Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Wizerunek artysty na podstawie laserowego skanu czaszki

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Nie 10:05, 09 Mar 2008    Temat postu: Wizerunek artysty na podstawie laserowego skanu czaszki

Cytat:
Naukowcy zrekonstruowali twarz Jana Sebastiana Bacha



Jak naprawdę wyglądał Jan Sebastian Bach? Dziś można się było o tym przekonać w Berlinie, gdzie po raz pierwszy zaprezentowana została rekonstrukcja twarzy słynnego kompozytora wykonana z użyciem najnowocześniejszych technik komputerowych.

Rekonstrukcji dokonali szkoccy naukowcy z uniwersytetu w Dundee na zlecenie muzeum Bacha w jego rodzinnym Eisenach. Eksperci pod kierunkiem antropolog Caroline Wilkinson odtworzyli wizerunek artysty na podstawie laserowego skanu odlewu jego czaszki z końca XIX wieku.

W pracach użyli również dokumentów i szkiców przedstawiających Bacha oraz danych statystycznych, między innymi pomiarów czaszek mieszkańców Saksonii między 60-tym a 65-tym rokiem życia w pierwszej połowie XVIII wieku, kiedy żył Jan Sebastian Bach. Te skomplikowane zabiegi doprowadziły do stworzenia trójwymiarowego komputerowego portretu kompozytora, który dziś zaprezentowano w Berlinie. Na jego podstawie powstanie woskowe popiersie, które od 21 marca będzie jedną z atrakcji wystawy w muzeum Bachhaus w Eisenach.

Jego dyrektor Jörg Hansen tłumaczy, że placówka zleciła wykonanie rekonstrukcji, ponieważ prawdziwy wygląd kompozytora od dawna nurtował wielu historyków i melomanów. Do tej pory przedstawiając jego wizerunek opierano się bowiem jedynie na obrazie Eliasa Gottloba Hausmanna z 1746 r. - jedynym, do którego sam Bach pozował malarzowi.








Eksperci pod kierunkiem antropolog Caroline Wilkinson odtworzyli wizerunek artysty na podstawie laserowego skanu odlewu jego czaszki z końca XIX wieku.


Można zapytać, dlaczego dokonano skanu na odlewie a nie na oryginalnej czaszce? Wykonano, zatem dokumentację kopii - trochę szkoda. Nowoczesna dokumentacja trójwymiarowa powieliła znikształcenia odlewu.

Za to "my mamy" dokumentację 3D oryginału czaszki Kopernika, (pewne, że oryginału czaszki, ale czy Kopernika?) , tzn. kto ma, to ma.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Nie 10:05, 09 Mar 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Badania antropologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin