Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl

 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Ustawa dereglamentacyjna

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Stysz
Administrator



Dołączył: 02 Lis 2006
Posty: 1862
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Warszawa

PostWysłany: Pon 17:10, 29 Gru 2008    Temat postu: Ustawa dereglamentacyjna

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Rząd: zniesiemy reglamentację

TRZY PYTANIA DO... ADAMA SZEJNFELDA, wiceministra gospodarki - Liczba zezwoleń i koncesji wymaganych obecnie od przedsiębiorców ma zostać od przyszłego roku drastycznie ograniczona. Czy to prawda?

- Tak będzie. Resort gospodarki nie skończył jeszcze prac nad całym pakietem ustaw na rzecz przedsiębiorczości. Będą kolejne - np. dereglamentacyjna. Roboczo nazwaliśmy ją ustawą o ograniczaniu barier rozwoju przedsiębiorczości gospodarczej. Naszym celem jest ograniczenie administracyjnych barier w rozwoju przedsiębiorczości, chociażby przez wymóg uzyskiwania wszelkiego rodzaju koncesji, zezwoleń czy zgód. Jedynym kryterium przy ograniczaniu dostępu do poszczególnych rodzajów działalności gospodarczych będą teraz względy bezpieczeństwa państwa oraz prawo międzynarodowe. Mam tu na myśli głównie prawodawstwo unijne. We wszystkich innych przypadkach koncesje gospodarcze zostaną albo całkowicie zniesione, albo zamienione. Zezwolenia będą zastępowane wpisami do rejestru działalności regulowanej.

• W jakich branżach nie będzie już koncesjonowania? Czy np. właściciel stacji benzynowej albo sklepu z alkoholem nadal będzie musiał starać się o zezwolenia?

- Nie chciałbym jeszcze podawać konkretnych przykładów i rozbudzać w ten sposób przedwcześnie nadziei. Prace nad projektem ustawy jeszcze się nie zakończyły. Jesteśmy bardzo zaawansowani, ale zakończenie prac planujemy dopiero za kilka tygodni. Ustawa dereglamentacyjna jest największym z dotychczasowych, przygotowanych przeze mnie, aktów prawnych. Obejmuje olbrzymią przestrzeń prawną. Następstwem jej powstania jest m.in. nowelizacja co najmniej kilkudziesięciu ustaw szczegółowych. Rewizji i dokładnej analizie poddaliśmy już blisko 500 ustaw.

• Skoro o reglamentacji mowa jest najwyżej w 20 ustawach, to po co opóźniać prace i przeglądać wszystkie 800 ustaw?

- Robimy przegląd prawa, bo przez lata nagromadziło się w nim wiele złych przepisów, które stwarzają bariery przedsiębiorczości. Będziemy czyścić wszystkie te ustawy z wadliwych regulacji. Poza tym chcemy też bardzo odchudzić nasze przepisy. W wielu przypadkach zawierają one niepotrzebną nadinterpretację unijnych dyrektyw. Chcemy, aby prawo zawierało tylko te elementy, które są niezbędne i faktycznie wynikają z podstawy prawnej dyrektyw. Zaraz na początku nowego roku planuję posłać nasz projekt do uzgodnień. W I kwartale 2009 r. ustawa powinna przejść przez parlament.

PAWLAK O DEREGLAMENTACJI

Dzięki ustawie dereglamentacyjnej na ułatwienia koncesyjne mogą liczyć m.in. producenci tablic rejestracyjnych, utrzymujący porządek w gminach, prowadzącyBiuro rachunkoweKsięgowość i podatki dla firm Szybko, bezpiecznie, profesjonalniewww.mojaksiegowosc.pl towarowe domy maklerskie oraz pośrednicy ubezpieczeniowi.

Źródło: GP

Artykuł z dnia: 2008-11-28, ostatnia aktualizacja: 2008-11-28 07:48


Zobaczymy, co w tej ustawie będzie.

Jakaś dyrektywa UE określa zasady wdawania uprawnień do prowadzenia badań archeologicznych? Tak na marginesie, czyżby bez rozgłosu PO chciała zrobić to, co przez lata obiecywała PiS ?

Uprawnienia zawodowe to nie to samo, co koncesja, ale problematyka dość pokrewna, jak zawsze w takich sprawach "diabeł tkwi w szczegółach"

Archeologia może znowu dostać po uszach, warto bowiem zwrócić uwagę, że zgodnie z Konstytucją ograniczenia zawodowe wprowadzane mogą być jedynie w drodze ustawy a nie drogą rozporządzenia jak jest to uczyniono w archeologii.

A tu mowa o porządkowaniu prawa, o wpisach do rejestru działalności regulowanej. Badania archeologiczne należą do kategorii działalności regulowanej.


Ostatnio zmieniony przez Stysz dnia Pon 19:35, 29 Gru 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Forum archeologii zawodowej - archeologia.org.pl Strona Główna -> Prawo archeologiczne Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin