Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Archeolodzy mają nowe narzędzie do dyspozycji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Dokumentacja zabytków ruchomych
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 16:36, 12 Lut 2007    Temat postu: Archeolodzy mają nowe narzędzie do dyspozycji

[link widoczny dla zalogowanych]

Daje ten link z pewną premedytacją Smile

Cytat:
Norweska grupa badawcza zaproponowała archeologom nowatorską technikę wizualizacji zabytków. Nowa metoda tworzenia trójwymiarowych obrazów w przestrzeni wirtualnej może stać się nieocenioną pomocą, na przykład przy analizie reliefów naskalnych - informuje serwis internetowy "Alphagalileo".

Zastosowanie kamery cyfrowej połączonej z komputerem i projektorem wideo, przy wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania, pozwala na szybkie i łatwe tworzenie modeli wiernie odtwarzających przedmioty poddane analizie. Zdaniem norweskich archeologów metoda ta może wydatnie zwiększyć zdolności archeologów do odnajdowania, analizy drobnych obiektów oraz magazynowania danych w postaci cyfrowej, na przykład dotyczących reliefów naskalnych.

Nowa metoda jest wynikiem współpracy archeologów z Norweskiego Uniwersytetu Technologii w Trondheim (NTNU) oraz specjalistów w dziedzinie technik informacyjno-komunikacyjnych grupy badawczej SINTEF (Fundacji Badań Naukowych przy Norweskim Uniwersytecie Technologii).

Dotychczas podobne metody trójwymiarowego obrazowania stosowano między innymi w niektórych gałęziach przemysłu do kontroli jakości gotowych wyrobów. Zdaniem Kalle Sognnesa, archeologa NTNU biorącego udział w projekcie, zastosowanie nowej metody w archeologii pomoże ujawnić więcej szczegółów najmniejszych rys i zadrapań, śladów bardzo ważnych, na przykład w analizie kości czy rytów naskalnych.

Bodęcem dla archeologów do wspóůpracy z zespoůem Oysteina Skotheima z Wydziału Optycznych Systemów Pomiarowych i Analizy Danych SINTEF były problemy z dokumentacją cech nowoodkrywanych zabytków sztuki naskalnej. Norwescy archeolodzy mają najczęściej do czynienia z zabytkami w złym stanie zachowania położonymi często w odległych i trudno dostępnych rejonach.

Nowa metoda umożliwia wykorzystanie już istniejącego sprzętu, który jest relatywnie niedrogi, łatwy w transporcie oraz mało kłopotliwy do montażu i demontażu. "Wiemy, że inne grupy archeologów próbowały do podobnych celów zaprząc technikę laserową, jednak jest ona o wiele bardziej czasochłonna i trudna do zastosowania w warunkach polowych" – mówi Kall Sognnes.

Rejestrowanie przy pomocy nowej techniki kolejnych faz odsłaniania reliefów pozwala zachować zewnętrzne warstwy w formie wirtualnego obrazu. Wcześniej były one skazane jedynie na przetrwanie w dokumentacji archeologicznej. Teraz dane o nieistniejących już fragmentach reliefów mogą posłużyć do ich odtworzenia w trójwymiarowej formie i dalszej ekspozycji w sieci internetowej lub stworzenia pełnowymiarowych kopii. JACK


PAP - Nauka w Polsce
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Dokumentacja zabytków ruchomych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin