrej w 1994 roku. Od tamtej pory co roku w lesie koło Mokrej pracują archeolodzy. Od lat pracami kieruje dr Marcin Biborski, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do czasu odkrycia grobowców w Mokrej naukowcy sądzili, że ludność przeworska trwała od ostatniego ćwierćwiecza II wieku naszej ery do końca IV wieku. Po odkryciach w Mokrej daty w naukowych publikacjach trzeba było zmieniać.

- To wyjątkowe stanowisko - mówi nadzorujący wykopaliska naukowiec. - Niektóre pochówki wkraczają w V wiek po Chrystusie, co oznacza, że ludzie tutaj żyli prawie o pół wieku dłużej, niż wcześniej przypuszczano.

Przez te wszystkie lata z ziemi w lasach koło Miedzna wydobyto wiele ciekawych eksponatów. Obecnie przechowywane są w magazynach krakowskiej uczelni. Zdaniem Henryka Owczarka, z pomocą Unii Europejskiej być może udałoby się je pokazać szerszej widowni.

- W ramach naszego projektu są przewidziane wydatki na promocyjne działania - opowiada. - A czymże innym byłoby utworzenie takiego muzeum, jak nie promocją regionu właśnie?

Według niego, warto napisać projekt, który pozwoliłby w pierwszej kolejności na skatalogowanie i opracowanie wszystkich archeologicznych skarbów, a następnie na stworzenie miejsca ich stałej ekspozycji.


Jura jest dla mnie miejscem magicznym - boli mnie brutalna komercjalizacja części terenów (Chociażby okolice Zamku Morsko, gdzie za komuny powstał tandetny ośrodek wypoczynkowy) , ale cieszy, że ktoś zaczyna dbać o walory historyczne tej pięknej ziemi.
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Finansowanie archeologii Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin